Budi dio naše mreže
Izbornik

POKOPAN ANTE BRUNO BUŠIĆ

Zagreb (IKA )

Zagreb, 17. 10. 1999. (IKA) - Posmrtni ostaci hrvatskog mučenika i domoljuba Ante Brune Bušića pokopani su u subotu 16. listopada u grobnici na zagrebačkom groblju Mirogoj. Bušićev ukop, uz najviše državne i vojne počasti i u nazočnosti više tisuća građ

Zagreb, 17. 10. 1999. (IKA) – Posmrtni ostaci hrvatskog mučenika i domoljuba Ante Brune Bušića pokopani su u subotu 16. listopada u grobnici na zagrebačkom groblju Mirogoj. Bušićev ukop, uz najviše državne i vojne počasti i u nazočnosti više tisuća građana, štovatelja i prijatelja, nekadašnjih političkih zatvorenika, članova obitelji i visokih državnih dužnosnika, održan je točno na 21. obljetnicu njegove smrti, kada ga je u 40-oj godini života 16. listopada 1978. ubila jugoslavenska tajna policija u Parizu. Bušićevi posmrtni ostaci dopremljeni su u domovinu u ponedjeljak 11. listopada.
Pogrebni obred predvodio je zagrebački pomoćni biskup Josip Mrzljak, koji je u uvodnoj riječi ispred mrtvačnice istaknuo: “Okupili smo se na ovom groblju Mirogoju ili Mirnom gaju, gdje u miru počivaju zemni ostaci mnogih nam znanih i neznanih pokojnika, mnogih velikana naše nacionalne i crkvene povijesti, mnogih koji su nas zadužili svojim životom. Danas tome mnoštvu pridružujemo zemne ostatke pokojnog Brune Ante Bušića, čiji je zemaljski život naprasno prekinut na današnji dan prije 21 godinu u Parizu od zločinačke ruke ubojice. Neka mu zemni ostaci počivaju u miru u njegovoj Domovini koju je toliko volio”. Od hrvatskog domoljuba potom su se oprostili nekadašnji zapovjednik prve gardijske brigade A. B. Bušić general Željko Glasnović, predsjednica Hrvatskog društva političkih zatvorenika Kaja Pereković, predsjednik Saborske komisije za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava Vice Vukojević te župnik Bušićeve rodne župe, Vinjana Donjih kod Imotskog, fra Vinko Gudelj. Nakon toga se pogrebna povorka uputila do Bušićeve grobnice u blizini grobnica hrvatskih branitelja, gdje se od njega u ime predsjednika Franje Tuđmana, oprostila njegova izaslanica potpredsjednica Vlade Ljerka Mintas-Hodak. “Okupili smo se na Mirogoju, gdje vječni san snivaju i branitelji Domovinskog rata, kako bi cijela Hrvatska odala počast i poštovanje posmrtnim ostacima životu i djelu književnika, povijesnom istraživaču, novinaru i rodoljubu Bruni Bušiću, jednoj od najpoznatijih osoba novije hrvatske povijesti, čovjeku koji je svoj život i djelo mučeničkom smrću u tuđini 1978. ugradio u temelje nezavisne, demokratske i suverene Hrvatske”, rekla je Mintas Hodak. “Objavljujući tekstove o političkim prilikama u Hrvatskoj i o svim hrvatskim nacionalnim problemima, posebno onim u komunističkoj Jugoslaviji, Bruno je pridonio osvješćivanju hrvatskog naroda i oblikovanju nacionalnih ciljeva”, dodala je Mintas-Hodak.
Nakon polaganja posmrtnih ostataka Brune Bušića u grobnicu, u crkvi Krista Kralja održana je misa zadušnica koju je predvodio biskup Mrzljak zajedno s 12 svećenika. Na misi su, uz brojne vjernike, bili nazočni članovi Bušićeve obitelji, visoki državni dužnosnici i predstavnici Zaklade Ante Bruno Bušić koja je, uz saborsku Komisiju za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava, bila organizator prijenosa i ukopa posmrtnih ostataka A. B. Bušića u domovinu. Grobnicu A. B. Bušića na brežuljku iznad groblja hrvatskih branitelja izradila je u granitu i staklu akademska kiparica Marija Ujević.