Budi dio naše mreže
Izbornik

Otvoren Teološko-pastoralni tjedan

Zagreb (IKA )

44. najveći redoviti godišnji skup hrvatskih svećenika, koji ove godine u središtu ima temu "Crkva i likovna umjetnost", otvoren je na zagrebačkoj Šalati u nazočnosti kardinala Bozanića, nuncija Lozana, biskupa, više stotina svećenika, redovnika, redovnica iz republika Hrvatske i BiH i ostalih dijelova Europe i svijeta, predstavnika baptističke i evangeličke Crkve, državnih i gradskih vlasti, Sveučilišta, kao i brojnih umjetnika

Zagreb, (IKA) – “Crkva i likovna umjetnost” tema je 44. Teološko-pastoralnog tjedna koji se, u organizaciji Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održava od 27. do 29. siječnja u Nadbiskupskome dječačkom sjemeništu na zagrebačkoj Šalati. Tjedan je svečano otvoren zazivom Duha Svetoga 27. siječnja u nazočnosti predsjednika HBK kardinala Josipa Bozanića, apostolskoga nuncija u RH Francisca-Javiera Lozana, biskupa, više stotina svećenika, redovnika, redovnica iz republika Hrvatske, Bosne i Hercegovine i ostalih dijelova Europe i svijeta, te predstavnika baptističke i evangeličke Crkve, državnih i gradskih vlasti i Sveučilišta u Zagrebu, kao i brojnih umjetnika. Crkva je od svojih početaka bila osjetljiva za izražavanje putem umjetnosti, a većina umjetnina nastala je unutar Crkve ili je bila povezana s vjerom, rekao je razlažući temu na početku TPT-a dr. Željko Tanjić iz Tajništva Tjedna, pojašnjavajući kako je od cjelokupne umjetnosti za temu izabrana likovna umjetnost, jer ona je najplodonosnije polje susretanja, ali i kontraverzno područje odnosa Crkve i umjetnosti.
Pozdravljajući sve nazočne na otvaranju Tjedna, Veliki kancelar KBF-a u Zagrebu, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić istaknuo je kako cijela povijest Crkve govori o odnosu Crkve i umjetnosti, o čemu svjedoči i hrvatska kulturna baština. Ivan Pavao II. u svom pismu umjetnicima iz 1999. godine kaže da Crkva treba umjetnost kako bi prenosila poruku koja joj je povjerena od Krista, jer umjetnost treba učiniti shvatljivim i koliko je moguće zadivljujućim svijet duha, upozorio je kardinal, dodajući kako je Papa istodobno postavio i provokativno pitanje: trebaju li umjetnici Crkvu? Umjetnici pokušavaju izreći neizrecivi svijet, a religija i religiozno im je uvijek trajni izvor inspiracije. I na II. vatikanskome koncilu istaknuta je povezanost Crkve i umjetnosti, a koncilski oci uputili su poruku umjetnicima u kojoj upozoravaju na važnost dijaloga Crkve i umjetnosti, jer svijet treba ljepotu da ne bi pao u očaj, rekao je kardinal Bozanić, pojašnjavajući da nije rječ o zavodljivoj ljepoti, nego ljepoti o kojoj piše i sv. Augustin, Božjoj ljepoti koja se očituje u Dobrome pastiru, ljepoti iz Hvalospjeva sv. Franje. “Koja će ljepota spasiti svijet? Nije dovoljno otkrivati i osuđivati ružne stvari u svijetu. U ovo naše vrijeme poljuljanih vrijednosti nije čak dovoljno samo govoriti o pravdi, odgovornosti, zajedničkim dužnostima, pastoralnim programima, evanđeoskim potrebama. Potrebno je govoriti srcem punim suosjećajne ljubavi, vježbajući se u ljubavi koja daruje s radošću i budi oduševljenje. Potrebno je zračiti ljepotu onoga što je istinito i pravedno u životu jer samo takva ljubav je kadra obuzeti srce i usmjeriti ga k Bogu”, zaključio je Veliki kancelar KBF-a u Zagrebu kardinal Bozanić, upozorivši da ovaj Teološko-pastoralni tjedan stavlja novi izazov za djelotvorno naviještanje Božje riječi u suvremenom svijetu prožetom sekularizmom.
Službeno otvarajući Teološko-pastoralni tjedan, dekan KBF-a Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. Josip Baloban istaknuo je da se radi o susretu i dijalogu, ali i sukobu Crkve s kulturama. To je prvi skup umjetnika i teologa, te kao takav svojevrsni kairos koji se treba iskoristi za očuvanja kulturne baštine, ali i gradnju crkvenih i pastoralnih prostora koji će biti i sakralni i umjetnički. Podsjetio je da je još g. 1985. jubilarni 25. TPT bio posvećen temi “Kultura i kršćanstvo”, a sada se obrađuje prijeko potrebna tema Crkve i likovne umjetnosti koja povezuje teologiju, filozofiju, povijest umjetnosti, arhitekturu i same umjetnike. Crkva treba umjetnike koji izriču bit kršćanske poruke i približavaju je vjernicima, a umjetnicima je religija nepresušni izvor inspiracije, rekao je dr. Baloban, a susret teologije i umjetnosti, te pastoralnih djelatnika i umjetnika poticaj je za veću suradnju unutar Sveučilišta i poticaj za novi oblik studija. Odgovorni unutar Crkve često nisu dovoljno osjetljivi i upućeni u umjetnost, a umjetnici često nisu dovoljno osjetljivi i upućeni u crkvenost, rekao je dr. Baloban, istaknuvši da je zato važan dijalog i razmjena mišljenja.
Svima se nazočnima obratio i nuncij Lozano, izrazivši radost što sudjeluje na susretu s tolikim brojem biskupa i svećenika Crkve u Hrvata, te istaknuo povezanost Svetoga Oca s našom Crkvom i narodom. U svome je pozdravu potaknuo svećenike da se više posvete evangelizaciji, te da izazovi koji stoje pred hrvatskim narodom i državom na putu u europske integracije trebaju odgovore na temelju Evanđelja. Nuncij je istaknuo kako moralne i vjerske vrijednosti ne smiju manjkati ni u potrošačkom i sekulariziranom društvu, a svećenici trebaju vidljivo svojim životom svjedočiti vjeru, evanđeoske vrijednosti i solidarnost sa slabima i siromašnima.
U ime Crkve u Bosni i Hercegovini nazočnima se obratio i predsjednik BK BiH banjolučki biskup Franjo Komarica, upozorivši na važnost teme Teološko-pastoralnog tjedna. Podsjetivši kako umjetnost vodi vjernike klanjanju, a Crkva ističe obvezu biskupa da skrbe o umjetničkim djelima, biskup Komarica je citirao novoga hrvatskog blaženika dr. Ivana Merza koji je rekao da umjetnost pomaže čovjeku da dođe do Isusa.
Sudionike otvaranja 44. Teološko-pastoralnog tjedna u Nadbiskupskome dječačkome sjemeništu u Zagrebu pozdravili su i prorektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. Aleksa Bjeliš, dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu prof. dr. Marijan Vugdelija, te dogradonačelnik Zagreba Milan Bandić.
S otvaranja Teološko-pastoralnog tjedna kardinal Bozanić uputio je u ime nazočnih biskupa, svećenika, redovnika, redovnica i vjernika laika, brzojav papi Ivanu Pavlu II.