Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa Franjo primio dionike Božićnog koncerta u Vatikanu

Vatikan (IKA)

Sveti Otac je u subotu 12. prosinca primio u audijenciju promicatelje, organizatore i izvođače Božićnog koncerta u Vatikanu, koji promiče Kongregacija za katolički odgoj, a od kojega će prihod biti doniran Papinskoj zakladi „Scholas Occurrentes“ i salezijanskoj Zakladi „Missioni don Bosco“, objavio je Tiskovni ured Svete Stolice.

Uloga umjetnosti u tako kritičnom povijesnom trenutku u kojemu živimo, napadnuti pandemijom zbog koje u trpljenju otkrivamo da smo svi ovisni jedni o drugima – glavna je misao govora kojim se papa Franjo obratio umjetnicima koji će nastupiti na ovogodišnjem Božićnom koncertu u Vatikanu. „Ove su godine božićna svjetla malo bljeđa te su poticaj za molitvu i spomen brojnih osoba koje trpe zbog pandemije“, rekao je Papa.

Umjetničko stvaralaštvo, opažanje i kontemplacija lijepoga, ima u sebi – prema Papinim riječima – tri „poticaja“. Prvi je onaj „osjećajni“, koji proizlazi iz divljenja; drugi dotiče nutrinu i ljudsku dušu pobuđujući uspomene, prizore i osjećaje; a treći je osjećaj nade, koji se širi i na okolni svijet. Tada se vanjski poticaj i onaj nutarnji stapaju i utječu na društvene odnose; stvaraju empatiju sposobnu shvatiti drugoga, s kojim imamo mnogo toga zajedničkoga. Riječ je o novoj društvenosti koja nije samo nekako otprilike izražena, nego je percipirana i podijeljena s drugima.

„Iz tog trostrukog poticaja koji je pobudila umjetnost, odnosno čuđenje, osobno otkriće i podjela s drugima, proizlazi osjećaj mira koji nas oslobađa svake želje za prevlasti nad drugima“, istaknuo je Papa navodeći svjedočanstvo svetoga Franje Asiškoga, „te nam pomaže shvatiti teškoće posljednjih i potiče nas da živimo u skladu sa svima. U skladu koji je povezan s ljepotom i dobrotom.“

„Veza između sklada, ljepote i dobrote uranja svoje korijene u Knjigu postanka, u kojoj pronalazimo pridjev ‚dobar‘ koji u hebrejskom ima šire značenje te znači ‚skladan‘“, objasnio je Papa. „Iz ljepote svega stvorenoga razumije se i naša uloga u svijetu pred tolikom veličinom. Umjetnici su toga svjesni“, rekao je Franjo, „oni koji su, kako je rekao sveti Ivan Pavao II., osjetivši u sebi božansku iskru umjetničkoga poziva, pozvani ne protratiti ga, nego razviti ga i staviti u službu bližnjega i čitavoga ljudskog roda.“

„Sveti Pavao VI. je pak, u glasovitoj poruci od 8. prosinca 1965., na kraju Drugoga vatikanskog sabora, umjetnike nazvao zaljubljenicima umjetnosti te istaknuo da svijetu treba ljepota kako ne bi pao u očaj. I u izgubljenosti prouzročenoj pandemijom, vaša kreativnost može stvoriti svjetlost“, napomenuo je Sveti Otac. „Kriza čini još mračnijima sjene zatvorenoga svijeta i čini se kao da zamračuje božansku svjetlost, svjetlost vječnosti. Nemojmo pasti u tu zabludu. Potražimo svjetlost Kristova rođenja; ona razdire tamu žalosti i tmine.“

Na kraju je Papa umjetnicima, tim – kako ih je nazvao – čuvarima ljepote svijeta, zahvalio za njihovu solidarnost koja se u sadašnje vrijeme još više uočava. Na kraju je zaključio da je njihov „poziv važan i zahtjevan, i on iziskuje čiste i nesebične ruke kako bi prenosile istinu i ljepotu. Obje u naše srce ulijevaju radost i dragocjeni su plod koji odolijeva iscrpljivanju prolaskom vremena, koji ujedinjuje generacije i daje da komuniciraju s divljenjem. Danas kao i tada, ta nam se Ljepota pojavljuje u poniznosti jaslica. Danas kao i tada, slavimo ju dušom punom nade“, objavio je Vatican News.