Budi dio naše mreže
Izbornik

BISKUP MARIN SRAKIĆ NA "BONNSKOM LJETU"

Bonn (IKA )

U okviru tradicionane kulturne manifestacije "Bonnsko ljeto", u Bonnu je u subotu i nedjelju, 27. i 28. kolovoza, održana velika humanitarna priredba, kojoj su kao gosti i pokrovitelji, prisustvovali brojni europski uglednici i umjetnici.

Bonn, 29. 8. 1994. (IKA) – U okviru tradicionane kulturne manifestacije “Bonnsko ljeto”, u Bonnu je u subotu i nedjelju, 27. i 28. kolovoza, održana velika humanitarna priredba, kojoj su kao gosti i pokrovitelji, prisustvovali brojni europski uglednici i umjetnici. Takvu humanitarnu svečanost svake godine priređuje druga zemlja, a ove je godine to bila Njemačka. Prihodi od te humanitarne akcije namjenjeni su obnovi u ratu uništenih i oštećenih bolnica u Osijeku i Gospiću. Središnji dio priredbe bilo je izvođenje na otvorenoj pozornici multikulturalnog novog glazbenog djela “Missa pacis” i svečana biskupska misa, koju je također na otvorenome predvodio đakovački pomoćni biskup Marin Srakić. Kao predstavnici Crkve u Hrvata, na tu su priredbu bila pozvana oba đakovačko-srijemska biskupa. Zbog obveza biskup Ćiril Kos nije mogao putovati, pa je u Bonn otputovao pomoćni đakovački biskup Marin Srakić s kanonikom dr. Nikolom Doganom. Na humanitarnoj svečanosti sudjelovalo je i Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo “Osijek 1862.” iz Osijeka. Oni su svirali i pjevali u bogoslužju.
Poseban događaj čitave manifestacije bila je izvedba djela “Missa pacis”, koje je veličanstveno glazbeno djelo bečkog skladatelja Rolanda Baumgartnera, prvi puta izvedeno godine 1987. u Filadelfiji, na proslavi 200. obljetnice američkog Ustava (1787-1987). U tadašnjem natječaju, djelo je odabrano između dvije tisuće prispjelih radova iz cijelog svijeta, a na “Bonnskom ljetu” to je bila njegova europska praizvedba. “Missa pacis” glazbeno je djelo posvećeno svjetskom miru i razumijevanju među narodima, a sastoji se iz 7 stavaka, koji nose nazive glavnih dijelova mise. Svaki stavak tematski obrađuje jedan od kontinenata: Kyrie Europu, Gloria Sjevernu Ameriku, Credo, Afriku, Sanctus Aziju, Benedictus Latinsku Ameriku, Agnus Dei izražava temu mira, koji se rađa u ljudskom srcu, a završna melodija Dixit, želi vjerom u mir povezati sve ljude. U djelo su utkani glazbeni elementi svih kontinenata i njihovih naroda. To izražavaju, u cjelinu povezani, rock, pop i klasika. Djelo izvodi više od 300 umjetnika: svjetski solisti iz Njemačke, Poljske i Amerike, američki i njemački simfonijski orkestri, veliki mješoviti zbor iz Namibije, rock-sastavi i drugi.