Budi dio naše mreže
Izbornik

Proslavljena 1167. obljetnica prvog spomena imena Tugare

Tugare (IKA)

U župnoj crkvi Porođenja Blažene Djevice Marije u Tugarima kraj Omiša, u nekadašnjoj slavnoj Poljičkoj Republici, u ponedjeljak 4. ožujka svečanim euharistijskim slavljem, koje je predvodio apostolski nuncij i naslovni ninski nadbiskup Martin Vidović proslavljena je 1167. obljetnica prvog spomena imena Tugare u Trpimirovoj darovnici, najstarijem sačuvanom spomeniku hrvatskog prava, od 4. ožujka 852. godine.

Koncelebrirali su župnik don Marinko Jurišin, poljički dekan don Špiro Ćikeš, profesora na KBF-u Splitu dr. don Jenko Bulić, don Vlado Đuderija, don Marko Marasović, don Damir Bistrić, župnik Grabovca, fra Stipe Bešlić i uz asistenciju đakona don Josipa Ulića.

Slavlju su nazočili veliki poljički knez Petar Rodić, zamjenik gradonačelnika Omiša Ivan Bartulović, Jerko Rogić, načelnik Dugog Rata, gradski vijećnik Nikola Tijardović, ravnatelj OŠ Tugare Ivo Sladojević i Vlado Perkušić, načelnik policije Omiš te brojni gosti i mještani iz slavnih Poljica.

“Čestitam vam Dan Tugara, sjećanje na prvi danas očuvani spomen imena Tugare, zabilježen u darovnici hrvatskog kneza Trpimira iz druge polovice prvoga tisućljeća, iz 9. stoljeća, izdane 4. ožujka davnoga 852. ljeta Gospodnjega“, kazao je nadbiskup Vidović okupljenim vjernicima u punoj crkvi Porođenja BDM u Tugarima.

U propovijedi mons. Vidović, osvrćući se na Markovo evanđelje u kojemu Isus daje odgovor onomu „ugledniku“ koji Ga upita što mu je činiti da bi baštinio život vječni, naglasio je, da se „u tome upitu prepoznajemo, i taj smo upit i mi sami postavili i postavljamo toliko puta. Svi, naime, želimo znati, što nam je i koje nam je dobro činiti da bi baštinili, da baštinimo život vječni, da bismo imali, odnosno da imamo život vječni. A odgovor na taj upit je jedan jedini: onaj koji je Isus dao: Kaza i uputi na Deset zapovijedi Božjih. Kako čusmo: Zapovijedi znadeš: Ne ubij! Ne čini preljuba! Ne kradi! Ne svjedoči lažno! Ne otmi! Poštuj oca i majku!“

Pojasnio je da su Deset zapovijedi Božjih osnovno su pravilo, temeljni zakoni za svakoga tko želi biti Kristov učenik. Čuvanje i vršenje tih zapovijedi glavni su preduvjeti za učeništvo. Spomenute zapovijedi vrijede za sve, vrijede svagda i vrijede svagdje, za svako vrijeme, i za svaki položaj i mjesto kako u Crkvi, tako i u društvu, dakle, sveopće su. Obvezuju u Crkvi i obvezuju izvan Crkve: na osobnoj razini, u obitelji, u društvu, na radnom mjestu, u školi, u znanosti, u kulturi, u športu, u sredstvima društvenog priopćavanja, jednako kao i u gospodarstvu i u politici. Nema izuzetaka glede njihove vrijednosti i obveze opsluživanja, pojasnio je nadbiskup Vidović.

Govoreći o današnjem društvu i političkoj podobnosti, o probitku i zaradi, o medijima i njihovoj moć u oblikovanju čovjekove svijesti, kazao je da „Zbog života i rada, koji nije u skladu s Božjim zapovijedima i u raskoraku je s njima… imamo zakone, koji su neljudski, jer prisiljavaju na rad u dane posvećene Bogu i određene ljudima na odmor i obiteljsko drugovanje, zakone, koji zahtijevaju političku podobnost, probitak i zarada određenih skupina, ili jer je možda takav trend u svijetu, a sve to pod geslom nekakva napretka i naprednosti. I događa se da radnik ne prima dostatnu i pravodobnu plaću za svoj rad, čime ga se u biti ponižava i gura u nepotrebne troškove. kao da je čovjek tek zbog rada i kao da postoji samo da bi radio i privređivao. Zaboravlja se da je rad za čovjeka i da čovjek daje vrijednost radu. Smeće se s uma da ljudska osoba i ljudsko dostojanstvo, koje je čovjeku udijelio Bog stvarajući ga, i to stvarajući ga kao muško i žensko, jesu iznad svakog kapitala i svakog ulaganja, te da je ljudski rad najveći kapital i najveće ulaganje u gospodarstvo i društvenu zajednicu“.

Župnik Jurišin na kraju misnog slavlja čestitao je župljanima Dan Tugara i ovu važnu obljetnicu te zahvalio svima koji su pridonijeli svečanosti slavlja, posebno predvoditelju euharistijskog slavlja nadbiskupu Vidoviću, svećenicima i Pučkim pivačima Tugara, koji su pjevali na misnom slavlju.

Nakon mise predavanje o zanimljivoj povijesnoj ispravi o povijesti Tugara iz 1533. godine, održao je prof. dr. Marko Rimac, u organizaciji Odbora za proslavu Dana Tugara.

I ove godine za „Dan Tugara“ svoj doprinos su dali učenici nižih razreda OŠ Tugare na likovnom natjecanju na temu „Tugarska nošnja“.

 

Ključne riječi:
nadbiskup Martin Vidović Tugare