Budi dio naše mreže
Izbornik

Molitve za mir u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini

Zagreb (IKA )

Za vrijeme molitve za mir u Mostaru ubijeno četvero djece - molitve bdijenja u franjevačkoj crkvi i na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu - u ekumenskom bogoslužju u Zagrebu po prvi put od početka rata sudjelovao i predstavnik Srpske Pravoslavne Crkve u Zagrebu - sačuvati duh tolerancije u Bosni

Zagreb, 24. 1. 1994. (IKA) – U Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tijekom prošlog vikenda, a posebno u nedjelju 23. 1., održane su molitve za mir. Na završetku dana posta, u petak 21. siječnja, u zagrebačkoj je franjevačkoj crkvi više od četristo mladih vjernika započelo bdijenje i molitvu za mir koji su trajali do u subotu rano ujutro. U subotu je u Zagrebu u prostorijama Ekonomskog fakulteta održan tridesetidvostani molitveni skup “Mislimo misli mira”, u kome su sudjelovali, uz više stotina vjernika, ugledni hrvatski teolozi, publicisti i osobe iz političkog života grada i Republike, među kojima i predsjednik Državne komisije za odnose s vjerskim zajednicama dr. Jure Radić, a mise su predvodili pomoćni biskupi Juraj Jezerinac i Marko Culej.
Središnji molitveni događaj bio je u subotu navečer u zagrebačkoj katedrali gdje je održano ekumensko bogoslužje koje je predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić, a sudjelovali su senior Evangeličke Crkve u Hrvatskoj dr. Vlado Deutsch, predsjednik Baptističke Crkve dr. Branko Lovrec i, po prvi put od početka rata u Hrvatskoj, službeni predstavnik Srpske Pravoslavne Crkve Milutin Popović, te apostolski nuncij mons. Giulio Einaudi, grkokatolički biskup Slavomir Miklovš i zagrebački pomoćni biskupi Juraj Jezerinac i Marko Culej. Bogoslužju su bili nazočni predsjednik Zagrebačke židovske općine dr. Ognjen Kraus i predsjednik Islamske zajednice u Hrvatskoj dr. Šefko Omerbašić.
U svojoj je propovijedi kardinal Kuharić optužio svako poticanje mržnje prema ljudima druge vjere ili druge narodnosti, posebno ističući da vjerske zajednice moraju štititi ljudska prava, slobodu i mir, te javno prosvjedovati protiv svakog nasilja i mržnje. Predstavnik Srpske Pravoslavne Crkve Milutin Popović pozdravljajući nazočne zaželio je da “se sve riječi večeras izrečene i izrečene na ranijim ekumenskim skupovima pretvore u djela. S tom željom da Bog pomogne, da pošalje svoj blagoslov na sve nas, da nam podari mir, ljubav i razumijevanje, i dalje ćemo moliti.” Dr. Lovrec i dr. Deutsch također su potvrdili nastojanja svojih Crkava da pridonesu povratku mira na području Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
“Mi Židovi Zagreba i Hrvatske, kao nacionalna i vjerska zajednica, sa zadovoljstvom smo prihvatili poziv na ovaj molitveni susret, jer kao građani Hrvatske zajednički trpimo posljedice agresije na našu domovinu i suosjećamo sa svim žrtvama rata. Mi znamo što znači biti izbjeglica, obespravljen, progonjen – sjećanja su svježa”, rekao je dr. Kraus, predsjednik Židovske zajednice, te istaknuo da će se pripadnici te Općine uključiti u svaku mirovnu inicijativu.
Predsjednik je Islamske zajednice dr. Šefko Omerbašić istaknuo: “Duh tolerancije mora pobijediti u Bosni, on mora biti spašen. On je vjekovima postojao, on nije bio tlapnja – kako to danas slušamo. Nama je vjernicima preostalo ovo jedino, ali snažno oružje – molitva Svevišnjemu da spasi taj duh koje je vredniji od svega postojećeg.”
Na nedjeljnoj euharistiji za mir u zagrebačkoj katedrali, nadbiskup Kuharić je između ostaloga rekao: “Miru je ime sloboda! Slobodni ljudi, slobodni narodi slobodne države u punoj ravnopravnosti i pravednosti mogu živjeti u miru, suradnji i međusobnom poštovanju. Miru je ime pomirenje! Iz nemira u mir postoji samo jedan put: pomirenje, odbacivanje svake mržnje i svake želje za osvetom. Pomirenje znači izlazak iz mračne prošlosti mržnje, nasilja i nepravede u budućnost novih odnosa u slobodi i pravednosti.”
Za mir se molilo u svim biskupijskim i župnim središtima u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, te po hrvatskim katoličkim misijama u Europi i na drugim kontinentima. U Splitu je središnji molitveni skup predvodio nadbiskup Ante Jurić u katedrali sv. Petra. Pozvao je vjernike na trajnu molitvu i post za mir sve dok se on ne ostvari u Hrvatskoj i BiH. akovački biskup Ćiril Kos predvodio je molitvu za mir u katedrali u akovu koju je prije stotinu godina sagradio tadašnji biskup Josip Juraj Strossmayer kao simbol težnje zajedništvu vjernika različitih Crkava na tom području. Biskup Kos je predvodio i ekumensko bogoslužje u osječkoj kapucinskoj crkvi u kome su sudjelovali i predstavnici Srpske Pravoslavne Crkve, Evangeličke, Baptističke i Evanđeoske (nekoć Pentekostalna) Crkve.
U opkoljenom Sarajevu euharistiju za mir slavio je sarajevski nadbiskup Vinko Puljić u zajedništvu s više svećenika i vjernika, a posredstvom radio-amatera dobili smo vijest da su na istu nakanu molili i stanovnici Lašvanske doline. Dok je u prepunoj mostarskoj katedrali biskupski vikar don Luka Pavlović predvodio misu za mir, u tom je gradu od granata poginulo četvero djece.