Budi dio naše mreže
Izbornik

NOVI DOKUMENT PAPINSKOGA EKUMENSKOG VIJEĆA Nije riječ o ustupcima Katoličke Crkve, već o zajedničkom traženju istine.

Rim (IKA )

Rim, 10. 3. 1998. (IKA) - Papinsko vijeće za promicanje jedinstva kršćana predstavilo je 9. ožujka u Tiskovnom uredu Svete Stolice svoj novi dokument, pod naslovom "Jedinstvo Crkvi. Ekumenski proteg u obrazovanju onih koji se posvećuju pastoralnoj služb

Rim, 10. 3. 1998. (IKA) – Papinsko vijeće za promicanje jedinstva kršćana predstavilo je 9. ožujka u Tiskovnom uredu Svete Stolice svoj novi dokument, pod naslovom “Jedinstvo Crkvi. Ekumenski proteg u obrazovanju onih koji se posvećuju pastoralnoj službi”. Potpisali su ga kardinal Edward I. Cassidy, predstojnik toga Vijeća i biskup Pierre Duprey, tajnik. Spis je napisan engleskim, francuskim, španjolskim i talijanskim jezikom, a objavljen je kao jedna knjiga. Riječ je o dokumentu koji preuzima sadržaj Ekumenskog direktorija iz 1993, te ga promišlja i produbljuje.
Kardinal Cassidy je rekao kako se dokument “obraća svakom biskupu, biskupskim konferencijama, sinodima Istočnih katoličkih Crkvi, kao i svima koji imaju posebnu odgovornost u pastoralnom obrazovanju.” Govoreći o samome ekumenskom pokretu on je istaknuo kako “u ekumenskom dijalogu, kao i na mnogim drugim područjima, ima onih koji ga prihvaćaju s velikim poletom, kao i onih koji su vrlo nestrpljivi. U ekumenskom dijalogu ne može se žrtvovati istina, inače bismo izgradili kuću na pijesku koja bi se srušila kod prvog pljuska, već ga moramo graditi na stijeni istine. Nije riječ o ustupcima koje Katolička Crkva mora učiniti, već o stvaranju pokreta u kojemu će svi biti iskreno zauzeti u traženju istine.”
Kako je pojasnio biskup Jean-Claude Perisset, dodatni tajnik Vijeća, “novi dokument želi odjelotvoriti ono što se nalazi u trećem poglavlju Ekumenskog direktorija tj. odgoj za ekumenizam u Katoličkoj Crkvi. Ekumenska načela Katoličke Crkve donesena su u ekumenskom dekretu II. vatikanskog sabora. No, nakon trideset godina primijećeno je da u samoj zajednici još uvijek nema toga ekumenskog stava, tog duha koji je tako potreban, kao što navodi saborski dokument: ‘Svi, pastiri i vjernici, zanimaju se za ekumenizam’. Zašto? Zato što je jedinstvo Crkve Kristova želja, no njega, nažalost, još nema. Najvažniji sadržaji dokumenta izraženi su u dva dijela. Jedan se tiče ekumenske protege, koja zahtjeva obrazovanje svih koji se pripremaju na pastoralnu službu, bilo da je riječ o biskupima, svećenicima i đakonima, bilo da će biti pomoćnici u župi, vjeroučitelji ili pastoralni djelatnici. Važno je uočiti da ekumenizam mora prožeti cjelokupno obrazovanje, a svekolika Crkva treba postati jedna: bilo u povijesti, bilo u dogmatici, u nauku Crkve uvijek je potrebno misliti na jedinstvo Crkve koje treba postići prema Kristovoj želji. U drugom su dijelu predstavljene teme za posebni tečaj o ekumenizmu. Taj dio podrobno navodi koja su glavna pitanja, već prema raznim kršćanskim nekatoličkim zajednicama, koja su do sada bila zaprekom za postizanje tog jedinstva, tj. raskoli iz prvog tisućljeća, dva raskola u drugome s pravoslavljem i protestantizmom. Istodobno, navodi i knjige koje bi bile korisne u proučavanju ekumenskih pitanja, te nudi prijedloga za priređivanje samog tečaja”, istaknuo je mons. Perisset.