Budi dio naše mreže
Izbornik

Završene duhovne vježbe za svećenike na Plehanu

Plehan (IKA)

U samostanu i Župi sv. Marka na Plehanu u Bosanskoj Posavini od 16. do 20. veljače duhovne vježbe za svećenike o temi „Duhovni rast svećenika“ predvodio je pomoćni banjolučki biskup Marko Semren.

Nakon pokorničkog bogoslužja u kojemu je biskup Semren svećenicima posvijestio da su kao Kristovi predstavnici pozvani napose u sakramentu pomirenja – ne biti strogi, niti popustljivi, nego poput Samaritanca milosrdni, slijedilo je misno slavlje, kojim su službeno završene duhovne vježbe. U homiliji biskup Semren istaknuo je kako se vjera najjače očituje njezinim življenjem u svagdanjem životu. „Vjera koju ispovijedamo ustima je prihvatljiva samo ako se izražava i djelima. Također i djela se čine u logici muke, ili ne moraju služiti kao podloga za naše ambicije, za afirmaciju nas samih ili naše skupine, za nametnuti se drugima ili za istaknuti našu težinu. Također po djelima se čini nužnim odricanje samih sebe, odbijanje svake želje za moći, ili za uspjehom ili publicitetom. Naša djela moraju se prilagoditi siromašnima, malenima ne previše vrijednima i biti karakterizirana evanđeoskom jednostavnošću. Ne radi se o crpljenju od ljudskih izvora, nego od izvora vjere. Dakle, vjera mora nužno utjecati na djela, a djela se podupiru obvezno vjerom kao što narodna poslanica kaže – Vjera bez djela je kao zdjela bez jela“, rekao je biskup. Pjevajući na kraju zajedno „Te Deum”, svećenici su zahvalili Gospodinu za sve primljene milosti tijekom duhovnih vježbi.

Uz domaćeg gvardijana fra Antu Tomasa i derventskog dekana fra Ivana Marića sudjelovalo je još 14 svećenika: fra Jozo Gogić, fra Ivan Ćurić, fra Franjo Dalibor Stjepanović, fra Velimir Zirdum, fra Ilija Jerković, fra Mirko Filipović, fra Mladen Jozić, fra Blažen Lipovac, fra Jozo Puškarić, fra Zlatko Matanović, fra Anto Zrakić, fra Darijo Džigumović, vlč. Mato Marijić, vlč. Mato Matasović, a prvoga dana sudjelovao je i trajni đakon vlč. Robert Čabraja.

Uz prigodne darove fra Anto je zahvalio biskupu Semrenu na blizini i poticajnim i ohrabrujućim porukama koje im je kroz pet dana uputio. Koliko su ih obogatile biskupove poruke, međusobno druženje i plehanski kraj dalo se prepoznati i u spontanim susretima svećenika, međusobnom druženju uz zajedničke objede, uz obilazak plehanskog kraja. Tako su pohodili i izmolili opijelo na plehanskom groblju na kojem počivaju zemni ostaci franjevaca koji su djelovali na Plehanu.

„Uvijek nas raduje naše svećeničko zajedništvo. Kroz druženje se obogaćujemo, spoznamo gdje se trebamo mijenjati. Duhovne vježbe pomažu nam da se obnovimo iznutra, kako bismo dalje djelovali u životu kroz susrete s ljudima kojima smo pozvani pomagati. Podsjećaju nas kako je iz dana u dan potrebno raditi na sebi, napredovati. Biskup nam je tako zorno, konkretno i svjedočki pokazao kako kao svećenici trebamo rasti duhovno i biti Kristovi istinski svjedoci.Oduševljeni smo mirom koji sam ovdje na Plehanu doživio. Iako opustošen, ovaj kraj  zrači posebnom ljepotom i mirom. Ovdje je tako lako susresti se s Gospodinom, sa samim sobom. Zahvalni smo franjevcima na gostoljubivosti. Kroz zajedničko druženje bolje smo se upoznali, obogatili jedni druge. Poruke biskupa Semrena doista su ohrabrujuće, poticajne za nas, a on već i svojom pojavom i jednostavnošću, ljubavlju… obogaćuje“, samo su neka od svjedočenja svećenika i redovnika sudionika.

U nazočnosti svećenika biskup Semren je u srijedu 19. veljače blagoslovio sanitarno vozilo, koje je župi Plehan darovala Županijska bolnica Orašje.

Franjevci Plehanskog samostanskog područja u bitnome su pozvani da duhovno skrbe o povjerenom im puku. Međutim, zbog socijalne strukture povratnika, ustroja civilnog društva, kao i slabe provedbe zakonom određenih socijalnih i zdravstvenih usluga, često su prisiljeni biti povratnicima i više od duhovnih skrbnika: vatrogasna služba, socijalna, medicinska i drugo. Ne nazirući skoro poboljšanje prilika na općem planu, u suradnji s pojedinim službama gvardijan fra Anto nastoji poboljšati kvalitetu pomoći koju povratnici očekuju iz franjevačkog samostana. Na taj  se način poboljšava i kvaliteta sigurnosti života samih franjevaca na Plehanu i tom dijelu Bosanske Posavine. U tu svrhu, krajem studenoga prošle godine, na inicijativu gvardijana Tomasa, ravnatelj Županijske bolnice Orašje Perica Jelečević darovao je franjevačkom samostanu na Plehanu sanitetsko vozilo opremljeno bolničkim nosilima/kolicima kao i osnovnom opremom za transport bolesnika. Pripremajući se za taj korak, franjevci su na Plehanu osposobili i jednog medicinskog radnika – fra Franju Dalibora Stjepanovića, kojem je u poslanje uključena i skrb o starim i nemoćnima. Korak je to i poticaj prema osnivanju patronažne medicinske službe koja bi bila na raspolaganju povratnicima u tom dijelu Bosanske Posavine.

„Hvale je vrijedna praksa Županijske bolnice kojom su oni stalno na raspolaganju za medicinsku skrb svih vjerskih službenika unutar Posavske županije, ali isto tako vode medicinsku skrb o franjevcima plehanskoga samostanskog područja. S vjerom da će ovaj korak poboljšati kvalitetu zdravstvene skrbi ne samo u franjevačkom samostanu Plehan, nego i za sve povratnike toga dijela Bosanske Posavine, franjevci Plehana u svojim molitvama mole Božji blagoslov za djelatnike Županijske bolnice Orašje, kao i sve ostale dobročinitelje koji na bilo koji način pomažu opstanak franjevaca i podržavaju održivi povratak u porušenu Bosansku Posavinu“, rekao je u zahvali gvardijan Tomas.