Budi dio naše mreže
Izbornik

PROCES POMIRENJA - NEZAOBILAZNI PREDUVJET ZA PRAVU STABILNOST

Rim (IKA/KTA )

Međunarodni seminar za dijalog pri upravljanju migracionim kretanjima i međunarodnu suradnju održan je u Rimu od 24. do 28. siječnja 2000. u organizaciji Europske komisije (EC/IOM), a pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Italije Carla A. Ciampija

Rim, 29. 1. 2000. (IKA/KTA) – Međunarodni seminar za dijalog pri upravljanju migracionim kretanjima i međunarodnu suradnju održan je u Rimu od 24. do 28. siječnja 2000. u organizaciji Europske komisije (EC/IOM), a pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Italije Carla A. Ciampija. Na seminaru je sudjelovalo 70-ak predstavnika ministarstava iz 22 europske zemlje i Kanade. Među njima su bili i predstavnik Vatikana, kao i izaslanstva iz republika Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Opća tema seminara bila je “Balkan”.
U seminaru je sudjelovao i banjolučki biskup Franjo Komarica održavši zapaženo predavanje “Stabilnost regije, pomirenje, povratak i rekonstrukcija”. Biskup Komarica, koji je od organizatora predstavljen kao “predstavnik, ne Vlade svoje zemlje, niti neke nevladine organizacije, nego kao zastupnik svih obespravljenih bez obzira na njihovu etničku i vjersku pripadnost”, u pozdravnoj je riječi istaknuo kako “ovaj seminar budi nadu da ćemo i mi ljudi, kako s prostora Balkana, tako i ispred vlada uključene i suodgovorne međunarodne zajednice, kao suvremenici sadašnjih zbivanja, sukoba, poteškoća, ali i realnih pogodnosti, zajednički poduzeti sve što je potrebno i moguće oko pomirenja zavađenih, oko zaštite obespravljenih, oko povratka prognanih, oko rekonstrukcije porušenog i oko snažnije #!europeizacije#! ovog dijela Europe”.
Govoreći u predavanju o stabilnosti regije na Balkanu, biskup Komarica je istaknuo kako je “danas više nego ikada potrebno napraviti bitni i kvalitetni iskorak u smjeru odstranjivanja izvorišta krize i sukoba, kao i u poboljšanju relativne zapostavljenosti toga područja. Potrebno je konkretno, odlučno i dosljedno jamčiti osnovna ljudska prava i slobode, ne samo za pojedince, nego i za etničke i vjerske zajednice, provoditi demokratska pravila pri društvenom uređenju država na Balkanu, izgrađivati civilno društvo, podupirati uzajamno uvažavanje, te poticati dobrosusjedske odnose, pregovor i dijalog, kao i izbjegavanje primjene sile”.
Kao prevažni i nezaobilazni preduvjet za pravu stabilnost, ne samo Bosne i Hercegovine, nego i cijelog područja, biskup Komarica je istaknuo proces pomirenja – “bolan i težak, ali nužan, jer to nije samo iscjeljivanje sjećanja, nuđenje i prihvaćanje oproštenja, već je ujedno mijenjanje na bolje onih struktura konkretnog društva koje su izazvale, poticale i podržavale nasilje i nepravdu”.
Govoreći o pravu na povratak u svoj zavičaj i svoje domove svih prognanih i raseljenih osoba, biskup je, potkrepljujući konkretnim primjerima iz Bosne i Hercegovine, kritizirao “uočljiv nedostatak političke volje kako kod međunarodnih predstavnika da provedu ono što su zajednički zaključili na raznim mirovnim konferencijama, tako i kod domaćih političara koji uporno blokiraju povratak tzv. #!manjinskih naroda#!”. Istaknuo je ipak, kako je “sadašnji Visoki predstavnik posljednjih mjeseci svojim odlukama probudio nadu da će konačno ova 2000. godina biti doista godina povratka za mnoge koji se žele vratiti u svoj rodni kraj i u njemu nastaviti živjeti ratom nasilno prekinuti miran i civiliziran život”.
Zahvalivši predstavnicima vlada Europske unije za do sada pruženu gospodarsku pomoć Bosni i Hercegovini i cijelom području, biskup Komarica ih je zamolio da i idućih godina ne izostane ta njihova pomoć “kao nezaobilazno sredstvo za stabilizaciju dugotrajnoga i pravednog mira na Balkanu”. “Samo na taj način će se i ovaj dio Europe moći ponovno izdići iz materijalne bijede, ponovno vratiti stabilno gospodarstvo, stati na vlastite gospodarske i političke noge i konstruktivno se uključiti u suvremene civilizacijske tijekove europskog kontinenta, koji se svake godine sve više ujedinjuje”, zaključio je na kraju svog predavanja biskup Komarica.