Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa u Madridu pozvao na mir u svijetu

Madrid (IKA )

"Mir koji je djelo pravde, istine, ljubavi i solidarnosti; mir kojim se narodi mogu okoristiti samo kada slijede nauk Božjega zakona; mir koji ljudima i narodima daje osjećaj međusobnoga bratstva", kazao je Papa po dolasku u glavni španjolski grad

Madrid, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. pozvao je 3. svibnja u Madridu Španjolsku da brani kršćanske vrijednosti u proširenoj Europskoj uniji. Papu su u međunarodnoj zračnoj luci Barajas dočekali kralj Juan Carlos i kraljica Sofija, predsjednik Vlade Jose Maria Aznar, predstavnici političkih i građanskih vlasti, sedmorica španjolskih kardinala i biskupi svih španjolskih biskupija koje je predvodio predsjednik Španjolske biskupske konferencije madridski nadbiskup kardinal Antonio Rouco Varela. Na početku svoga dvodnevnog posjeta toj zemlji Papa je pozvao na mir u svijetu.
Sveti je Otac istaknuo dugu povijest koja povezuje Španjolsku s Crkvom, kao i razvoj “trajnih vrednota” na kojima je njezin narod postavio svoj društveni i demokratski razvitak. To je zemlja koja poznaje evanđelje još od ranoga kršćanskog navještaja, koja je dala brojne i važne Kristove svjedoke, i koja danas živi na početku trećega tisućljeća dajući svoj prinos katoličkoga nasljeđa, u izgradnji europskoga jedinstva. Deset godina nakon posljednjega susreta, španjolski su vjernici Svetoga Oca dočekali s jednakim oduševljenjem. “Mir s tobom, Španjolsko, zemljo bogatih i plodnih kršćanskih korijena”, bio je prvi pozdrav Svetoga Oca u toj zemlji na Iberskom poluotoku. “Siguran sam će Španjolska bogatu kulturnu i povijesnu baštinu svojih katoličkih korijena i svojih vrijednosti unijeti u stvaranje Europe koja će, kroz pluralizam svojih kultura i poštujući identitet svojih država članica, težiti jedinstvu”, rekao je Sveti Otac.
Papa je također, odmah po dolasku u zemlju čija je Vlada poduprla rat u Iraku, a narod se snažno usprotivio, pozvao na mir. “Molim Boga da Španjolskoj i cijelom svijetu podari mir koji će biti plodan, čvrst i trajan”, rekao je papa Ivan Pavao II. Ta želja za mirom koju je Papa izrazio odmah po dolasku, jasno se odnosi na bolne međunarodne krize koje su, primjerice nedavno u Iraku, prerasle u rat, koji je otvoreno podržala španjolska Vlada. “Svakome želim mir koji nam, po Isusu Kristu, samo Bog može dati”, rekao je Sveti Otac te dodao: “Mir koji je djelo pravde, istine, ljubavi i solidarnosti; mir kojim se narodi mogu okoristiti samo kada slijede nauk Božjega zakona; mir koji ljudima i narodima daje osjećaj međusobnoga bratstva”, kazao je Papa.
Nakon što je pozdravio nazočne predstavnike vlasti, papa Ivan Pavao II. je spomenuo središnji događaj svoga 99. inozemnog putovanja – kanonizaciju petero “sinova i kćeri ove zemlje”, koji su znali prihvatiti Kristov poziv, “bit ćete mi svjedoci”, navješćujući ga svojim životom i smrću. U ovome povijesnom trenutku, oni su svjetlo na našem putu, kako bismo hrabro živjeli vjeru i izgradili društvo temeljeno na mirnom suživotu i moralnom i ljudskom uzdizanju svakoga građanina. U tom smislu, Sveti je Otac izrazio želju da napredak ne bude ujedno i napuštanje istinskih vrednota civilnoga suživota. Proces razvitka jednoga naroda treba se temeljiti na istinskim i trajnim vrednotama koje teže dobru svake osobe, s njezinim pravima i dužnostima, od prvog trenutka njezina života i prihvaćanja u obitelji, i u sljedećim razdobljima njezina uključivanja i sudjelovanja u društvenom životu, poručio je Sveti Otac. Prisjetivši se potom mladih, protagonista suvremenoga doba, susret s kojima je drugi veliki događaj toga Papina pohoda Španjolskoj, Papa je kazao kako ima u njih potpuno povjerenje, te kako je siguran da ne žele razočarati ni Boga, ni Crkvu, niti društvo iz kojega dolaze. Na kraju, osvrnuvši se na Europu koja s 15 zemalja članica prelazi na njih 25, i koja donosi svoj prvi Ustav kojemu Španjolska treba dati odlučan prinos, Sveti je Otac podsjetio na riječi koje je izgovorio krajem prvoga apostolskog pohoda Španjolskoj u studenome 1982. godine: Europo, pronađi samu sebe, oživi svoje korijene.
Papa se zatim uputio u Apostolsku nuncijaturu, gdje je uoči susreta s mladima primio premijera Aznara, koji mu je predstavio svoju brojnu obitelj. Promatrači su susret opisali kao “izuzetno nepolitički”.
Ivan Pavao II. peti put pohodi Španjolsku, u kojoj je, prema statističkim podacima, Katolička crkva u krizi. Dok se 1998. godine čak 85% Španjolaca izjašnjavalo katolicima, četiri godine kasnije katolicima ih se izjašnjavalo 80%. Istodobno je s 23% na 18% pao broj Španjolaca koji idu redovito nedjeljom u crkvu. Papin je pohod ipak privukao izuzetnu pozornost medija, akreditirano je više od 2.000 novinara iz cijeloga svijeta. Papin je lik već u subotu bio na većini novinskih naslovnica, televizija mu je već prvoga dana posvetila 5 sati programa, a mediji su ga opisali kao jedinog među vodećim osobama u svijetu koji “govori srcem”.