Budi dio naše mreže
Izbornik

Župni zbor „Sveta Cecilija" proslavio 100 godina neprekidnog rada

Sveta Marija (IKA )

Zbor „Sveta Cecilija" župe Uznesenja BDM iz Svete Marije u Međimurju proslavio je u subotu 13. listopada sto godina neprekidnog djelovanja zahvalnom koncelebriranom misom koju je predvodio varaždinski biskup Josip Mrzljak.

Na početku mise domaćin vlč. Pavao Markač zahvalio je na dolasku biskupu Mrzljaku te mu predao i zahvalnicu uime slavljeničkog zbora, a zahvalio je i čestitao pjevačima na proslavi velikog jubileja. Posebno se sjetio utemeljitelja zbora i njegovoga prvog zborovođe Ivana Mustača Kantora, ali i današnjeg voditelja i orguljaša, Dominika Kanižaja, koji vođenjem pjevača zbor drži na zavidnoj razini.

„Glazba liječi rane, a tko pjeva dvostruko moli. Glazba izgrađuje zajedništvo, a važna je i njezina duhovna dimenzija za liturgijsku glazbu. Dragi pjevači, vi svojim pjevanjem propovijedate. Pomoću vas orgulje uistinu mole i postaju glas Kristove Crkve. Glazbena je baština i blago neprocjenjive vrijednosti. Neka se u crkvenim napjevima osjeti obilježje hrvatske glazbene tradicije. Naši su kantori oduvijek njegovali staru tradiciju da pjevanjem ispovijedaju svoju vjeru. Glazba ne poznaje granice, a pjesma je divota duše, poručio je vlč. Pavao zahvalivši sadašnjoj generaciji pjevača što odvajaju svoje slobodno vrijeme da bi svojim pjevanjem slavili Krista. Prisjetio se i svih kantora u vremenima kada je bilo teško, pa čak i opasno, biti članom crkvenog zbora, te kada su se pjevači, između ostaloga, borili i za hrvatski jezik. Na kraju mise zborski pjevači su župljanima i svim gostima podarili još dvije skladbe, nakon čega je biskup Mrzljak podijelio zahvalnice svim dosadašnjim voditeljima zbora te ih pohvalio kazavši da su „pjevali kao anđeli“.

Starinske crkvene popevke i napjeve, kao i suvremenu crkvenu glazbu, s mnogo ljubavi danas njeguje i čuva dvadeset i petero članova župnoga crkvenog zbora. Probe imaju jednom tjedno pod vodstvom orguljaša Kanižaja. Voditelj zbora ističe kako im je posebno značio dolazak biskupa Mrzljaka na slavlje, što im daje snagu i volju da nastave još kvalitetnije i još bolje. Svatko tko je povezan sa župom Sveta Marija ne zaboravlja spomenuti kako Ivan Mustač Kantor zauzima istaknuto i jedinstveno mjesto u povijesti zbora. Službu kantora u župnoj crkvi obavljao je više od pedeset godina, a svojim je načinom života bio itekako povezan s bogoslužjem u crkvi. Završio je glasovitu Bergarovu orguljašku školu u Celju, a bio je nadahnut idejama cecilijanskog pokreta koji je u Hrvatskoj nastojao crkvenu glazbu očistiti od svjetovne glazbe nakon i tijekom mađarizacije te njegovati hrvatsku glazbenu tradiciju. U početku je naišao na veliki otpor domaćih mađarona, no unatoč prijetnjama i stalnim podmetanjima ustrajao je. S dvanaest djevojaka, koje su u početku dolazile pjevati na kor, već nakon godinu dana orguljaškog rada u zboru proširuje brojku na njih pedeset, uključujući i mladiće koji su u početku branili djevojkama odlazak na kor.

„Ti su pjevači pjevali i u muškom zboru koji je vodio paralelno uz mješoviti. Mješoviti crkveni zbor Sveta Cecilija pod Mustačevim je vodstvom njegovao četveroglasno crkveno pjevanje i radio na očuvanju tradicije i domače reči. Velika privrženost Crkvi i ljubav prema glazbi bile su mu glavne niti vodilje za vrijeme vođenja zbora, sviranja orgulja i bilježenja starinskih napjeva kako bi ih očuvao od zaborava. U tome je i uspio jer i današnji članovi crkvenog zbora pjevaju upravo te napjeve koje je sam Kantor rukom zabilježio. Orguljaši koji su utkali dio sebe u povijest župnog zbora bili su i Mijo Jambrešić, Marija Hunjadi r. Kvakan, Lucija Orehovec r. Rusak, Vladimir Mihaljević, Ivan Mihaljević, Ivana Crnčec Mati i Martina Jakšić Rodiger.

Župni zbor iz Svete Marije je do sada imao mnogo nastupa, a tradicionalno nastupaju na Festivalu “Sveta Cecilija” u varaždinskoj katedrali, nastupali su i na nekoliko Marijinih obroka, u Zagrebu na pasionskoj baštini, u zagrebačkoj katedrali pjevanjem mise u sklopu Međunarodne smotre folklora. Sudjeluju na svim župnim i općinskim događajima gdje pjevaju vjerske i međimurske pjesme. Kantor Dominik ističe i kako su mu velika podrška pjevači, župnik Pavao Markač te obitelj i prijatelji.