Budi dio naše mreže
Izbornik

PREDSTAVNICI 20 RELIGIJA OKUPILI SE U VATIKANU

Vatikan (IKA )

Vatikan, 28. 10. 1999. (IKA) - Pod pokroviteljstvom Papinskoga vijeća za međuvjerski dijalog u Vatikanu se od 25. listopada održava Svjetski susret religija, a tema je "Suradnja među različitim religijama na pragu trećeg tisućljeća". Na skupu se okupilo

Vatikan, 28. 10. 1999. (IKA) – Pod pokroviteljstvom Papinskoga vijeća za međuvjerski dijalog u Vatikanu se od 25. listopada održava Svjetski susret religija, a tema je “Suradnja među različitim religijama na pragu trećeg tisućljeća”. Na skupu se okupilo više od 200 predstavnika dvadesetak vjerskih zajednica iz cijeloga svijeta. Skup je priređen na poticaj pape Ivana Pavla II., koji je zaželio da se takav međuvjerski skup održi u godini Boga Oca uoči Velikoga jubileja. Nakon otvaranja skupa predsjednik Papinskog vijeća za međuvjerski dijalog kardinal Francis Arinze održao je tiskovnu konferenciju na kojoj je istaknuo kako “taj susret nije mješavina religija, jer je za kršćane Krist jedini pravi spasitelj”. No, to ne priječi kršćane da, poštujući vjeru drugih, surađuju s pripadnicima ostalih vjerskih zajednica i s njima vode dijalog, rekao je kardinal. On je također posvjedočio kako “Drugi vatikanski sabor nije pogriješio kad je objavio deklaraciju Nostra aetate – dokument o dijalogu Katoličke crkve s nekršćanskim religijama”, te podsjetio na značenje velikoga međuvjerskoga skupa koji je prije 13 godina u Asizu sazvao Ivan Pavao II. “Neki skeptici vjeruju kako će na kraju ovoga stoljeća znanost načiniti religiju nevažnom. Drugi nastavljaju optuživati religije da pridonose napetostima u svijetu, a ne rješenjima problema. Što na to mogu odgovoriti predstavnici različitih religija? Ako vjere ne budu djelovale zajednički, nisu li u opasnosti da budu marginalizirane i postanu predmet povijesnih studija, umjesto važnih i dinamičnih dionika sadašnjosti i budućnosti”, zapitao se kardinal Arinze.
Uvodno predavanje održale je predsjednica Međunarodne unije katoličkoga tiska (UCIP) iz Ženeve Theresa Ee-Choi, koja je navela glavne probleme današnjega svijeta, kao što je rastuće siromaštvo, jaz između bogatih i siromašnih u svijetu, konzumizam, monopol svjetskih kompanija, ratovi i napetosti, a prema kojima religije ne mogu ostati ravnodušne i o kojima se trebaju izjasniti i zauzeti zajednički stav. Predavačica je upozorila i na važnost dnevne molitve, odnosno meditacije, zaključivši kako nas “zajedno ima nekoliko milijardi. Religije nemaju političku ili gospodarsku moć, ali imaju snagu ljudi. Ta snaga treba biti vidljiva u suradnji religija, a ne u borbi jednih protiv drugih”.
Nakon uvodnog predavanja skup je nastavljen radom u manjim jezičnim skupinama. Posljednjeg dana skupa, u četvrtak 28. listopada, bit će objavljena zajednička izjava nakon koje će slijediti molitveni susreti predstavnika svake religije na određenim mjestima a za večer je predviđen susret sa Svetim Ocem na Trgu Sv. Petra. Kardinal Arinze izrazio je nadu da će na završetku susreta na Trgu Sv. Petra biti nazočni i Dalaj Lama i predstavnici japanskih vjerskih vođa.
Pozdravne brzojave sudionicima skupa, za koji vlada veliki interes javnosti, uputili su i ekumenski carigradski patrijarh Bartholomaios I., anglikanski primas nadbiskup George Carey, generalni tajnik Svjetskog vijeća Crkava Konrad Raiser, te poglavari židovskih, islamskih, šintoističkih i budističkih zajednica.