Budi dio naše mreže
Izbornik

Proslava suzaštitnika župe sv. Jurja mučenika u Kompolju

Kompolje (IKA)

U Kompolju je na Bijelu nedjelju, 28. travnja, bilo višestruko slavlje. Prvo, kao 2. vazmena nedjelja, pučki rečeno to je tzv. Mali Uskrs, a službeno to je također Nedjelja Božjega milosrđa. Uz to, kompoljska župna zajednica na najbližu nedjelju ili onu koja dolazi nakon 23. travnja, prenosi vanjsku proslavu suzaštitnika župe sv. Jurja mučenika. A kao treća posebnost, bilo je predstavljanje kandidata za slavlje sakramenata prve pričesti i krizme (iz župa Kompolje i Brlog).

Predvoditelj slavlja, s kojim su koncelebraciji bili švički župnik vlč. Mile Rajković (prvi put nakon operacije srca) i domaći župnik don Anđelko Kaćunko, bio je mons. Milan Šimunović. U propovijedi na temelju misnoga evanđelja, koje opisuje slučaj “nevjernog Tome”, mons. ‘Domaći’ je govorio o pouskrsnoj tjeskobi i preplašenosti svih Isusovih učenika, iako je njih desetorica čulo i vidjelo da Isusa nema u grobu i da im se ‘ukazao’, te o jednome, konkretno Tomi koji nije vjerovao pričanju i oduševljenju kolega dok ne dodirne Isusove rane i sam se uvjeri.

“Upravo je taj Isusov učenik posebno zanimljiv”, istaknuo je propovjednik, “jer ne želi vjerovati dok sam sve ne provjeri, poput dobroga dijela naših suvremenika, čak i onih koji se smatraju vjernicima. Uostalom, sumnja i svojevrsni otpor normalna su pojava u našemu životu i zbog toga se nikoga ne smije olako otpisivati. Naprotiv, Tomi odajemo priznanje što je, makar jako sumnjajući, ipak zaključio da nakon nekoga vremena ipak treba doći u društvo svojih ‘kolega’ da vidi što se to događa. I tada doživljava susret s Uskrslim. A ostaloj desetorici ide svaka pohvala što ‘sumnjivca’ nisu odbacili”, rekao je mons. Šimunović, posvješćujući kako upravo takav postupak poruka i pouka svakoj župnoj zajednici, koja mora podnijeti da neki u njezinoj sredini ne mogu razumjeti njezino oduševljenje za Isusa i sudjelovati u radosti vjere.

“To znači da se u Crkvi ne smije nikoga isključivati, pogotovo se nikome ne smije izravno reći da tu više ne spada, čak ako možda i godinama ne dolazi na misu i nije kadar dijeliti iskustvo ostalih. Naime, činjenica je da se mnogi ‘sumnjivci’ znaju povremeno navratiti u zajednicu (pa makar i kao ‘godišnjaci’), ali presudno je da imaju prigodu doživjeti da u tu sredinu svatko može doći sa svojim ‘ranama’ odnosno da je to zapravo zajednica ranjivih i ranjenih. U njoj dakle pojedinci mogu ‘pokazati svoje rane’, računajući na razumijevanje drugih, uvjereni da se tu mogu liječiti, umjesto da im se rane povećavaju ako čuju da ih se ogovara i sl.”, poticajno je i konkretno obrazložio propovjednik.

Stoga nam, nastavio je mons. Šimunović, Isusovo uskrsnuće želi približiti svijest da smo mi – od sada Isusovo tijelo, njegova zajednica, njegovo ‘izranjeno tijelo’ – zajedništvo u kojem pojedinci mogu slobodno i otvoreno progovoriti o ‘svojim ranama’ koje uranjaju u Isusove proslavljene rane (o kojima svjedoči i simbolika Uskrsne svijeće), a On ih ‘liječi’ te tako omogućuje da i one budu ‘proslavljene’. “To je izvor radosti vjernika koji, premda grješni, mogu biti uvjereni da svoje rane mogu pridružiti Isusovima. I tu se događa susret, kao što se dogodilo i s apostolom Tomom. Nije doživio skandaliziranje nad svojim sumnjama i udaljavanjem (što se danas nažalost među kršćanima često događa), već prihvaćanje od onih koji su imali slične, makar prikrivene rane. Ali tu je dobio šansu da zajedno s drugima Isusa vidi te čak i dotakne”, naglasio je propovjednik, istaknuvši kako se upravo to što je doživio apostol Toma nama najbolje događa na svetoj misi, posebice u svetoj pričesti. “Zato smo, kao oni koji se spašavaju u susretu s Isusom, pozvani pomoći svima, osobito djeci i mladima koji se pripremaju na sakramente te njihovim obiteljima, da dožive svetu misu kao susretanje u Crkvi s uskrslim Isusom i drugom ranjenom ili ranjivom braćom, ali na koncu oduševljenom. Jer Isus ima u nas povjerenje, kao u svoje prve učenike koji se u više slučajeva nisu pokazali ‘na visini zadatka’, ali su ipak povjerovali i ustrajali. On ih, kao i nas danas, upozorava da ne budu nevjerni te ih šalje da šire Radosnu vijest o njegovu uskrsnuću i mogućnosti ‘liječenja svojih i drugih rana’ (osobito grijeha), štoviše da žive u vjeri u mogućnost proslave odnosno spasenja”, istaknuo je mons. Šimunović te na koncu istaknuo kako smo preko apostola to isto poslanje od Isusa dobili i mi, tj. današnji kršćani.

Nakon popričesne molitve, predvoditelj misnoga slavlja je okupljenim vjernicima uime župnika predstavio kandidate za slavlje sakramenata prve pričesti i krizme iz župa Kompolje i Brlog, koji zajedno sa svojim obiteljima žele da budu uvršteni u one mlade koji će (26. svibnja) biti krizmani te u onu djecu koja će (2. lipnja) po prvi put pristupiti Gospodnjemu stolu na slavljima u Kompolju. Svi su kandidati za sakramente prozvani imenom i prezimenom – osmero krizmanika (po četvero iz Kompolje i Brloga) te četvero prvopričestnika (troje iz Kompolje i jedno dijete iz Brloga), a oni su, odgovorivši “Evo me!” po redu izišli ispred oltara, gdje ih je župnik don Anđelko pozdravio, pohvalio i krizmanicima podijelio obrasce molbe koju upućuju biskupu za krizmu.

Predstavljeni kandidati za prvu pričest i krizmu u Kompolju

Potom je potaknuo njihove roditelje i obitelji te cijelu župnu zajednicu da budu djeci potpora u vjerskom rastu te je zazvao Božju zaštitu i milosrđe na sve, a osobito na djecu i mlade, kako bi svi porasli u svijesti da, poput apostola Tome, više shvate kako Isusa neće pravo susreti ako ne dođu u svoju zajednicu, na nedjeljnu misu, gdje je pravo mjesto za susret s Kristom i braćom u vjeri. Župnik je molitvu zaključio zazivom da Gospodin blagoslovi sve nazočne, osobito kandidate za svete sakramente te svima dade snage da poput sv. Jurja mučenika izdrže na putu vjere.