Budi dio naše mreže
Izbornik

Razgovor Glasa Koncila s dr. Krešimirom Luetićem

Zagreb (IKA)

Uzevši kao povod blagdan sv. Luke evanđelista, koji se u kršćanskoj tradiciji časti i kao zaštitnik liječnika, Glas Koncila u broju za nedjelju 18. listopada donosi intervju s predsjednikom Hrvatske liječničke komore dr. Krešimirom Luetićem, koji je govorio o krizi hrvatskoga zdravstvenoga sustava u eri pandemije koronavirusa.

»Novo normalno« nije izliječilo boljke hrvatskoga zdravstva iz ere »staroga normalnoga«. Uz galopirajuće dugove, iz neslavnog popisa boljki hrvatskoga zdravstva ne treba izostaviti ni višegodišnje nezadovoljstvo mnogih hrvatskih liječnika uvjetima rada u domovini. Dio toga nezadovoljstva odražava se i u broju odlazaka liječnika i medicinskoga osoblja u inozemstvo. Odlaze iskusni liječnici, ali i oni bez ikakvoga iskustva – mnogi netom nakon završetka studija medicine u Hrvatskoj odlučuju svoje talente »iznajmiti« inozemnim zdravstvenim sustavima.

»Već godinama svjedočimo da veledrogerije prijete bolnicama obustavom isporuke lijekova i da se onda interventno ulijevaju sredstva u zdravstveni sustav. Mislim da se, kao i ranije, te prijetnje ne će obistiniti te da zbog financijskih dubioza ne će biti nikakvih posljedica na zdravlje građana. Važno je također zdravstvu skidati stigmu gubitaša, kao da je riječ o nekom neuspješnom poduzeću«, upozorio je na početku razgovora dr. Luetić. 

Glede odlaska liječnika posebno je istaknuo: »Kada mladi kolege pogledaju status liječnika u Hrvatskoj, pri čemu ne mislim ponajprije na plaću, moram priznati da me ne čudi njihova namjera odlaska. Odlaska tamo gdje se liječnike prihvaća kao partnere u socijalnom dijalogu o njihovim radnim pravima, tamo gdje liječnici ne moraju tužiti svoje ustanove kako bi dobili svoju zarađenu plaću i tamo gdje liječnici ne završavaju na prekršajnom sudu jer su imali previše prekovremenih sati bez kojih sustav ne bi mogao opstati. Sve to liječnici nažalost u Hrvatskoj danas još nemaju«.

U razgovoru se na novinarsko pitanje osvrnuo i na rad Nacionalnog stožera civilne zaštite, a bilo je i govora oko etičkih prijepora koje donose epidemiološke mjere. Kao problem dr. Luetić istaknuo je i poistovjećivanje broja novozaraženih koronavirusom s brojem oboljelih, a upozorio je i da je stanje novog normalnog nenormalno stanje koje dugoročno može imati ozbiljne posljedice po psihičko zdravlje nacije.