Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa slavio misu na "poljskoj Golgoti"

Krakov

Posljednjeg dana posjeta domovini Ivan Pavao II. pohodio je hodočasničko središte Kalwaria Zebrzydowska u povodu 400. obljetnicw glasovitog svetišta posvećenog Kristovoj muci i Gospi Žalosnoj

Krakov, (IKA) – Posljednjeg dana svoga devetog posjeta domovini Poljskoj papa Ivan Pavao II. pohodio je 19. kolovoza hodočasničko središte Kalwaria Zebrzydowska, nedaleko Papinih rodnih Wadowica. Povod posjetu je 400. obljetnica glasovitog svetišta posvećenog Kristovoj muci i Gospi Žalosnoj, koje vode franjevci. Poznato je po križnom putu s umjetničkim kapelama i grobovima, koji se prostire na 7 četvornih kilometara te se naziva i Poljska Golgota. Godišnje ga posjećuje milijun hodočasnika iz cijeloga svijeta i upisan je u UNESCO kao svjetsko kulturno nasljeđe. Papa je u barokno svetište stigao s malim zakašnjenjem, po dolasku je proveo neko vrijeme u tihoj molitvi, a u tijeku mise molio je Marijinu zaštitu za poljski narod, siromašne i patnike, ali i za sebe samoga, kako bi svoju službu mogao vršiti do samoga kraja.

“Dolazim danas u ovo svetište kao hodočasnik, kao što sam dolazio kada sam bio dijete i u mladenačkoj dobi. Dolazim pred Gospu Kalwarijsku kao kada samo dolazio dok sam bio krakovski biskup da joj povjerim probleme nadbiskupije i onih koje je Bog povjerio mojoj pastoralnoj skrbi. Dolazim ovdje i, kao tada, ponavljam: Spasi! Spasi, Kraljice, Majko milosrđa”, rekao je Papa u tijeku svečane mise. Posebno se prisjetio početaka toga svetišta koji sežu u 17. stoljeće, kada je Mikolaj Zebrzydowski udario temelje za izgradnju kapelice Golgote, po uzoru na crkvu Raspeća u Jeruzalemu. Kasnije, gradeći postaje puta Gospodinove muke, vođen marijanskom pobožnošću, odlučio je na taj put postaviti kapelice u kojima se spominju marijanski događaji. Tako su nastali drugi putovi i nova vjerska praksa koja, na stanoviti način, služi kao nadopuna križnom putu: proslava puta suosjećanja Majke Božje.
“Već četiri stoljeća nižu se naraštaji hodočasnika koji kroče stopama Otkupitelja i njegove Majke, obilno crpeći iz one ljubavi koja se oduprla patnji i smrti, i u slavi neba nalazi svoj vrhunac”, rekao je Papa. Na posebni način zahvalio se ocima franjevcima, koji su zaduženi za duhovnu skrb u tome svetištu. Podsjetio je također kako je 1641. godine svetište obogaćeno posebnim darom: slikom Presvete Marije koju je u svetište donio Stanislaw Paszkowski, a koja je postala poznata zbog milosti još dok se nalazila u obiteljskoj kapelici. Od tada u svetište hodočaste vjernici iz cijele Poljske, ali i Litve, Rusije, Slovačke, Češke, Mađarske, Slovačke i Njemačke.
Prije povratka u Rim, Papa je helikopterom preletio dio svoje domovine, tri puta kružio nad rodnim Wadowicama, s ulica kojih ga je pozdravljalo oduševljeno mnoštvo, nadletio i dva samostana te Zakopane u visokim Tatrama.