Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljanje monografije dr. Milana Pelca „Minijature u misalima zagrebačkoga biskupa Jurja od Topuskog”

19.02.2019. 18:00
Zagreb

Monografija dr. Milana Pelca „Minijature u misalima zagrebačkog biskupa Jurja od Topuskog” predstavit će se u utorak 19. veljače u 18 sati u Velikoj dvorani Matice hrvatske u Zagrebu. Monografiju su objavili Institut za povijest umjetnosti u Zagrebu i Sisačka biskupija. Nakon pozdravnih riječi predsjednika Matice hrvatske dr. Stipe Botice i ravnateljice Instituta za povijest umjetnosti dr. Katarine Horvat Levaj, monogafiju će predstaviti akademik Josip Bratulić, akademik Tonko Maroević i dr. Darko Šourek. Nazočnima će se obratiti autor dr. Pelc i sisački biskup Vlado Košić.

Misal Jurja od Topuskog – najvrjednija je, najljepša i najraskošnija knjiga hrvatske kulturne baštine. Misal je pisan u Zagrebu i oslikan gotičkim iluminacijama za pomoćnoga zagrebačkog biskupa Jurja od Topuskog oko 1495. godine. Njegov oslik minijaturama u renesansnom stilu dovršen je početkom 16. stoljeća za biskupa iz obitelji Bakač-Erdödy. Misal se sastoji od 298 listova pergamene, veličine 410 x 300 mm. U misalu, teškom deset kilograma, nalazi se trideset i sedam  listova ukrašenih posebno izrađenim minijaturama, u tekstu je oko 3110 mahom pozlaćenih inicijala, ukrasnih slova i vinjeta. Misal je uvezan u  raskošne korice  od pozlaćenog srebra, izrađene krajem 17. stoljeća  po narudžbi biskupa Aleksandra Mikulića.

U vlasništvu Zagrebačke nadbiskupije čuvaju se dva primjerka misala Jurja od Topuskog. Jedan se misal čuva u Riznici zagrebačke katedrale pod signaturom K-2, a drugi u Metropolitanskoj knjižnici pod signaturom MR 170. Najnovija monografija dr. Pelca uz spomenute misale obrađuje i antifonar iz Metropolitanske knjižnice (MR 10), koji je prepisan i oslikan u doba biskupa Osvalda Tuza, kojemu je biskup Juraj bio sufragan. Minijature u tim ostvarenjima pripadaju malom, ali važnom opusu minijaturista koji je krajem 15. stoljeća djelovao u Zagrebu. Kako se navodi u Uvodu monografije, te su minijature „značajni svjedoci visoke razine umjetničkih narudžbi zagrebačkih biskupa kasnog 15. i ranog 16. stoljeća“ koje „dostojno predstavljaju jedno od najvažnijih (sačuvanih) poglavlja umjetnosti sjeverne Hrvatske na razmeđu kasnogotičkog i renesansnog doba“.

 

Pošaljite nam svoju najavu

Ime i prezime su obavezni

E-mail je obavezan

Opis najave je obavezan

Došlo je do greške. Molimo pokušajte ponovno.
Pošalji najavu