Budi dio naše mreže
Izbornik

CCEE: Neka ljudska ruka zaustavi uništenje

St. Gallen (IKA)

Vijeće europskih biskupskih konferencija (CCEE) uputilo je 20. kolovoza poruku u povodu Svjetskoga dana molitve za brigu o stvorenom svijetu, koji se obilježava 1. rujna, prenosi Vatican News.

U četvrtak 1. rujna započinje i ‘Vrijeme stvorenoga’, posebno razdoblje za kršćane, za razmišljanje i djelovanje u svrhu zaštite našega okoliša, Božjega dara čovjeku. Goleme ekološke štete kojih smo svjedoci, povezane s ratom, požarima i onečišćenjem, zahtijevaju hitnu i ozbiljnu promjenu ponašanja i navika; ljudska ruka koja uzrokuje uništavanje, još uvijek može tomu postaviti granicu. Neka to započnu kršćani, ističe se u poruci koju je potpisao voditelj Odjela CCEE-a za očuvanje stvorenoga nadbiskup Angelo Massafra.

Biskupi se pridružuju apelu koji je papa Franjo uputio u poruci za svjetski dan, objavljenoj 16. srpnja, u trenutku kada su – kako su podsjetili – raznim dijelovima svijeta harali požari koji su uništili velik dio zelenih površina našeg planeta.

S tim u vezi biskupi upozoravaju na pravu katastrofu na Starom kontinentu, koja se u 97% slučajeva pripisuje ljudskoj ruci. U 27 zemalja Europske unije, navodi se u poruci u kojoj se donose najnovije procjene, od početka godine požari su uništili ukupno 517.881 hektar nasuprot 470.359 hektara prošle godine. Posebno zabrinjava to što su znanstvenici ustanovili prijelaz iz našega, antropocenskoga doba, u sljedeće, koje su već nazvali ‘pirocenskim’, a čiji su učinci već vidljivi, ako se uzme u obzir da su emisije ugljičnoga dioksida dosegle razine koje planet ne poznaje više od tri milijuna godina.

Svemu tomu valja dodati golemu ekološku štetu prouzročenu sukobima koju u Ukrajini još uvijek nije moguće procijeniti, ali će, kako procjenjuju ukrajinski stručnjaci, među ostalim, biti u obliku tumora, bolesti dišnog sustava i zaostajanja u razvoju djece. Već je ’60-ih godina prošloga stoljeća u modi bio izraz ‘ekocid’, osmišljen slijedom vojne kampanje u Vijetnamu – napominju biskupi, te podsjećaju i na onečišćenje zraka tijekom Zaljevskoga rata (1990.-1991.), i ratova u Jemenu i Siriji, s kontaminacijom tla i vodenih putova.

Međutim, još uvijek nije sve izgubljeno. Ako je ljudska ruka glavni uzrok takvom stanju stvari to također daje nadu da ista ruka može sve to zaustaviti. Zbog toga vrijedi ponovno snažno potaknuti ono što je Papa napisao u svojoj poruci za 1. rujna, odnosno da to nije pobožni poticaj, nego pravi izazov upućen moćnicima na planetu i vođama bogatih i siromašnih zemalja, kao i apel na konkretno ponašanje i obraćenje svih kršćana, kako bismo bili ona ruka koja može zaustaviti najavljeno uništenje.

Neka stoga 1. rujna, kao i cijelo ‘Vrijeme stvorenoga’ koje će trajati do 4. listopada, bude prilika za molitvu, ali ponajviše za ozbiljnu promjenu ponašanja i navika, ističe se u poruci Vijeća europskih biskupskih konferencija.

Ključne riječi:
CCEE poruka vrijeme stvorenoga