Budi dio naše mreže
Izbornik

Otvorena 100. obljetnica osnutka Provincije Božje providnosti kćeri Božje ljubavi

Sarajevo (IKA )

U crkvi Kraljice svete krunice u Sarajevu, koje je i svetište blaženih Drinskih mučenica, u nedjelju, 23. rujna vrhbosanski nadbiskup i metropolit kardinal Vinko Puljić, predvodio je euharistijsko slavlje kojim su kćeri Božje ljubavi otvorile jubilarnu (1919.-2019.) 100. obljetnicu osnutka Provincije Božje providnosti pod geslom „U Božjoj providnosti hodimo“.

Koncelebrirao je provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Jozo Marinčić i još 12 svećenika, a pozdrav svima nazočnima uputio je rektor crkve Ljubo Zelenika. Crkvu Kraljice krunice ispunile su broje redovnice kćeri Božje ljubavi na čelu s provincijalnom glavaricom s. Gordanom Igrec. „Ovog vikenda nas 80-tak sestara Kćeri Božje ljubavi okupile smo se ovdje u Sarajevu s različitih strana naše Provincije od Albanije, Bosne, Hrvatske, Kosova i Njemačke. Želja i namjera bila nam je da u sestrinskom zajedništvu posvjedočimo radost za velika djela koja nam je Gospodin učinio i da mu zahvalimo što nas je svojom providnošću vjerno pratio kroz različita razdoblja burne povijesti! O tome svjedoče mnogi svijetli likovi sestara, što ćemo uskoro imati priliku i čitati u nekrologiju koji je u pripremi“, kazala je s. Gordana te istaknula da je ovaj susret imao „hodočasničko-molitveni karakter i obilježen je s tri ključna događaja – hodočašćem u Goražde i Pale putovima Drinskih mučenica, molitveno bdjenje i cjelonoćno klanjanje za potrebe Crkve, Družbe i Provincije te ovo euharistijsko slavlje“. Napomenula je da su tu i „sestre jubilarke, zlatne i srebrne, koje su poželjele biti u Sarajevu, na ovoj proslavi i zahvaliti Bogu za milost ustrajnosti tijekom 50 i 25 godina služenja Crkvi i Družbi“.

U propovijedi kardinal Puljić podsjetio je da je sluga Božji Josip Stadler, nakon što je posvećen za nadbiskupa te dobio poslanje vođenja obnovljene Vrhbosanske nadbiskupije i došao u Bosnu i Hercegovinu, primijetio da je pučanstvo većinom nepismeno. „Zato je tražio kod isusovaca u Beču one koji bi mu pomogli u procesu opismenjavanja. Isusovci su ga tada uputili na jednu mladu redovničku zajednicu koju je osnovala, sada službenica Božja, Franziska Lechner – Kćeri Božje ljubavi. Nadbiskup Stadler pozvao ih je da dođu u Bosnu. Majka Franziska Lechner došla je u pohod u Sarajevo gdje već u listopadu 1882. godine započinje s radom Zavod sv. Josipa s osnovnom i učiteljskom školom.

Nakon Zavoda sv. Josipa već sljedeće 1883. godine osniva Zavod Kraljice sv. Krunice u Tuzli, zatim 1884. Emaus u Breškama, pa 1885. godine Josipovac pokraj Tuzle, zatim 1907. Antunovac na Ilidži pa 1911. Marijin Dom na Palama. Tako je došlo do osnivanja Provincije jer je bila nevjerojatno životna brojem, a još više poslanjem, apostolatom. Godine 1919. uspostavlja se Provincija Božje Providnosti. „Ona je to stvarno i bila – ostvarenje Božje providnosti na ovim prostorima. Turci, nemile posljedice osmanlijskog carstva, prvi svjetski rat – ništa nije slomilo njihovo poslanje. Dolazimo do onoga što zapravo želimo proslaviti – uspostavu Provincije na ovim prostorima. Nažalost, nije se uspjelo do kraja provesti kako je zamišljeno, premda je 1939. osnovan Zavod Presvetog Trojstva u Novom Sarajevu, a onda 1940. Nazaret u Zavidovićima. Nevjerojatna širina djelatnosti! Nakon 1949. Provincija se preseljava u Zagreb“, rekao je kardinal Puljić te podsjetio na veliko slavlje proglašenja blaženim pet redovnica kćeri Božje ljubavi poznatih kao Drinske mučenice, koje je bilo 24. rujna 2011. u Sarajevu.

Na kraju euharistijskog slavlja provincijalna glavarica s. Gordana Igrec uputila je riječi zahvale, istaknuvši da je povijest Provincije Božje providnosti obilježena usponima na odgojno-obrazovnom i socijalno-karitativnom radu, ali je obilježena i padovima, zatvorima i progonima sve do mučeničke smrti blaženih s. M. Jule Ivanišević i četiriju susestara, uzdignutih na čast oltara prije sedam godina. Tu je i s. M. Danka Jurčević, koja je također svoju vjernost krvlju zapečatila. One su naši najsvjetliji likovi na koje smo posebno ponosne, rekla je s. Igrec. U znak zahvalnosti predala je kardinalu Puljiću umjetničku sliku s. M. Luke Liengitz, rad akademskog slikara Davora Žilića iz Petrinje. Podsjetila je da je sestra Luka, Austrijanka, krajem 19. stoljeća svoj život poklonila stanovnicima Sarajeva u svom apostolatu kao vratarica Zavoda sv. Josipa te da ona „i danas u ovome gradu, a to potvrđuju brojne ceduljice s molbama, preporukama i uslišanjima koje nalazimo na njezinu grobu na Betaniji“.

Euharistijsko slavlje završeno je molitvom pred likovima blaženih s. Jule Ivanišević, s. Berchmane Leidenix, s. Krizine Bojanc, s. Antonije Fabjan i s. Bernadete Banja.

Ključne riječi:
kćeri Božje ljubavi Obljetnica