Budi dio naše mreže
Izbornik

Mons. Stipić najavio dolazak čudotvorne ikone Majke Božje Klokočovske u Križevce

Križevci (IKA)

U grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice u Križevcima u nedjelju 27. lipnja vjernicima na štovanje bit će izložena čudotvorna ikona Majke Božje Klokočovske, koju slovački grkokatolici nose u Rim da ju predstave papi Franji. Za Hrvatsku katoličku mrežu križevački vladika Milan Stipić osvrnuo se na povijest ikone i molitveni program povodom njezinog dolaska u Hrvatsku.

Mons. Stipić rekao je da je u Slovačkoj blizu grada Košica mjesto Klokočov gdje je poznato svetište Majke Božje Klokočovske. U njemu se čuva čudotvorna ikona koja se ondje nalazi od 1680. godine. „U to vrijeme dogodio se progon kršćana Rusina iz toga kraja i to od protestantskoga plemstva i turske vojske. U to vrijeme ikona se je nalazila u crkvi te je za vrijeme jednog ratnog sukoba u vrijeme molitve vjernika počela plakati i suziti suze. Nakon toga, u naletu napadača jedan od Turaka je ikonu probo mačem“, rekao je križevački vladika.

„Međutim, ljudi su ju uspjeli sačuvati i spasiti“, dodao je. Tako su ju skrivali kod pojedinih obitelji i u seoskim crkvama. Jedna od tih crkva bila je spaljena, ali je ikona ostala neoštećena. „Jedno vrijeme čak je bila u Mukačevu u današnjoj Ukrajini. Zatim je jedno vrijeme bila spremljena na Bečkom dvoru. Nakon svih mogućih peripetija koje su se tijekom povijesti događale u Slovačkoj, ikona se napokon vratila nazad u Klokočov gdje je obnovljena. A obnovljeno je i svetište. Papa Pio X. 1913. godine dao je svetištu posebne titule kao jednom od najznamenitijih marijanskih hodočasničkih mjesta u Slovačkoj. Unatoč žestokom progonu kršćana na tom prostoru, Crkva je opstala – osobito Katolička Crkva istočnog obreda, i do dandanas je to svetište veoma poznato u narodu u Slovačkoj, a naravno i šire. Dandanas mnogo Slovaka hodočasti Majci Božjoj Klokočovskoj i ona je poznata po mnogim uslišanjima i čudesnim događajima koji su se dogodili ispred ikone“, kazao je vladika Milan.

Rekao je da je Majka Božja Klokočevska simbol Slovaka, osobito slovačkih grkokatolika, kao što je Hrvatima Majka Božja Trsatska ili Majka Božja Bistrička.

„U vrijeme komunističkog režima i zabrane hodočašća narod je također čuvao veliku vjeru i ljubav prema klokočovskoj Bogorodici koja je u to vrijeme bila skrivena. Godine 1989. hodočašća su ponovno javno obnovljena i narod se vratio redovitom pohodu Majci Božjoj Klokočovskoj te danas dolazi u velikom broju svake godine na hodočašća tijekom cijele hodočasničke sezone.“

Mons. Stipić podsjetio je da je Križevačka eparhija prošle godine planirala napraviti veliko hodočašće u Klokočov, u povodu proslave 350. obljetnice postojanja svetišta. „Međutim, zbog koronavirusa nismo uspjeli i odgodili smo to za bolja vremena. I evo, posredstvom nekakvog čuda ili Bogorodičinog zagovora dogodilo se da ona dolazi kod nas“, istaknuo je.

„Naime, budući da su ta proslava i veliko hodočašće odgođeni zbog koronavirusa, originalnu ikonu Majke Božje Klokočovske apostolski administrator Košičke biskupije nadbiskup Cyril Vasil zajedno s ostalim svećenicima u pratnji odnosi u Rim da bi bila izložena u bazilici sv. Pera u znak proslave tog jubileja. Pri odlasku u Rim svratit će u Hrvatsku te će ju izložiti u katedrali u Križevcima. Mi ćemo ju dočekati u subotu navečer. Bit će izložena tijekom cijele nedjelje da bi vjernici iz cijele Hrvatske, tko god bude u prilici, došli, posjetili i pomolili se, te svoje molitve i zagovore iznijeli pred Majkom Božjom, pred njezinim čudotvornim likom.“

Program:

  • 6:30 – svečana jutarnja
  • 8 sati – sveta liturgija s molitvama za zdravlje
  • 11 sati – svečana arhijerejska liturgija koju će služiti vladika Cyril Vasil
  • 12 sati – cjelodnevni molitveni program
  • 18 sati – pjevani Akatist Bogorodici i ispraćaj

„To je naš mali program kojim ćemo pokušati na dostojan način dočekati tu veliku svetinju i Majci Božjoj preporučiti i nas i cijelu našu domovinu Hrvatsku, sve vjernike – i rimokatolike i grkokatolike, da bismo na poseban način pokazali naše zajedništvo sa slovačkim narodom koji nam je blizak i vrlo srodan i sličan kao i naše katoličko zajedništvo. Isto tako, da bismo u ovo vrijeme koronavirusne bolesti i raznih drugih nedaća zamolili Majku Božju za njezin zagovor, za njezinu pomoć i izbavljenje od situacije i nevolja koje čovječanstvo proživljava“, zaključio je mons. Stipić.

Prijenos svete službe Božje u 11 sati i završno bogoslužje u 18 sati bit će na Facebook profilu Grkokatolička Crkva u Hrvatskoj.