Budi dio naše mreže
Izbornik

Narod još uvijek čeka trajni mir i istinsku pravdu

Izjava europske Komisije "Justitia et pax" s banjolučkog skupa solidarnosti

Na poziv komisije “Justitia et pax” Bosne i Hercegovine sastale su se u Banjoj Luci od 14. do 16. ožujka Europske komisije “Justitia et pax” da pokažu svoju solidarnost s napaćenim narodima BiH i daju svoju potporu provođenju dejtonsko-pariškog sporazuma, te time skrenuli pozornost svjetske javnosti i političara na važna pitanja. Šezdeset sudionika iz 17 europskih zemalja sastalo se u Međunarodnome press centru u Banjoj Luci s predstavnicima bosanskohercegovačkih vjerskih zajednica. Zajednički su izmijenili mišljenja o mirovnome procesu.
Učesnici su također posjetili mjesne vlasti i međunarodne organizacije, te župne zajednice. Tom prigodom su čuli dramatična svjedočanstva ljudi, kojima su ljudska prava bila i još uvijek jesu pogažena, ali istodobno su se osvjedočili o postojanju hrabrih napora u izgradnji pomirenja.
Dvije godine nakon Daytona oružje je utihnulo, ali narod još uvijek čeka trajni mir i istinsku pravdu. Nastavljati nepravdu i nasilje može dovesti samo do krhkog mira. Jedini put do obnove pravde i procesa pomirenja jest jaka međunarodna ekonomska potpora. Ovim ljudima mora biti zajamčeno pravo na istinu. Oni moraju saznati istinu o događajima vezanim uz rat bez obzira koliko oni bili teški, o sudbini svojih nestalih, kao što su dvojica katoličkih svećenika iz banjolučke biskupije – Ratko Grgić i Tomislav Matanović. Pravda je prvi uvjet za pomirenje.
Ratne zločince treba raskrinkati i dovesti pred sud. Pravda podrazumijeva pravnu državu, a to znači zaštitu i sigurnost povratnika, izbjeglica i prognanika i uvjete za demokratske izbore. Obrazovni sustav se ne smije zloupotrebljavati. Predaju zajedničkog sjećanja treba koristiti samo za odgajanje tolerancije i razvoj međusobnog poštovanja i multikulturalnog društva.
Svi građani BiH bez obzira na podrijetlo, vjeroispovijest ili politički izbor trebaju imati pravo na zaposlenje i socijalnu i zdravstvenu zaštitu.
Pedeset godina nakon Deklaracije o ljudskim pravima (1949.) svjedoči da samo svakodnevna praksa poštivanja temeljnih ljudskih prava vodi do istinske pravde i mira. Sadašnji dramatični događaji na Kosovu su pogodili međunarodnu zajednicu kao bumerang koji podsjeća na nedavno katastrofalno stanje u RH i BiH. Svi ljudi dobre volje moraju konkretno raditi na ostvarivanju mirnog rješenja kroz konstruktivni dijalog.
Osvrćući se na posljednji mirovni proces u bivšoj Jugoslaviji, Europske komisije “Justitia et pax” priznaju da nisu uspjele pružiti neku značajniju potporu. To nam je pouka! Zato su ove komisije uvjerene da, uzevši u obzir njihovu povezanost s Crkvom i vjerskim zajednicama, imaju posebnu obvezu poticati dobru volju i mirotvornost u svojim zemljama. Koristeći te svoje sposobnosti one će pridonijeti duhovnoj i pravednoj dimenziji europskog pristupa mirovnom procesu u BiH i Kosovu.