Budi dio naše mreže
Izbornik

PAPINA EUHARISTIJA NA HIPODROMU

Zagreb (IKA )

"Mir nije utopija" - "Zagrebačka i hrvatska Crkva mora biti promicateljica mira" - Zagrebačka nadbiskupija darovala 100.000 američkih dolara za ratom unesrećene ljude u Ruandi

Zagreb, 11. 9. 1994. (IKA) – Euharistijsko slavlje koje prigodom središnje proslave 900. obljetnice zagrebačke nadbiskupije predvodi papa Ivan Pavao II. na zagrebačkom hipodromu započelo je u 10 sati, prolaskom Sv. Oca u “papamobilu” kroz vjerničko mnoštvo. Uz predsjednika Hrvatske biskupske konferencije kardinala Franju Kuharića, sarajevskog metropolita nadbiskupa Vinka Puljića, u koncelebraciji sudjeluje pedesetak biskupa iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i svijeta, te oko tisuću i četristo svećenika rimo i grkokatoličkog obreda, a u euharistiji sudjeluje i oko milijun vjernika, među kojima i hrvatski iseljenici, te prognanici i izbjeglice. Nazočan je predsjednik Republike dr. Franjo Tuđman, predstavnici hrvatske vlasti i diplomatskog zbora. Na misi je nazočan i senior Evangeličke Crkve u Hrvatskoj dr. Vladimir Deutsch, predsjednik Baptističke Crkve dr. Branko Lovrec, predsjednik Islamske zajednice za Hrvatsku i Sloveniju dr. Šefko Omerbašić, te predsjednik zagrebačke Židovske općine dr. Ognjen Kraus. Episkopi Srpske Pravoslavne Crkve u Hrvatskoj nisu se odazvali pozivu na susret sa Sv. Ocem u Zagrebu. Papinoj euharistiji je nazočan umirovljeni zagrebački paroh Srpske Pravoslavne Crkve o. Jovan Nikolić. Sve njih, Papa je primio i s njima se pozdravio nakon mise prije ulaska u papamobil.
Dobrodošlica zagrebačkog nadbiskupa
Misa je započela pjesmama “Tu es Petrus” i “Ti Kriste Kralj si vjekova”, a zatim je zagrebački nadbiskup poželio Sv. Ocu dobrodošlicu. “U pozdrav dobrodošlice sabirem osjećaje svih hrvatskih katolika ovdje prisutnih i svih duhom uključenih u našu Misu iz domovine i svijeta! Kardinal je Papu podsjetio i na patnje vjernika prouzrokovanih ratom u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Odgovarajući na pozdrave, Papa je rekao: “Sretan sam što mogu s Vama slaviti ovu misu prigodom 900. obljetnice zagrebačke nadbiskupije i grada Zagreba. Došao sam da vam posvjedočim ljubav cijele Katoličke Crkve i donesem utjehu vjere i solidarnosti”, pozivajući na molitvu za mir u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini, kao i u cijelom području jugoistočne Europe, za žrtve rata, ljude koje je rat pogodio, ucvilio, te za prognanike i izbjeglice.”
Evanđelje će biti pročitano na hrvatskom i staroslavenskom jeziku. Tijekom euharistije pjevao je mještoviti crkveni zbor sastavljen od oko 400 pjevača iz ckrvenih zborova Zagrebačke nadbiskupije, a svirao je orkestar Hrvatske vojske.
Hrvatska vjernost Evanđelju
Svoj govor na glavnom euharistijskom slavlju u povodu 900. obljetnice utemeljenja zagrebačke biskupije i prvog spomena grada Zagreba Papa je temelji na iz Markova Evanđelja koje se čitalo u misi te nedjelje, a koje je apostol Petar rekao Isusu: “Ti si Krist”, istaknuvši kako su mnogi Hrvati unatoč teškoćama posvjedočili vjernost Evanđelju, posebno spomenuvši kardinala Alojzija Stepinca.
Mir na Balkanu nije utopija
Odmah zatim Papa je podsjetio na davno doba kad su “u ovim zemljama svi vjernici bili u punom zajedništvu te su svjedočili, svaki na svoj način i vlastitom kulturom, istu privrženost Kristovu Evanđelju”. Sadašnje tragične podjele i napetosti ne smiju zamračiti sve ono što je ipak zajedničko narodima koji sad ratuju. Mir na Balkanu nije utopija! Posebno je dragocjena baština vjerske tolerancije na tim prostorima. Stoga “ne smije se religiji pripisati pojava nacionalističkih uzajamnih nepodnošenja koja je zahvatila ta područja”. To vrijedi ne samo za kršćane različitih vjeroispovijesti nego osobito i glede muslimana “koji su na Balkanu učvrstili svoju nazočnost u sklopu štovanja vrijednog i uljuđenog suživota”.
Napredak ima ime mir
Sv. Otac zagrebačku Crkvu i cijelu Crkvu u Hrvata vidi kao poromicateljicu sloge, a sve probleme na našim prostorima treba razriješiti suradnjom i u miru. “Napredak i dobro balkanskih naroda ima samo jedno ime: mir!”, rekao je Papa. Govoreći o Očenašu, Sv. se Otac zapitao: “Nije li licemjerje moliti tu molitvu, a u sebi gajiti zlopamćenje i mržnju?”, jer je na temelju Očenaša cijelo ljudsko društvo velika obitelj, te su svi ljudi pred Bogom ipak braća i sestre. Pozdravivši kardinala Kuharića i sve hrvatske biskupe, svećenike, redovnike i redovnice i sve ostale vjernike, posebno mlade i bolesne, zatim obitelji, prognanike i sve žrtve rata, također hrvatsko državno vrhovništvo, Papa je na kraju propovijedi povjerio narod zagovoru Presvete Djevice koja je u liku Majke Božje od Kamenitih vrata zaštitnica grada Zagreba.
Darovi hrvatskih biskupija
Nakon zajedničke ispovijesti vjere, Sv. su Ocu predani darovi hrvatskih biskupija. Zagrebačka nadbiskupija darovala je zlatni križ i ček na 100 000 američkih dolara za ljude unesrećene ratom u Ruandi. Splitska nadbiskupija darovala darovala je maketu najstarije katedrale na svijetu crkve sv. Duje u Splitu, a zadarska biskupija sliku sv. Šime. Dubrovačka biskupija darovala je sliku Dubrovnika, a riječko-senjska nadbiskupija staroslavenski glagoljaški “Senjski misal”.
Nakon zajedničke ispovijesti vjere, Sv. su Ocu predani darovi hrvatskih biskupija. Zagrebačka nadbiskupija darovala je zlatni križ i ček na 100 000 američkih dolara za ljude unesrećene ratom u Ruandi. Splitska nadbiskupija darovala darovala je maketu najstarije katedrale na svijetu crkve sv. Duje u Splitu, a zadarska biskupija sliku sv. Šime. Dubrovačka biskupija darovala je sliku Duborvnika, a riječko-senjska nadbiskupija staroslavenski glagoljaški “Senjski misal”.
Papa je podijelio svetu pričest predstavnicima svih biskupija Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Za to su vrijeme svećenici na Hipodromu pričešćivali vjerni puk obilazeći polja s hodočasnicima koji su na svojim mjestima, bez gužve, mogli primiti pričest. Nakon toga, Sveti se Otac u Anđeoskom Pozdravljenju obratio mladeži okupljenoj na Hipodromu. U obraćanju mladima Papa je posebno naglasio: “Kada čovjek odbacuje ili zapostavlja Boga, skoro se neminovno počinje klanjati ispraznim idolima. Počinje čak i obožavati idola jedne nacije, jedne rase, jedne stranke, da bi potom, u njihovo ime, opravdavao mržnju, diskriminaciju i silu. Samo je Bog siguran temelj života i nepovredivog dostojanstva svakog čovjeka.” Prekidan burnim pljeskom mladeži, koju je pozvao na vjeru, mir, ljubav i prijateljstvo, na kraju je obraćanja Papa zazvao zaštitnicu Zagreba, obračajući se riječima: “Sveta Marijo, Majko Božja od kamenitih vrata, #!Decus singulara Croatiae#! (#!Jedinstvena diko Hrvatske#!), ostani uz ove svoje sinove, koji se u te uzdaju. Ti, koja si #!Početak boljeg svijeta#!, milostivo pogledaj na njih. Neka po tvojoj pomoći uzmognu velikodušno odgovoriti na poziv Otkupitelja.”
Pozdrav hodočasnicima
Nakon molitve, Papa je uputio molitvu Blaženoj Djevici Mariji, “Najvjernijoj odvjetnici Hrvata” upučujući joj molitvu da čuva “hrvatski dom”, a potom posebno pozdravio hodočasnike koji su došli iz susjednih zemalja: Talijane na talijanskom jeziku, austrijske i njemačke hodočasnike na njemačkom, Slovence na slovenskom jeziku, Mađare na mađarskom, Albance na albanskom, a zatim na hrvatskom jeziku hodočasnike iz Republika Češke i Slovačke.
Papa je srdačno pozdravio i srpsku zajednicu u Republici Hrvatskoj, zaželivši im svako dobro, a poseban je pozdrav uputio prognanicima iz Bosne i Hercegovine kojima je zaželio “izraziti svoju solidarnost, i ohrabriti ih, i još jednom ponoviti da ću im uvijek biti blizak. Papa je naglasio da s njiima “želi podijeliti gorčinu” zbog otkazivanja posjeta Sarajevu, poručujući Sarajlijama “da se ne osječaju napuštenima. S njima sam u molitvi svim svojim srcem, spreman da odem na taj put čim to prilike dozvole”.
Papina zahvala
Na talijanskom se jeziku papa zahvalio svima onima koji su sudjelovali u pripravi njegova posjeta Zagrebu. “Zadivljen sam Vašim sudjelovanjem u molitvi kod ove euharistijske žrtve, također i u strpljenjem, uprkos toplini i suncu” rekao je Papa vjernicima na Hipodromu. “Karatak je moj pohod, traje samo jedan dan, ali veoma je intenzivan. Nadam se da ću u budućnosti još jednom moći vidjeti ovu zemlju, vaše gradove i vaše crkve.”
Zatim je Sveti Otac podijelio apostolski blagoslov svim nazočnima, nakon čega je milijun nazočnih hodočasnika zajedno sa zborom koji je pjevao tijekom liturgijskog slavlja, zapjevao povijesnu hrvatsku narodnu i državnu himnu “Lijepa naša domovino”.