Budi dio naše mreže
Izbornik

Prilog Glasa Koncila posvećen muslimanima

Zagreb (IKA )

Prilog "Muslimani i kršćani" ističe stav Katoličke crkve prema islamskoj vjeroispovijesti te potrebu dijaloga između muslimana i kršćana

Zagreb, (IKA) – Glas Koncila u broju od 12. rujna donosi prilog od četiri stranice A3 formata pod naslovom “Muslimani i kršćani”, u kojemu se ističe stav Katoličke crkve prema islamskoj vjeroispovijesti te potreba dijaloga između muslimana i kršćana. Prilog ističe kakav bi trebao biti odnos kršćana i muslimana, koliko muslimana ima na svijetu te kakvi su odnosi između kršćana i muslimana u pojedinim europskim zemljama, a kakvi su u Hrvatskoj. Čitatelji Glasa Koncila mogu se upoznati i s osnovnim pojmovima islama, razlikama među muslimanima te s najvećim svetištima islama. Stav Katoličke crkve prema islamu temelji se na deklaraciji Drugoga vatikanskog sabora Nostra aetate, koja u jednom svom dijelu poziva na daljnje nastojanje oko međusobnog razumijevanja te štićenje i promicanje socijalne pravde, ističe važnost ćudorednih dobara, mira i slobode za sve ljude.

U prilogu se ističe kako kršćansko-muslimanski dijalog nema alternative, što je u više navrata potvrdio i papa Ivan Pavao II. koji je 6. svibnja 2001. posjetio džamiju Omayyadi u Siriji.

Glas Koncila u prilogu progovara i aktualnoj tematici terorizma koji se katkat veže uz islamska uvjerenja. “Zbog te islamske komponente – koja se posebno izražava spremnošću pojedinih osoba na samouništenje samo da bi bio nanesen što jači udarac neprijatelju – postoji velika opasnost da se nepravedno i nepotrebno sam suvremeni terorizam poveže s islamom i muslimanima”, piše Glas Koncila te zaključuje kako je važno “razlikovati religiju ili vjeru od svakog oblika zloporabe vjere ili religije, jer osobe koje dopuštaju da ih se pretvara u fundamentalističke fanatike zapravo izdaju svoju vjeru, bio to islam ili koja druga vjera”.

Predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj muftija Šefko Omerbašić ocijenio je u izjavi za Glas Koncila odnose između muslimana i kršćana dobrima. Podsjetio je i na nedavni posjet zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića zagrebačkoj džamiji, koji je pozitivno odjeknuo u Islamskoj zajednici. Napomenuo je kako postoje brojne mogućnosti daljnjeg poboljšanja kršćansko muslimanskih odnosa, spomenuvši ulogu međureligijskog vijeća koje djeluje tri godine i u kome pored kršćana i muslimana djeluju i Židovi. “Islamska će zajednica i ubuduće činiti sve da se kršćansko-muslimanski odnosi i dalje kreću uzlaznom linijom”, izjavio je muftija Ševko Omerbašić, izrazivši želju za nastavkom suradnje u obrazovnom i karitativnom području.