Budi dio naše mreže
Izbornik

Kako je ruski Patrijarh primljen u Beogradu

Beograd (IKA )

Beograd, 17. 5. 1994. (IKA) – Premda srpska patrijaršija ističe sasvim vjersko značenje pohoda moskovskoga patrijarha Beogradu, beogradski tisak posvećuje mnogo prostora upravo mogućim političkim značajkama toga posjeta. Vladi vjerne “Večernje novosti” su u ponedjeljak objavile uvodni članak pod naslovom “Čuvaj me, Bože, od prijatelja”. U članku se ruska politika prema Srbiji ocjenjuje licemjernom.
Patrijarh Moskve i cijele Rusije Aleksej II. stigao je u Beograd u subotu 14. svibnja s pratnjom od 17 visokih predstavnika Ruske Pravoslavne Crkve. Došao je na poziv Srpske Pravoslavne Crkve. Odmah u zračnoj luci je izjavio: “Želim razgovarati sa svim stranama u sukobu. Krvoproliće i patnje mnogih ljudi moraju prestati što je prije moguće.” Zatim su u kratkom bogoslužju oba patrijarha istaknuli dobre bratske odnose i višegodišnju suradnju svojih Crkava. Aleksej je “iz humanitarnih razloga” zaželio ukidanje međunarodnih sankcija prema ostatku Jugoslavije.
U nedjelju 15. svibnja ruski i srpski patrijarh zajedno su slavili euharistijsko bogoslužje u beogradskoj katedrali sv. Save zajedno s još 25 srpskih i ruskih biskupa. Srpski patrijarh pozvao je na molitvu da bi se svi koji odlučuju o ratu i miru urazumili u duhu Evanđelja. Ruski patrijarh je istaknuo suosjećanje sa Srbima, ali također s ljudima drugih vjera i naroda.
Tom prilikom posebno je istaknuta 400. obljetnica spaljivanja kostiju sv. Save Nemanjića, utemeljitelja samostalne srpsko-pravoslavne Crkve. Na brijegu Vračaru gdje su Turci g. 1594. spalili Savine kosti (Sava je umro g. 1235.) upravo je podignuta najveća pravoslavna crkva na svijetu.
Pravoslavni teološki fakultet podjelio je u nedjelju patrijarhu Alekseju počasni doktorat iz teologije, a patrijarh Pavle ga je odlikovao najvišim odličjem SPC, ordenom sv. Save.
U ponedjeljak 16. svibnja patrijarh Aleksej sastao se s predsjednikom ostatka Jugoslavije Zoranom Lilićem i srpskim predsjednikom Slobodanom Miloševićem. Pohodio je i Srijemske Karlovce, gdje je do 1920. bilo sjedište srpske patrijaršije, i Novi Sad.