Budi dio naše mreže
Izbornik

IZJAVA VJERSKIH POGLAVARA IZ BIH

Rim (IKA )

“Osim osiguravanja gospodarske obnove potrebno je”, prema riječima bosansko-hercegovačkih vjerskih poglavara, “postići moralnu i duhovnu obnovu zemlje”.

Rim, 8. 6. 2001. (IKA) – Vrhovni poglavari vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini, kardinal Vinko Puljić, reis-ul-ulema Mustafa Cerić, predsjednik Židovske zajednice Jakob Finci i predstavnik patrijarhata SPC o. Jovan Georgieski uputili su sa sastanka, koji je 8.lipnja u Rimu upričila humanitarna zajednica Svetog Egidija, poziv Skupini G8, koja će se krajem mjeseca sastati u talijanskom gradu Genovi, da se konkrento zauzme za obnovu i izgradnju tijekom rata porušenih i razorenih vjerskih objekata. “Tražimo nacrt za obnovu i izgradnju vjerskih objekata kao što su crkve, džamije i sinagoge, ali i dvorane, groblja, sjemeništa i odgojna mjesta, koja su pripadala vjerskim zajednicama kako bismo mogli stvoriti uvjete odgoja za mir i vjeru” – ističu vrhovni vjerski predstavnici u zaključnom priopćenju, koje su zajednički potpisali u nazočnosti novinara. “Osim osiguravanja gospodarske obnove potrebno je”, prema riječima bosansko-hercegovačkih vjerskih poglavara, “postići moralnu i duhovnu obnovu zemlje”.
“ Bez duboke moralne i duhovne obnove, bez povratka povjerenja i nade da možemo ponovno dugo zajednički živjeti. Bez toga BiH nema budućnosti” – rekao je Georgievski, pojasnivši kako se taj proces ne može ostvariti bez obnove crkava, samostana, škola, mjesta za vjerska okupljanja, jer su to simboli identiteta.
U dokumentu stoji kako su bosansko-hercegovački vjerski vođe, članovi Međuvjerskog vijeća BiH, koje je bilo utemeljeno prije tri godine s namjerom da zajednički doprinesu ostavrenju mira, uvjereni da su religije sredstva mira, a ne rata. Oni su se obvezali da će zajednički poduzeti pothvate, koji će pridonijeti zbližavanju različitih nacionalnih i vjerskih zajednica u BiH.
Program obnove i mira u zemlji nije dovršen – potsjetio je kardinal Puljić, pozivajući Međunarodnu zajednicu da ne prestane poduzetim naporima, već da se pokaže širokogrudna, jer “Bosna je Europa u malom i Europa u Bosni polaže ispit zrelosti”. Gledajući u budućnost, kardinal je Puljić primjetio kako je sada potrebno poduzeti novi korak i omogućiti izbjeglicama i prognanicima povratak na svoja ognjišta, jer je “trajni mir moguć jedino povratkom ljudi u svoje domove”.
Osvrćući se na vijesti, koje stižu iz Skopja o tragičnim zbivanjima, bosansko-hercegovački vjerski poglavari su pozvali narode Makedonije da se nauče na prošlosti i na ratovima, koji su krvlju natopili područja republika bivše Jugoslavije. Prema mišljenju reis-ul-ulume Mustafa Cerića stanje bi u Makedoniji moglo postati još gore od onoga u BiH, jer je ta zemlja pomiješana s velikim brojem naroda, jezika i kultura.
Komentirajući vijesti o najnovijim otkrićima zajedničkih grobnica Musta Cerić je rekao da to treba prepustiti Haškom sudu, koji je zato nadležan. “Ne možemo zaustaviti život na uspomeni onog što se zbilo. Moramo nastojati otvoriti ljudima nadu. To međutim ne znači da možemo zaboraviti strašna zlodjela”, dodao je Cerić i primjetio kako “odgovornost za pokolje i zlodjela nije kolektivna, već pojedinačna. Odgovorni moraju biti razotkriveni od dotične zajednice”.
I židovski predstavnik Jakob Finci dao je potporu Haškom sudu, izjaviši da svi ratni zločinci moraju biti izručeni i kažnjeni. Pozvao je Međunarodnu zajednicu da dadne potporu međuetničkim školama “kako bi se naša djeca privikla na suživot i učiti povijest iz jedne jedine knjige”. Prema njegovom uvjrenju u BiH nije bilo ni pobjednika ni pobijeđenih. (i06169as/sv)