Budi dio naše mreže
Izbornik

Tiskovna konferencija povodom plenarnog zasjedanja CCEE-a u Zagrebu

Zagreb

Zagreb, (IKA) – Tiskovna konferencija u povodu plenarnog zasjedanja Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) održana je 30. rujna u dvorani Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu. Na tiskovnoj konferenciji govorili su predsjednik CCEE-a ostrogonsko-budimpeštanski nadbiskup kardinal Peter Erdö te potpredsjednici zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić i nadbiskup Bordeauxa kardinal Jean-Pierre Ricard. Tiskovnu konferenciju je vodio Thierry Bonaventura iz Tiskovnog ureda CCEE-a, koji je istaknuo kako će na plenarnom zasjedanju u Zagrebu sudjelovati 10 kardinala, 33 (nad)biskupa, predstavnici Svete Stolice pri tijelima Europske unije te delegati iz biskupskih konferencija Afrike i Latinske Amerike.
Na početku se brojnim okupljenim domaćim i stranim novinarima iz raznih medija obratio kardinal Erdö, koji je istaknuo kako CCEE svake godine izabere jednu od tema koje su ključne za stvarnost europskog kontinenta. Tako je za ovogodišnje zasjedanje izabrana tema “Demografija i obitelj u Europi”. U pripremi za zasjedanje provedeno je istraživanje o demografskom stanju u Europi na način da je svim biskupskim konferencijama na europskom tlu poslan upitnik. Odgovori poslani iz biskupskih konferencija pomogli su steći sliku o demografskoj situaciji, stopi nataliteta i drugo. Obitelj je presudna za zdrav razvoj ljudske osobe, a sve se više djece rađa izvan obitelji. Važno je pomoći roditeljima jer se preko njih prenose zdrave vrijednosti, rekao je nadbiskup Erdö. Istaknuo je da postoje pokazatelji o velikom demografskom padu stanovništva u određenim zemljama, ali da se uz konkretne mjere pojedinih Vlada stvari polako mijenjaju na bolje. Mnoge zemlje, pri čemu je kardinal Erdö pohvalio hrvatsku Vladu, poduzimaju mjere da se poboljša stanje u obitelji a samim tim i u društvu. Predsjednik CCEE-a skrenuo je također pozornost na činjenicu da se na razini zakonodavstva u nekim europskim zemljama mijenja sam pojam obitelji. Crkva shvaća obitelj kao trajnu vezu muškarca i žene, kao bračni savez otvoren djeci i rađanju, rekao je.
Novinarima se zatim obratio kardinal Bozanić, koji je na zamolbu voditelja tiskovne konferencije usporedio stanje u Hrvatskoj 1983., kada je također u Zagrebu održano plenarno zasjedanje CCEE-a, s današnjim stanjem u zemlji. Kardinal Bozanić rekao je da su na zasjedanju održanom gotovo prije trideset godina sudjelovali ne predsjednici već delegati biskupskih konferencija. Ono je usto održano u vrijeme komunizma i tadašnje Vijeće imalo je manje članova zato što neke komunističke zemlje nisu mogle imati svoju BK. Situacije je umnogome drukčija, istaknuo je kardinal Bozanić, te je rekao da će sudionici ovoga zasjedanja naći Zagreb i Hrvatsku promijenjene. S tim je plenarnim zasjedanjem, podsjetio je nadalje, povezano drugo slavlje – 12. obljetnica proglašenja blaženim kardinala Alojzija Stepinca, dar, kako je rekao, našoj Crkvi i hrvatskom narodu koji je hrvatski narod iščekivao i doživio godine 1998. Kardinal Bozanić također je izrazio zadovoljstvo što se zasjedanje održava upravo u godini kada slavimo 50. obljetnicu smrti blaženog Alojzija Stepinca.
Kardinal Ricard govorio je o stanju obitelji u Francuskoj. Iznio je podatak da je prosjek rađanja po ženi u Francuskoj 1,99, što je prilično visok postotak u odnosu na ostale europske zemlje. Tome pridonosi i veliki broj doseljenika u Francuskoj ali i činjenica da se danas u Francuskoj blagonaklono gleda na rađanje i obitelj kao i pronatalitetna politika. U Francuskoj se čak 53 posto djece rađa izvan braka. Država plaća pomoć roditeljima u njihovim domovima, a i sve je više vrtića i ustanova koje primaju djecu dok roditelji rade. Postoji dugačko razdoblje porodiljnog dopusta, a čak se subvencionira i da drugi roditelj bude neko vrijeme kod kuće uz dijete i općenito infrastrukture su poboljšane, primjerice osigurani su boravak i sadržaji za školsku djecu srijedom kada u Francuskoj nema škole. Usprkos svemu tome Francuska ide prema demografskom padu. U vezi s tim kardinal Ricard je spomenuo “baby boom” koji se dogodio u Francuskoj nakon II. svjetskog rada, no sada ta generacija ulazi u poodmaklu dob zbog čega je u Francuskoj starije pučanstvo sve brojnije. Danas u Francuskoj osobe starije od 60 godina čine 1/5 pučanstva, a ako se postojeći demografski trend nastavi, upozorio je francuski kardinal, 2050. godina će čak 3/5 stanovništva biti starije od 60 godina.