Budi dio naše mreže
Izbornik

Izgrađivati mir danas

Draga muslimanska braćo

Papinsko vijeće za međuvjerski dijalog - Poruka za kraj Ramazana, Id al-Fitr 1424. A.H. / 2003. A.D.

Draga muslimanska braćo,

1. Vrijeme Ramazana ponovno je došlo i zadovoljstvo mi je pozdraviti vas u toj prigodi i uputiti vam moje najbolje želje. Tijekom tog posebnog mjeseca članovi obitelji i prijatelji okupljaju se u radosnom ozračju na zajednički obrok, iftâr, koji prekida post na kraju dana. Dosta često se i pripadnike ostalih religija poziva dijeliti te trenutke zajedništva, a postoji i sve rašireniji običaj među kršćanima da organiziraju iftâr za svoje muslimanske prijatelje. Treba cijeniti takve znakove prijateljstva, osobito u ovom dobu kada postoji toliko nemira i napetosti u svijetu. U duhu bratstva želim uputiti moje pozdrave kao i one Papinskog vijeća za međuvjerski dijalog svim muslimanima diljem svijeta, osobito povodom blagdana #!Id al-Fitr koji zaključuje mjesec Ramazan.

2. Već prema običaju ovom godišnjom porukom želim podijeliti s vama neka razmišljanja i čini se primjerenim da ona budu usredotočena na potrebu izgradnje mira. Moje je polazište pismo koje je papa Ivan XXIII. uputio svim ljudima dobre volje prije četrdeset godina, 1963. U tom pismu, naslovljenom Pacem in Terris, Mir na zemlji, kazuje se kako je mir zdanje koje počiva na četiri stožera: istini, pravednosti, ljubavi i slobodi. Svaka od tih vrijednosti mora biti prisutna ako se žele dobri i skladni odnosi između naroda i između nacija.

3. Istina je prvi stožer, jer uključuje priznavanje da ljudska bića nisu sama sebi gospodari, već su pozvana ispunjavati volju Boga, stvoritelja svih, koji je apsolutna istina. U ljudskim odnosima istina podrazumijeva iskrenost, temeljnu za uzajamno povjerenje i plodni dijalog koji vodi miru. Istina k tomu svakog pojedinca vodi upoznavanju vlastitih prava, ali također prepoznavanju vlastitih dužnosti prema drugima.

4. Ali mir ne može opstati bez pravednosti, poštivanja dostojanstva i pravâ svake osobe. Upravo pomanjkanje pravednosti, u individualnim, društvenim i međunarodnim odnosima uzrokuje tolike nemire u našem današnjem svijetu i dovodi do nasilja.

5. Pravednost međutim mora biti povezana s ljubavlju. To podrazumijeva sposobnost prepoznavanja da svi pripadamo jednoj ljudskoj obitelji i da se tako ljude oko nas promatra kao braću i sestre. To daje sposobnost dijeljenja i žalosti i radosti. To omogućuje ljudima da osjećaju potrebe drugih kao vlastite, a takvo suosjećanje vodi ih tomu da dijele vlastite darove sa ostalima, ne samo materijalna dobra već također vrijednosti uma i duha. Ljubav jednako tako uključuje obzir prema slabima te sposobnost opraštanja. To je opraštanja bitno za uspostavu mira nakon prekida sukoba, jer otvara mogućnost novog početka, na novim temeljima i u obnovljenim odnosima.

6. Sve to pretpostavlja slobodu, bitnu osobinu osobe. Jer sloboda omogućuje ljudima djelovati u skladu s razumom i preuzeti odgovornost za vlastite čine. Doista, svaki je od nas odgovoran pred Bogom za naš doprinos društvu.

7. Tim četirima stožerima sklon sam dodati i peti, zvan molitva. Jer mi znamo da smo, kao ljudska bića, slabi. Osjećamo koliko je teško živjeti te ideale. Trebamo Božju pomoć i nju moramo ponizno moliti. Dopustite mi ovdje navesti nekoliko riječi pape Ivana Pavla II.:
Ako je mir Božji dar i ima svoj izvor u njemu, gdje da ga tražimo i kako da ga izgrađujemo, ako ne u dubokom i prisnom odnosu s Bogom? Izgrađivanje miroljubivog poretka, pravednosti i slobode zahtijeva, zato, prvotnu obvezu molitve, koja je otvorenost, slušanje, dijalog i u konačnici jedinstvo s Bogom, prvim vrelom istinskog mira.
(Obraćanje na Dan molitve za mir, Asiz, 24. siječnja 2002.).
Papa nadalje kaže da molitva nije neki bijeg od stvarnosti. Naprotiv, ona nam omogućuje suočiti se sa stvarnošću snagom koja dolazi od Boga.

8. Vrijeme Ramazana nije samo vrijeme posta, već također razdoblje intenzivne molitve. Želim vam zajamčiti, moja muslimanska braćo, da smo ujedinjeni s vama u molitvi svemogućem i milosrdnom Bogu. Neka on blagoslovi svakog od vas i sve članove vaših obitelji. Neka taj blagoslov bude izvor utjehe osobito onima koji su trpjeli, ili koji još uvijek trpe, zbog oružanih sukoba. Neka dobri Bog dadne svima vama snage da budete istinski graditelji mira.

S najboljim željama za blagoslovljen blagdan, #!Id mubârak.

Nadbiskup Michael L. Fitzgerald
predsjednik