Budi dio naše mreže
Izbornik

LEKSIKON IKONOGRAFIJE LITURGIKE I SIMBOLIKE ZAPADNOG KRŠĆANSTVA

IV. dopunjeno izdanje Kršćanska sadašnjost 2000. "Cilj je ove knjige da bude nevježama prva informacija, a znalcima podsjetnik o kršćanskoj ikonografiji, liturgici simbolici", ističe se u predgovoru prvome izdanju Leksikona ikonografije liturgike i simbolike zapadnog kršćanstva.

“Cilj je ove knjige da bude nevježama prva informacija, a znalcima podsjetnik o kršćanskoj ikonografiji, liturgici simbolici”, ističe se u predgovoru prvome izdanju Leksikona ikonografije liturgike i simbolike zapadnog kršćanstva koje je Kršćanska sadašnjost objavila davne 1978. Četvrto dopunjeno izdanje koje se odnedavna može pronaći u knjižarama KS-a svjedoči o popularnosti koju ta tematika pobuđuje među brojnim korisnicima, od vjernika i znatiželjnika do različitih stručnjaka na području kulture i umjetnosti.
Građa u knjizi ograničava se na ikonografiju, liturgiku i simboliku kršćanskoga Zapada, no često se uz različite izraze navode i istočne ikonografske teme, specifični simboli ili liturgijske razlike. Uz svoju užu praktičnu primjenu ova knjiga dopunja i spoznaju o podrijetlu i nastajanju suvremene civilizacije. Radi lakšeg snalaženja u pojedinim člancima i obrađenim jedinicama ovog leksikona citirana su odgovarajuća mjesta Biblije koja je nužno pročitati da bi se potpuno shvatila ideja i sadržajna potka ikonografskih tema.
U Uvodu u ikonologiju, koji prethodi samome leksikonskom dijelu knjige, obrađeni su temeljni pojmovi i problemi poput ikonografije, imitacije ili inovacije, riječi i slike, ikonografske metode, ikonografske topografije, kao i ključni pojmovi poput simbola, alegorije, prototipa, prefiguracije, konkordancije i dr. Na kraju leksikona donesen je indeks atributa.
Spomenimo i autore: dr. Anđelko Badurina, dr. Branko Fučić, dr. Marijan Grgić, dr. Radovan Ivančević, dr. Emilijan Ceve, Mitar Dragutinac, dr. Dragutin Nežić i dr. Doris Baričević. Redakciju IV. izdanja Leksikona izvršili su dr. Badurina i dr. Ivančević. (ika-sa)