Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi dokument Kongregacije za nauk vjere

Vatikan (IKA )

Dokument "Pismo biskupima Katoličke crkve o suradnji muškarca i žene u Crkvi i u svijetu" posebnu pozornost upravlja svijetu žena

Vatikan, (IKA) – Kongregacija za nauk vjere objavila je 31. srpnja u Vatikanu dokument pod naslovom “Pismo biskupima Katoličke crkve o suradnji muškarca i žene u Crkvi i u svijetu”, koji nakon predstavljanja i kritičkoga razmatranja nekih suvremenih antropoloških poimanja, nudi razmišljanja nadahnuta temeljnim odrednicama biblijske antropologije, nužno potrebnima kako bi se očuvao identitet ljudske osobe. Pismo, koje je potpisao pročelnik kongregacije kardinal Joseph Ratzinger, predlaže ispravno shvaćanje djelotvorne suradnje između muškarca i žene u Crkvi i u svijetu, u priznavanju njihove različitosti.
Posebnu pozornost dokument upravlja svijetu žena. Govoreći o tome što ovaj dokument Zbora za nauk vjere kaže o ženi, nakon dva dokumenta pape Ivana Pavla II., apostolskoga pisma “Mulieris Dignitatem” iz 1988. i “Pisma ženama” iz 1995. godine, nadbiskup Angelo Amato, tajnik te vatikanske ustanove, kazao je da je novost u odgovoru na dvije točno zacrtane težnje današnje kulture. Prva snažno ističe podređeno stanje žene koja bi se, kako bi ostvarila samu sebe, prema muškarcu trebala postaviti kao protivnica. Postavlja se, dakle, suparništvo među spolovima, zbog čega identitet i uloga jednoga ide na štetu drugoga. Kako bi se izbjeglo to suprotstavljanje, druga struja teži brisanju razlika među spolovima. Ona smanjuje značenje tjelesne razlike, koja je nazvana “spolom”, i smatra ju jednostavnom posljedicom društveno-kulturnih uvjeta. Ističe se, dakle, isključivo kulturna dimenzija, nazvana “rod”. Tu se rađa osporavanje prirodne naravi obitelji koju čine otac i majka, zatim izjednačavanje homoseksualnosti s heteroseksualnošću, te prijedlog polimorfne seksualnosti, rekao je nadbiskup te pojasnio kako do takve težnje dolazi zbog pretpostavke da ljudska narav ne posjeduje u samoj sebi karakteristike koje bi ju na apsolutan način obilježile kao muškarca ili kao ženu.
Stoga bi se svaka osoba, oslobođena bilo kojega biološkog predodređenja, mogla oblikovati kako joj se sviđa. Pred tim pogrešnim shvaćanjem Crkva ističe neke bitne vidike kršćanske antropologije, utemeljene na Svetome pismu. Biblijski tekst upozorava na tri važne činjenice. Čovjek je osoba, i to je u jednakoj mjeri muškarac, kao i žena, koji su u međusobnome odnosu. Drugo, kazao je nadalje nadbiskup Amato, ljudsko tijelo, obilježeno muževnošću i ženstvenošću, pozvano je živjeti u zajedništvu i međusobnome darivanju. Zbog toga je brak prva i temeljna dimenzija toga poziva. Treće, premda poremećena i zasjenjena grijehom, ta izvorna određenja Stvoritelja neće nikada biti poništena. Biblijska antropologija stoga savjetuje da se problemima vezanima uz razlike u spolovima, na javnoj ili privatnoj razini, pristupa odnosno, a ne konkurentski, istaknuo je nadbiskup Amato.