Budi dio naše mreže
Izbornik

Kardinal Tauran o konferenciji u Dohi

Vatikan (IKA )

Osim o dijalogu između kršćana i muslimana, kardinal Tauran je govorio o otvaranju prema židovstvu te krizama u Svetoj zemlji i Iraku

Vatikan, (IKA) – Napredak u dijalogu između muslimana i kršćana, moguće otvaranje prema židovstvu, ali i tragedija kriza koje pogađaju Srednji istok, od Svete zemlje do Iraka teme su o kojima je arhivar i bibliotekar Svete Rimske Crkve kardinal Jean-Louis Tauran govorio na konferenciji za novinare, nakon završetka Konferencije o muslimansko-kršćanskome dijalogu koja je od 27. do 29. svibnja održana u glavnom gradu Katara Dohi.
Kardinal je svoje razmišljanje započeo s jednim, za Katoličku crkvu na Srednjem istoku, vrlo osjetljivim pitanjem, a to je sve manji broj vjernika koji napuštaju to izrazito nestabilno područje. “Tamo se doista uočava sve manja nazočnost kršćana, prouzrokovana političkim okolnostima. Ono što želimo izbjeći jest to da sveta mjesta u Svetoj zemlji postanu muzeji. Za nas su ona žive stvarnosti: postoje svetišta, a oko njih kršćanska zajednica koja ima svoje škole, bolnice i zanatstvo. Želimo također da Libanon ostane radionica islamsko-kršćanskoga dijaloga, unutar kojega su kršćani ravnopravni partneri, koji od Libanona čine most između Zapada i Istoka”, upozorio je kardinal Tauran, osvrnuvši se potom na ulogu Organizacije ujedinjenih naroda i njezinu reformu. Napomenuo je kako nedostaje političke volje za poštivanjem svih prihvaćenih obveza, pa je njezina reforma nužna. “Prije svega, ne bi trebalo biti velikih i malih zemalja, što je i mišljenje Svetoga Oca koji uvijek ističe da su svi su jednaki u obitelji naroda. Naravno, tko je moćniji ima veću odgovornost, ali u trenutku odluke, valja je donijeti prema pravu i pravdi. S druge strane, treba jako paziti da se UN ne uništi; to bi bilo kobno, budući da ne postoji niti jedna druga slična struktura”, kazao je kardinal Tauran. Govoreći zatim o stanju u Iraku, kardinal je ponovno istaknuo ulogu UN-a te kazao kako je ona jedina organizacija koja može podupirati nastojanja Iraka za povratkom nacionalne suverenosti te pomoći Iračanima da preuzmu vodstvo svoje zemlje. “Ali, važno je da to učini međunarodna zajednica; samo dvije ili tri zemlje ne mogu nametnuti međunarodni red”, poručio je kardinal Tauran, napomenuvši kako je, prema njegovome mišljenju, izraelsko-palestinska kriza majka svih kriza.
Na upit novinara o želji da u dijalog između muslimana i kršćana u budućnosti budu uključeni i Židovi, a koju je na konferenciji u Dohi izrazio katarski premijer, kardinal je kazao kako je to vrlo hrabar i vrijedan prijedlog, no reakcije nisu bile jednoglasne. “Možda će biti teško to primijeniti odmah, ali jednoga dana to će biti moguće jer je u logici stvari. Riječ je o tri religije koje je povijest pozvala da žive zajedno, jer sve se rađa tamo, u tom dijelu svijeta”, zaključio je kardinal Jean-Louis Tauran.