Budi dio naše mreže
Izbornik

Priopćenje sa susreta biskupa u Mostaru

U Biskupskom ordinarijatu u Mostaru održan je 16. ožujka 2004. VI. redovni godišnji radni susret Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i Hrvatske biskupske konferencije

U Biskupskom ordinarijatu u Mostaru održan je 16. ožujka 2004. 6. redovni godišnji radni susret Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i Hrvatske biskupske konferencije. Presjedali su biskup Franjo Komarica, predsjednik BK BiH i uzoriti kardinal Josip Bozanić, predsjednik HBK, a radom je ravnao mons. Komarica. Susretu su nazočili apostolski nuncij u BiH mons. Santos Abril y Castello te delegat Biskupske konferencije Italije mons. Giuseppe Orlandoni, biskup biskupije Senigalije.

U zajedničku molitvu na početku svoga susreta biskupi su uključili sve članove Crkve kao i sve stanovnike u BiH i Hrvatskoj, a dodatno i sve žrtve nedavne teške tragedije u Španjolskoj. Svoje pozdrave prisutnima izrekli su mjesni biskup mons. Ratko Perić, obojica predsjednika te apostolski nuncij u BiH nadbiskup Abril y Castelló. Apostolski nuncij je posebno istakao brigu Sv. Oca za Crkvu u hrvatskom narodu, napose na području BiH, gdje je ona kroz duga stoljeća sve do naših dana na dodatnoj kušnji. Potaknuo je članove HBK da moralno i materijalno pomognu Crkvu u BiH kako bi uspješno liječila duboke i otvorene rane nedavnog rata i mogla živjeti i djelovati u vlastitom identitetu.

Biskupi su apostolskom nunciju izrazili kršćansku i ljudsku blizinu zbog nedavne tragedije u njegovoj domovini Španjolskoj. U izvješću o aktualnim prilikama Katoličke crkve u BiH izneseni su neki bolni ekleziološki problemi, te još jedanput konstatirano dramatično stanje broja katolika, kojih je čak 45% zbog ratnog etničkog čišćenja i poratnog političkog inženjeringa, napustilo svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu. U dugoj i sadržajnoj diskusiji biskupi su posvijestili smjerodavne riječi Svetog Oca upućene objema Biskupskim konferencijama za vrijeme njegovih apostolskih pohoda Hrvatskoj i BiH. U svjetlu tih smjernica kao i sveukupnog socijalnog nauka Crkve biskupi još jednom naglašavaju kako budućnost naroda i građana u BiH može biti stvarana samo poštujući temeljna načela pravednosti i jednakopravnog položaja sva tri konstitutivna naroda. Stoga, očekuju i pozivaju neka predstavnici međunarodne zajednice i djelatnici u domaćim strukturama vlasti, zbog potrebe za brzim i provodivim rješenjima, ne nameću opasna i nepravedna rješenja, posebice na štetu onih koji su najslabiji.
Članovi HBK su izrazili svesrdnu podršku naporima biskupa iz BiH u njihovoj pastirskoj zauzetosti oko očuvanja i učvršćenja povjerenih im zajednica kao i nastojanju hrvatskoga katoličkoga naroda oko njegovanja i očuvanja narodnih i kulturnih vlastitosti, posebice s obzirom na temeljno ljudsko pravo na školstvo od predškolskih ustanova do sveučilišta na hrvatskome jeziku kao i u medijima, kulturnim i drugim institucijama.

Izražavajući još jednom svoju bratsku solidarnost s Crkvom u BiH u nevoljama kroz koje prolazi, biskupi HBK su očitovali spremnost potaknuti sve strukture javnog života u Republici Hrvatskoj da materijalno pomognu opstanku Hrvata u BiH, napose na onim područjima koja su u ratu morali napustiti i na njih se još nisu mogli vratiti.

Biskupi su također saslušali i izmijenili informacije o radu na prijevodu novog Rimskog misala i Lekcionara, zatim o pripremanju zajedničkoga nacionalnog kalendara za obje BK, o radu Hrvatskog instituta za liturgijski pastoral te o potrebi posebnih liturgijski aktivnosti u kontekstu 40-e obljetnice 2. vatikanskog sabora. U plodnim diskusijama o svakom od tih pitanja izneseni su konkretni prijedlozi i doneseni zaključci za buduće korake. Posebnu pozornost biskupi su posvetili problematici vezanoj za hrvatsku inozemnu pastvu. Predsjednik zajedničkog Vijeća obiju BK, dubrovački biskup mons. Želimir Puljić, te ravnatelj za hrvatsku inozemnu pastvu mr. Pero Ivan Grgić informirali su biskupe o aktualnoj situaciji hrvatskih katoličkih misija. Nakon opširne diskusije biskupi su dali određene sugestije za rješavanje najurgentnijih problema, posebno u onim misijama koje su ostale bez svojih voditelja.
Biskupi su također, između ostalog, upoznati s pripremama za susret hrvatske katoličke mladeži u Šibeniku 24. i 25. travnja 2004. godine. Dogovoreno je kako će potaknuti svećenike u svojim biskupijama na zauzetije pripremanje mladih za taj susret.

Zajedno sa svećenicima Mostara i velikim brojem vjernika biskupi su u katedrali slavili sv. misu kojoj je predsjedao zagrebački nadbiskup i metropolit kardinal Josip Bozanić, predsjednik HBK. U svojoj propovijedi kardinal Bozanić je posebno naglasio potrebu crkvenog zajedništva i praštanja kako u Mostarsko-duvanjskoj biskupiji, tako i u cijelom hrvatskom narodu.