Budi dio naše mreže
Izbornik

Prva sjednica pastoralnog vijeća Riječke nadbiskupije

Rijeka (IKA )

Jedna od osnovnih zadaća vijeća je izrada nadbiskupijskog pastoralnog plana

Rijeka, (IKA) – Prva sjednica nadbiskupijskog pastoralnog vijeća Riječke nadbiskupije održana je 12. lipnja u dvorani nadbiskupskog doma. Sjednicu je otvorio riječki nadbiskup Ivan Devčić koji je odluku o ustanovljenju vijeća službeno donio 12. svibnja, nakon što su u njega, prema statutu, izabrani članovi iz raznih područja crkvenoga i društvenog djelovanja vjernika nadbiskupije. U uvodnom govoru nadbiskup se osvrnuo na pastoralnu godinu na izmaku koja je u Riječkoj nadbiskupiji bila posvećena župnim pastoralnim vijećima. Prema principu djelovanja župnih pastoralnih vijeća, koja odgovaraju novoj, koncilskoj, viziji Crkve, nadbiskup je odlučio formirati takvo vijeće i na razini nadbiskupije. Istaknuo je potrebu još veće i stalne suradnje svećenika i laika jer i jedni i drugi imaju jednako dostojanstvo i odgovornost u poslanju Crkve. Osvrnuvši se na činjenicu da su pastoralna vijeća, kako župna tako i ovo nadbiskupijsko savjetodavno tijelo, istaknuo je kako to ne dokida njihov značaj, jer savjetnici su pozvani odgovorno iznositi svoje prijedloge, a onaj kojega se savjetuje mora ih jednako odgovorno saslušati, i raspolagati jakim argumentima ukoliko želi postupiti suprotno.

Generalni vikar mons. Emil Svažić predstavio je sam statut nadbiskupijskog pastoralnog vijeća. Prema statutu, “NPV sastoji se od klerika, članova posvećenoga života i osobito laika pa predstavlja i izražava jedinstvo u različitosti karizmi, službi i staleža u Nadbiskupiji te potiče i omogućuje suodgovornost svih vjernika u brizi za pastoralni rad mjesne Crkve na području naviještanja, bogoslužja i dobrotvornosti pod vodstvom dijecezanskog nadbiskupa”. Mons. Svažić istaknuo je upravo različitost karizmi kao bogatstvo koje će doprinijeti radu vijeća. Djelatnosti vijeća odvijaju se na područjima naviještanja, bogoslužja i dobrotvornosti, a vlastite zadaće uključuju razmatranje svih pitanja koja su povezana s vjerskim životom i pastoralnim djelovanjem Nadbiskupije, pripravljanje djelatnih prijedloga i zaključaka, te svu brigu za njihovo provođenje. Jedna od osnovnih zadaća vijeća jest izrada nadbiskupijskog pastoralnog plana. U nadbiskupijsko pastoralno vijeće ušla su 3 člana po službi, mons. Emil Svažić, generalni vikar, mons. Josip Šimac, vikar za pastoral, i mons. Nikola Uravić, ravnatelj Caritasa. Tu je zatim 9 delegiranih članova koji su voditelji nadbiskupijskih pastoralnih povjerenstava i ureda, 16 predloženih članova, od kojih je 14 članova župnih vijeća, po dvoje iz svakog dekanata, te dvoje predstavnika vjeroučitelja. U sastav vijeća ušlo je i 10 imenovanih članova koje je izabrao nadbiskup kao predstavnike raznih društvenih grupacija i djelatnosti. To je sveukupno 38 članova od kojih je na prvoj sjednici bilo nazočno njih 31. S obzirom da je ovo prvi susret vijećnika svi su se članovi ponaosob predstavili. Nakon upoznavanja i predstavljanja osnovnih odrednica za djelovanje vijeća, pristupilo se izboru Tajništva. Za tajnika nadbiskupijskog pastoralnog vijeća izabran je Dalibor Božić, nadbiskupijski povjerenik za pastoral mladih. U tajništvo su izabrani, uz vikara za pastoral koji mora biti član, Mirjana Banić i Danijel Delonga, voditelj nadbiskupijskog Ureda za odnose s javnošću. U drugome dijelu sastanka, voditelji nadbiskupijskih povjerenstava i ureda predstavili su svoje pastoralno djelovanje, nakon čega se započelo s predlaganjem teme za slijedeću pastoralnu godinu koja će biti okosnica izrade Nadbiskupijskog pastoralnog plana.

Nadbiskup Devčić predložio je da se, nakon Godine župnih pastoralnih vijeća, u Nadbiskupiji proglasi Godina župe. Nakon više razmišljanja koja su vijećnici iznijeli, ustvrdilo se kako je župa i svi aspekte koje ona ujedinjuje previše kompleksna stvarnost da se temeljito analizira i animira u samo godinu dana. Odlučeno je stoga da se slijedeće tri godine posvete župi, a svake će se godine naglasak staviti na jedan segment djelatnosti iz života župe.
Tako će sljedeća pastoralna godina biti posvećena župi i službi naviještanja, a u iduće će se dvije pozornost posvetiti bogoštovlju i karitativnom djelovanju u župi.