Budi dio naše mreže
Izbornik

MANJE RAĐANJA ZNAČI SLABIJI GOSPODARSKI I DRUŠTVENI NAPREDAK Sveta Stolica nikad ne može prihvatiti pobačaj niti bilo kakvu politiku koja bi ga potpomagala. Hitno riješiti problem međunarodnih dugova koji sve više opterećuju sve slabije mogućnosti razvoj

IKA

a najsiromašnijih zemalja. New York, 31. 10. 1997. (IKA) - Smanjenje broja stanovnika i rođenja: dva pitanja od životne važnosti za budućnost čovječanstva. To je 30. listopada, na Međunarodnoj konferenciji Ujedinjenih naroda o održivom razvoju i koopera

a najsiromašnijih zemalja.
New York, 31. 10. 1997. (IKA) – Smanjenje broja stanovnika i rođenja: dva pitanja od životne važnosti za budućnost čovječanstva. To je 30. listopada, na Međunarodnoj konferenciji Ujedinjenih naroda o održivom razvoju i kooperaciji, izjavio stalni promatrač Svete Stolice pri UN-u nadbiskup Renato Martino. Ta je pojava danas jedan od glavnih čimbenika koji spriječavaju stupnjevito ostvarenje onoga šte se naziva “održivim razvojem”. “Siromaštvo, uništavanja okoliša, ekonomski problemi i kašnjenje ili propadanje razvojnih programa prečesto se pripisuju rastu broja stanovnika”, rekao je mons. Martino i nastavio: “Usprkos tome podaci iz posljednjih 20 godina pokazali su neprestalni pad broja stanovnika svijeta. Iz statističkih podataka UN-a, dok se približavamo kraju 20. stoljeća, pojavljuje se sasvim nova slika svjetskih prilika.”
Smanjenje rasta broja stanovnika svijeta, pad plodnosti, podaci o visokoj stopi smrtnosti djece pokazatelji su koji ocrtavaju svijet koji se značajno promijenio. Stoga je potrebno pokrenuti što više pothvata s ciljem razvoja koji bi bio povezan s povećanjem broja stanovnika. Zbog toga je predstavnik Svete Stolice pozvao na poboljšanje zdravstvenih službi koje se odnose na rađanja, kao i brigu o majkama i djeci čija prava treba braniti i zaštititi u “svim razdobljima trudnoće”. “Stoga” – nastavio je mons. Martino – “Sveta Stolica nikad ne može prihvatiti pobačaj niti bilo kakvu politiku koja bi ga potpomagala ili poticala.” Predstavnik Svete Stolice pri UN-u izrazio je i zabrinutost zbog “nekih tumačenja” plana djelovanja međunarodne kooperacije koja pobačaj smatraju jednom od izvedivih strategija pri rješavanju problema broja stanovnika svijeta. “Pomnije ispitivanje plana – rastumačio je mons. Martino – pokazuje da ono ne dopušta takva tumačenja. Osim toga, strategije koje se odnose na probleme broja stanovnika svijeta moraju poštivati ljudsko dostojanstvo i izbjeći bilo kakvu vrstu prisile koja bi se miješala s odgovornom odlukom svakoga bračnog para ili koja bi na njega vršila pritisak s ciljem prilagođivanja odluci bilo koje zemlje o broju članova obitelji.”
Glede globalizacije – pojave da cijeli svijet postaje jedna cjelina – mons. Martino je spomenuo kako treba shvatiti da je “čovječanstvo jedna obitelj, u kojoj svi članovi imaju ista prava na korištenje dobrima.” Baš zbog toga, rekao je, potrebno je “hitno riješiti problem međunarodnih dugova koji sve više opterećuju sve slabije mogućnosti razvoja najsiromašnijih zemalja.”