Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi broj Riječkoga teološkog časopisa

br. 2,

Dr. Vinko Škafar obrađuje odgovore hrvatskih teologa na pitanje u katoličkom tjedniku Glas Koncila: Čemu bi Katolička crkva u Hrvatskoj na početku novoga stoljeća trebala posvetiti najveću pozornost?

Iz tiska je izišao novi broj Riječkoga teološkog časopisa (br. 2, (20) 2002.) s nizom zanimljivih članaka i rasprava. Dr. Vinko Škafar obrađuje odgovore hrvatskih teologa na pitanje u katoličkom tjedniku Glas Koncila: Čemu bi Katolička crkva u Hrvatskoj na početku novoga stoljeća trebala posvetiti najveću pozornost? Dr. Anton Tamarut piše o evangelizaciji politike ili politizaciji evanđelja. U članku promišlja o tome kako se kao kršćanin u politici ponašati i djelovati. Dr. Marijan Jurčević u radu “Živa žrtva – kršćanstvo i žrtva” analizira vrstu i značenje kršćanske žrtve, a prvenstveno ukazuje na različitost kršćanske žrtve od žrtava u drugim religijama. Dr. Šimun Šito Ćorić bavi se raznolikošću parapsiholoških fenomena te njihovom razlikom nasuprot jednako tako tajanstvenim i neobjašnjivim, uglavnom zvanim čudesima, koja nastaju u religijskom kontekstu. Dr. Pavao Brajša pojašnjava komunikaciju međusobnog otkrivanja, prihvaćanja i obostrane pobjede nastavnika i učenika prema teoriji Thomasa Gordona, a dr. Josip Manjgotić predstavlja četiri Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske.
Dr. Estela Banov-Depope bavi se kvarnerskim pučkim nabožnim pjesništvom u mediteranskom kontekstu. Akademik Lujo Margetić piše o privremenom boravku Svete kuće na Trsatu od 1291. do 1294. godine, a prof. Marija Mirković o slici i kapelici Majke Božje lauretanske na Trsatu. Dr. Franjo Emanuel Hoško predstavlja korespondenciju trojice Frankopana s Franjom Glavinićem, a dr. Atanazije J. Matanić piše o sanktoralu istarsko-primorskih pavlina. Život i djelo Martina Davorina Krmpotića (1868-1930), misionara hrvatskih iseljenika u SAD-u, kulturnog djelatnika te vjerskog pisca tema je članka Stanka Grubića. (ika-kj)