Budi dio naše mreže
Izbornik

Litavski biskupi protiv štetnog utjecaja televizije

Vilnius (IKA )

Litavski katolički biskupi objavili su zabrinuto upozorenje tamošnjim sredstvima javnog priopćavanja.

Vilnius, 22. 4. 1994. (IKA) – Litavski katolički biskupi objavili su zabrinuto upozorenje tamošnjim sredstvima javnog priopćavanja. Posebno upozoravaju da su televizijski programi puni sadržaja koji se uopće ne obaziru na moralna načela, te promiču uzore ponašanja bez pravih ljudskih vrijednosti. Osobito mladi na taj se način privikavaju neurednom življenju ljudske spolnosti i nasilju. Biskupi upozoravaju svećenike da se i sami mnogo kritičkije odnose prema onome što se u sredstvima javnog priopćavanja protivi kršćanskim načelima. Upozoravaju i na pojavu da se u programima preko satelita šire i naoko pobožne vijesti o raznim ukazanjima i sličnim pojavama koje Crkva nije priznala.
I u Litvi se šire različite sekte, okultni obredi i skupine New Age. Ti utjecaji posebno uspjevaju u onim slojevima pučanstva koje je slabije povezano sa Crkvom. Litva ima 3,8 milijuna žitelja, a od njih su 3/4 katolici.
U svom javnom upozorenju litavski se biskupi osvrću i na zle utjecaju s “liberalističkog Zapada”. Litavska sredstva javnog priopćavanja morala bi se, kažu biskupi, opirati tim zlim utjecajima. Crkva izdaje sedam novina i časopisa s kojima je uglavnom zadovoljna.
Kardinal Vincentas Sladkevicius, nadbiskup Kaunasa, u pismu državnom predsjedniku izražava duboku zabrinutost zbog naglog porasta kriminaliteta pred kojim je vlast dobrim dijelom nemoćna. Broj krivičnih djela se je u posljednjih 5 godina potrostručio.
Upravitelj dobara nadbiskupije Vilnius upozorava da je državna vlast zaustavila vraćanje Crkvi dobara koja su joj bila oduzeta. U veljači je skupština donijela zakon o vraćanju Crkvi svih njezinih bogoštovnih i drugih zgrada, ali je vlada pod pritiskom bivših komunista zaustavila provedbu toga zakona. Činjenica je da u mnogim zgradama, koje bi po tom zakonu morale biti vraćene Crkvi, stanuju članovi litavske vlade, članovi parlamenta i gradske skupštine, a mnogi su od njih pod vrlo povoljnim uvjetima već “otkupili” te stanove. Crkveni predstavnici također upozoravaju da su se stanovite državne ustanove već obogatile i takvom “prodajom” crkvenih posjeda što ih je g. 1940. Crkvi bila oduzela sovjetska vlast.