Budi dio naše mreže
Izbornik

POZIV SVIH KRŠTENIKA I POSEBNO SVEĆENIKA NA SLUŽENJE

Poruka vrhbosanskog nadbiskupa kardinala Vinka Puljića za korizmu 2002. godine

Dragi vjernici i braćo svećenici u Vrhbosanskoj nadbiskupiji!

Evo nas na pragu korizme u kojoj nas liturgija Crkve zove na uvijek novo životno obraćenje i produbljenje krsnog saveza s Bogom po Kristu raspetom i uskrslom. Pozdravljam Vas na početku korizme 2002. godine u želji da osvijetlim poruku sv. Oca Ivana Pavla II. i pozovem na promicanje svećeničkih zvanja u sadašnjim prilikama naše nadbiskupije koja trpi od posljedica rata i prisilnog raseljavanja.
Iz tiska i vjerskih programa na elektronskim medijima vidjet ćete da je Papa svoju poruku za ovogodišnju korizmu izveo iz Isusove izreke: “Besplatno primiste, besplatno dajte” (Mt 10, 8). Ta izreka stoji u Matejevu evanđelju kao dio Isusovih uputa Apostolima pred polazak na službu propovijedanja u Galileji, prije njegove smrti i uskrsnuća. Isus od njih traži da kao i on propovijedaju kako se približilo kraljevstvo Božje te da liječe bolesne, jer su dar zdravlja i vjere u nastup Božjeg kraljevstva besplatno primili pa ga trebaju besplatno drugima dijeliti. Papa iz toga izvodi da je korizma dobra prigoda za razmatranje djela spasenja te uviđanje da je život tjelesni i duhovni veliki Božji dar svakom od nas: “Neka korizma, koja podsjeća na otajstvo Gospodinove smrti i uskrsnuća, potakne sve kršćane da se u dubini svoga srca dive tom velikom daru. Da; besplatno smo primili. Nije li sav naš život obilježen Božjom dobrotom? Početak života i njegov divni razvoj je dar. A budući da je dar, život ne može biti promatran kao posjed ili privatno vlasništvo” (br. 2). Papa Nastavlja: “Postavljajući pred nas primjer Krista koji se za nas prinosi na Kalvariji, korizma nam na jedinstven način pomaže da shvatimo kako je u njemu život otkupljen. Po Duhu Svetom Isus obnavlja naš život i čini nas dionicima božanskog života koji nas uvodi u intimnost s Bogom te nam omogućuje da doživimo njegovu ljubav” (br. 3).

Ako nam Bog dariva život naravni i nadnaravni, korizma je prilika da svi uđemo dublje u kršćanski poziv, jer se kao vjernici trebamo otvoriti prema daru života tako što ćemo se bez pridržaja darivati Bogu i bližnjima. Tako postajemo “apostoli nade i graditelji civilizacije ljubavi” (br. 4). Služeći nemoćnima i bolesnima, mi odgovaramo na darove koje smo od Boga primili: “Spremimo se da korizmu proživljavamo u praktičnoj velikodušnosti prema našoj najsiromašnijoj braći i sestrama! Otvarajući svoje srce za njih postajemo sve više svjesni kako je ono što drugima dajemo naš odgovor na brojne darove koje smo od Boga primili. Besplatno smo primili, besplatno dajimo!” (br. 5). Papa zahvaljuje svim vjernicima laicima, redovničkim osobama i svećenicima što pružaju svjedočanstvo djelotvorne ljubavi prema ljudima.

U duhu ovog Papina poziva na korizmu zahvalnosti za dar života tjelesnog i duhovnog te služenja nemoćnima u znak te zahvalnosti, predlažem molitvu i brigu za svećenička zvanja kako korizmeni program Vrhbosanske nadbiskupije u ovoj godini. Ovim želim najprije zahvaliti svim svećenicima koji su ostali uz naše vjernike u ratnim i poratnim teškoćama, a posebno onima što se vraćaju u razorene župe. Zahvaljujem svim katoličkim roditeljima koji pred svojim sinovima tako vjernički žive da neki od njih slobodno odlučuju poći za svećenike. Sada se ti kandidati za biskupijske svećenike i franjevce spremaju u malim sjemeništima u Travniku ili Visokom te u Vrhbosanskoj bogosloviji ili Franjevačkoj teologiji u Sarajevu. Zahvaljujem svim profesorima i odgojiteljima koji ovim mladićima pomažu u ljudskom i vjerničkom sazrijevanju te im i svojim primjerom pokazuju put prema svećeničkom zvanju.

Skupini vjernika povratnika u jednu župu u Posavini, koji su me molili da im pošaljem vlastitog pastira što će stalno živjeti među njima, morao sam s tugom odgovoriti da zasada nemam zdravog svećenika kojega bi im poslao. Njima i drugim povratnicima ili onima koji se spremaju na povratak poručujem da mislim na njih, ali njih i sve ostale vjernike molim da nam odgoje i daruju svoje sinove za svećeničke kandidate. U apostolskoj pobudnici o formaciji svećenika u današnjim prilikama sv. Otac Ivan Pavao II. želi da župe iz kojih dolaze svećenički kandidati budu svjesne svoje uloge zajedno s obiteljima tih kandidati: “Župna zajednica je duboko povezana s obitelji pa se obitelj i župa dopunjavaju na razini odgajanja u vjeri; župa nadalje, često uz posebni pastoral mladih i zvanja, vrši ulogu zamjenika u odnosu na obitelj. Ukoliko je mjesno ostvarenje misterija Crkve, župa daje izvorni i posebno dragocjeni doprinos formaciji budućeg svećenika. Mladića koji se uputio prema svećeništvu župna zajednica treba i dalje doživljavati kao živi dio same sebe, pratiti ga molitvom, srdačno ga primati u vrijeme praznika, poštivati i pospješivati njegovo usvajanje svećeničkog identiteta, nudeći prikladne zgode i poticaje da pokaže svoj poziv na svećeničko poslanje” (Pastores dabo vobis, 68).

U odgoju svećeničkih zvanja vidi Papa i posebnu važnost pastorala mladih te pokreta i udruženja mladih vjernika, jer iz takvih pokreta dolazi sve veći broj kandidata za svećeništvo. U našoj nadbiskupiji počinju se oblikovati takvi pokreti i skupine mladih, uz podršku i duhovnu pratnju župnika i ostalog pastoralnog osoblja. Posebno se radujem što su se neki naši današnji bogoslovi javili u bogosloviju nakon završene srednje škole u kojem od naših katoličkih školskih centara. Nadam se da će takvih biti još više u godinama koje dolaze. Svećenike i sve pastoralne djelatnike podsjećam da je zadovoljan i duhovan svećenik najbolji apostol novih svećeničkih kandidata, ali time nikako ne želim okriviti svećenike što iz nekih župa godinama nemamo kandidati za duhovna zvanja. Naši sjemeništarci i bogoslovi su Božji dar koji trebaju isprositi roditelji, župe i osobe u duhovnom zvanju. Ne samo isprositi, nego duhovno pratiti i pomagati na putu do svećeničkog služenja katoličkoj zajednici.

Želeći svima plodnu korizmu, pozivam sve vjernike i svećenike na zalaganje za svećenička zvanja, srdačno vas pozdravljam i na sve zazivam Božji blagoslov, stoji u pastoralnoj poslanici koju je za ovogodišnju korizmu uputio vrhbosanski nadbiskup Vinko kardinal Puljić.