Budi dio naše mreže
Izbornik

KINA: SIMPOZIJ O GLASOVITOM TALIJANSKOM MISIONARU RICCIJU

Peking

Premda Sveta Stolica službeno ne sudjeluje na simpoziju, ipak je on znak približavanja Kine i Vatikana, ističu poznavatelji prilika, jer je očito da komunističke vlasti podupiru rad simpozija o katoličkom misionaru.

Peking, 15. 10. 2001. (IKA) – Međunarodna konferencija o talijanskom isusovcu i misionaru Matteu Ricciju (1583-1610) otvorena je 14. listopada u Pekingu. Simpozij pod naslovom “Susret i dijalog” okupio je znanstvenike iz cijeloga svijeta koji će u četverodnevnom radu pokušati pojasniti misionarevu ulogu kao posrednika između Zapada i Kine. Simpozij su priredili državna akademija za društvene znanosti i katolički Institut Matteo Ricci. Premda Sveta Stolica službeno ne sudjeluje na simpoziju, ipak je on znak približavanja Kine i Vatikana, ističu poznavatelji prilika, jer je očito da komunističke vlasti podupiru rad simpozija.
I današnja komunistička Kina iznimno cijeni o. Mattea Riccija. On je jedan od rijetkih zapadnjaka koji je uspio u potpunosti razumjeti kineski mentalitet, istaknuto je na otvorenju simpozija. Znanstvenici će o njegovu radu govoriti s povijesnog, lingvističkog, teološkog, književnog i umjetničkog stajališta, a slični skup održat će se krajem listopada u Rimu.
U Kini je Matteo Ricci poznat po svome kineskom imenu Li Matou. Od nekadašnjih careva do današnjih komunističkih vođa cijenjen je kao posrednik između Kine i zapadnoga svijeta, koji se zalagao za donošenje zapadne kulture Kinezima i kineske kulture tadašnjoj Europi. Dobro je naučio kineski jezik i literaturu, a izučavao je i zemljopis, matematiku, astronomiju. Misionarev grob nalazi se na području nekadašnje komunističke partijske škole u Pekingu. (i10281sv)