Budi dio naše mreže
Izbornik

Blagoslov obnovljene crkve Sv. Dimitrija u Zadru

Zadar (IKA )

Središnji događaj u nizu svečanosti kojima se od 7. do 10. svibnja proslavlja početak rada Sveučilišta u Zadru, utemeljenog protekle godine

Zadar, (IKA) – Blagoslov obnovljene crkve Sv. Dimitrija u Zadru u četvrtak 8. svibnja središnji je događaj u nizu svečanosti kojima se od 7. do 10. svibnja proslavlja početak rada Sveučilišta u Zadru, utemeljenog Zakonom o Sveučilištu Vlade RH 2002. g., nastavljajući tradiciju najstarije visokoškolske ustanove u Hrvatskoj, Generalnog studija Dominikanskog reda utemeljenog u Zadru 1396. g. To crkveno zdanje s početka 20. st., koje se nalazi u kompleksu Sveučilišta, kao što se nekad u kompleksu liceja nalazio hram, obnavljano je tri godine, zaslugom glavnog donatora, “zadarskog sina i rimskog građanina” mons. Simeona Duce, koji je za obnovu darovao sva potrebna novčana sredstva.
Svečano misno slavlje s blagoslovom predvodio je u crkvi Sv. Dimitrija, đakona i mučenika, zadarski nadbiskup Ivan Prenđa. U propovijedi je nadbiskup Prenđa rekao da su sveučilišta jedan od najljepših i najoriginalnijih plodova zapadnoeuropske civilizacije, a povijest svjedoči da se u osnivanju svih vrsta škola isticala Crkva osnivanjem 32 sveučilišta. Osobite su zasluge Dominikanskog reda s čijim se osnivanjem podudara i nastanak prvih europskih sveučilišta, te su se znanost i kultura sa sveučilišta prenosili na široke društvene slojeve. “Sjeme koje su Dominikovi sinovi zasijali na hrvatskom tlu prije više od šest stoljeća palo je na plodno tlo u našem gradu i izraslo u stablo čijim su se plodovima preko 400 godina duhovno i intelektualno hranila brojna pokoljenja ljudi, neovisno o njihovoj staleškoj, nacionalnoj ili nekoj drugoj pripadnosti”, rekao je zadarski nadbiskup, ističući međunarodni značaj Generalnog učilišta u Zadru, jer su ga pohađali studenti iz Italije, Austrije, Njemačke i Poljske. Zadarski nadbiskup govorio je i o karakteru prirodno-znanstvene kulture, koja je inače bogata vrijednim spoznajama, ali može postati zapreka vjeri, “ne zbog pozitivne naravi svojih istraživanja i otkrića, nego zbog krivog uvjerenja da izvan nje ne postoji nikakva druga stvarnost”. Pritom je dodao kako su znanost i vjera dva autonomna područja koja se ne sukobljavaju i isključuju, nego pomažu i nadopunjuju, jer se samo plodnom suradnjom znanosti, vjere, Crkve, države i svih društvenih čimbenika može osigurati svestran i cjelovit napredak ljudi. “Svaka ozbiljna znanost kao konačni cilj svojih istraživanja ima jedino istinu”, rekao je nadbiskup Prenđa, izrazivši želju da novo Sveučilište bude središtem humanističke znanosti koja neće biti protiv, nego za čovjeka, što nužno uključuje i duhovnu dimenziju, jer “znanost bez etike nije prava znanost. Ona se prije ili kasnije okrene protiv čovjeka, umjesto da bude za čovjeka”. Zadarski nadbiskup je također rekao da činjenica da je nadbiskupija “novo – starom” Sveučilištu za njegove duhovne potrebe dala na raspolaganje crkvu Sv. Dimitrija, dokazuje opredijeljenost za opće dobro svih.
Na kraju misnog slavlja nazočnima, osobito mladima, obratio se mons. Duca, zaželjevši im da u Božjem hramu dobiju svjetlo i snagu kako bi se suočili s poteškoćama života obilježenim duhom žrtve “od koje čovjek vječito bježi”.
Zadarski župan Šime Prtenjača izrazio je zadovoljstvo da su Zadarska županija i Grad shvatili svoju povijesnu ulogu i ispunili sve obveze potrebne za stvaranje Sveučilišta, a zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta rekao je da su osnovne sastavnice dugovjekog trajanja Zadra pripadnost kršćanskoj baštini i hrvatskoj kulturi, a u obnovljenoj crkvi Sv. Dimitrija te se odrednice susreću. Misnom slavlju, koje je pjevanjem uzveličao Katedralni zbor sv. Stošije pod ravnanjem Žana Morovića i Akademski zbor Sveučilišta u Zadru pod ravnanjem maestra Ive Nižića, nazočili su brojni rektori, prorektori i dekani iz Hrvatske i inozemstva, predstavnici političkoga, akademskog, kulturnog, gospodarskog i vojnog života, te brojni profesori i studenti. U koncelebraciji su bili umirovljeni zadarski nadbiskup Marijan Oblak, biskup Porta Santa Rufina Gino Reali, mons. Duca, te 15-ak svećenika Zadarske nadbiskupije. Uime zaposlenika i studenata Sveučilišta nazočne je pozdravio prvi rektor Zadarskog sveučilišta prof. dr. Damir Magaš, rekavši da je obnova crkve dokaz da dugovremeno nepomirljivi koncepti mogu biti zamijenjeni konceptom zajedništva, sloge, uzajamnosti i tolerancije. Dr. Magaš zahvalio se Ministarstvu kulture, Konzervatorskom uredu u Zadru, Državnoj upravi i nadzornim tijelima, te izvođaču radova, poduzeću “Duca”, čiji je predstavnik Domenico Duca na početku mise predao nadbiskupu Prenđi ključeve obnovljene crkve. Spomen ploču u znak zahvale darovatelju obnove otkrili su mons. Duca i dr. Magaš.