Budi dio naše mreže
Izbornik

Katolički dan: Nedjelja u znaku Poljske

Varšava (IKA )

Središnja tema bogoslužja 18. siječnja u zemljama sudionicama Srednjoeuropskoga katoličkog dana bit će solidarnost s Crkvom u Poljskoj

Varšava, (IKA) – Središnja tema bogoslužja u nedjelju 18. siječnja u zemljama sudionicama Srednjoeuropskoga katoličkog dana bit će solidarnost s Crkvom u Poljskoj. U pripremnoj građi za to slavlje podsjeća se kako se u bazilici na Jasnoj Gori u časti jedna od najglasovitijih slika Majke Božje, Crna Madona. Za Crkvu u Poljskoj Čenstohova je mjesto posebnog susreta s Kristom, nazivaju je i “poljska Kana”.
Crkva u Poljskoj ima više od tisuću godina. Iznenađujuće nagli procvat poljskog carstva u 10. stoljeću pratio je val krštenja te je 968. g. osnovano prvo biskupijsko sjedište u Poznanu. Danas je Poljska ponovno slobodna, suverena i demokratska koja u svibnju ulazi u Europsku uniju. Od 38 milijuna stanovnika 95% izjasnilo se katolicima. Okupljeni su u 13 metropolija i 42 biskupije, od kojih su dvije bizantskoga obreda. O njima skrbi više od 21.000 dijecezanskih i oko 6.000 redovničkih svećenika, a u sjemeništima studira 6.800 svećeničkih kandidata. Premda su politička previranja i katastrofe, prije svega 20. stoljeća, odvratile pozornost zapadnoeuropskih naroda s tisućljetne povijesti kršćanskih naroda srednjoistočne Europe, kod Poljaka, Čeha, Slovaka, Mađara, Slovenaca i Hrvata sačuvana je jaka svijest pripadnosti latinsko-kršćanskom kulturnome krugu. Ta je svijest osobito ojačana kroz poljskog papu Ivana Pavla II. Iz Poljske potječu i u njoj su živjeli mnogi sveci i blaženici, među najpoznatijima su Adalbert (Vojtjeh), Stanislav, Hijacint (Jaček), Hedviga Šleska i Hedviga kraljica, Kazimir i Stanislav Kostka, Ivan Kentski, Andrej Bobola, brat Albert Chmielowski, Rafael Kalinowski, Faustina Kowalska i Maksimilijan Maria Kolbe.