Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa želi razvidnost u pitanju genetski mijenjane hrane

Vatikan (IKA )

Najavljen veliki znanstveni simpozij u Vatikanu

Vatikan, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. želi se iscrpno upoznati s pitanjem genetski mijenjane hrane te će se na jesen u Vatikanu okupiti genetičari i ostali stručnjaci kako bi razjasnili znanstvene, etičke i humane aspekte te grane biotehnike. Na čelu vatikanske strane je Papinsko vijeće za pravdu i mir pod vodstvom nadbiskupa Renata Martina.
U razgovoru za list La Stampa nadbiskup je istaknuo kako genetski promijenjene namirnice u određenim okolnostima mogu pridonijeti pobjedi nad glađu. O opasnostima i negativnim posljedicama rekao je kako je u tijeku 16 godina koje je proveo u New Yorku kao vatikanski promatrač pri Ujedinjenim narodima i sam pojeo velike količine genetski modificirane hrane i nije primijetio nikakve znakove bolesti. Problem gladi u svijetu izazov je savjesti svakom kršćaninu i Crkva pozorno prati svaki razvoj koji bi mogao pridonijeti rješenje drame velikog dijela čovječanstva, istaknuo je nadbiskup.
Vatikanski stručnjak za bioetiku i potpredsjednik Papinske akademije za život biskup Elio Sgreccia također se protivi “sotonizaciji” genetski manipuliranih namirnica. U razgovoru za dnevnik “Il Tempo” biskup je 5. kolovoza istaknuo kako Crkva nije protiv znanosti kada ona pridonosi poboljšanju čovjekova života. Stoga on podupire genetsku manipulaciju hrane sve dok su potrošači o tome dobro obaviješteni, a moguće opasnosti pozorno nadzirane. Ističući pozitivni primjer “zlatne riže” u Kini, teolog je istaknuo kako neki proizvod može biti dobar i kada nije prirodno uzgojen. Upozorio je kako se istodobno mora paziti da “laboratorijski” proizvodi ne “istisnu” prirodne, jer se mora očuvati biološka raznolikost. Biskup Sgreccia o tome je govorio i 4. kolovoza za Radio Vatikan, kada je također upozorio da se genetske manipulacije na biljkama i životinjama treba etički načelno različito vrednovati od onih na ljudima.