Budi dio naše mreže
Izbornik

Osvrti Crkve u Italiji na neuspjeli referendum o umjetnoj oplodnji

Rim (IKA )

Propao referendum na kojem se trebalo glasovati o ukidanju novog, strožeg zakona o medicinski potpomognutoj umjetnoj oplodnji

Rim, (IKA) – Crkva je ponovno znala savršeno jasno protumačiti svijest naroda i iznova predložiti naširoko prihvaćene vrijednosti, a među njima nadasve obranu nerođenog života, izjavio je genovski nadbiskup kardinal Tarcisio Bertone komentirajući ishod referenduma o zakonu o medicinski potpomognutoj oplodnji (takozvani zakon 40/2004), koji je propao zbog toga što nije postignut potrebni kvorum. O ishodu toga referenduma ovisilo je hoće li biti ukinute četiri uredbe iz novog zakona koji je izglasan prošle godine u talijanskom parlamentu, a kojim su postroženi uvjeti u vezi postupaka i tehnika medicinski potpomognute oplodnje. Tim se zakonom, uz ostalo, zabranjuju eksperimenti i manipulacije zamecima, posuđivanje sjemena ili maternice bračnom paru, stvaranje najviše tri zametka za jednu umjetnu oplodnju, izjednačava se pravo zametka s pravom žive osobe, a zabranjuju se i manipulacije s matičnim stanicama. Na referendum se odazvalo samo 25,9 posto birača dok je za kvorum bilo potrebno da ih se odazove 50%.

“Pobijedile su vrijednosti života”, prema nadbiskupu Udina Pietru Brollu, koji je rekao da je ishod referenduma odraz volje naroda te da vrijednosti ljudskog života ne mogu biti pitanje o kojem će se glasovati. Ishod referenduma, smatra biskup Bolzana Bressanonea Wilhelm Egger “pokazuje da većina onih koji imaju pravo glasa ne želi promjenu toga zakona”. Biskup Faenze-Modigliane Claudio Stagni izjavio je da se “u svjetlu rezultata referenduma mora odati priznanje Talijanima što su se opredijelili za kulturu zaštitu najslabijeg, a to je u ovom slučaju ljudski zametak”.

Uoči referenduma predsjednik Talijanske biskupske konferencije (CEI) kardinal Camillo Ruini izjavio je kako zakon 40 o medicinski potpomognutoj oplodnji pod različitim i važnim vidicima ne odgovara etičkom učenju Crkve, ali je njegova zasluga ta da brani neka bitna načela i kriterije na području u kojem su u igri dostojanstvo i neka temeljna prava i interesi osobe. Time je kardinal Ruini predstavo stav Crkve u Italiji o tako osjetljivoj temi i upozorio na opasnosti do kojih bi dovelo eventualno njegovo mijenjanje i to u vidicima koji nisu nipošto marginalni.

Rezultate referenduma pozdravile su i brojne talijanske udruge u čijim je izjavama među ostalim istaknuto da je većina Talijana slobodno odlučila ne glasovati te je tako poslušala glas znanstvenika, pravnika, kulturnih djelatnika i političara. Udruge ističu kako većina nije to učinila zbog dezinformiranosti ili nezanimanja već naprotiv radi toga što su shvatili razloge zbog kojih nisu htjeli izaći na referendum i samim su svojim neizlaskom na glasovanje izrazili svoj stav i uputili jasnu poruku.