Budi dio naše mreže
Izbornik

SAKRAMENT SEBEDARJA

Papine riječi uz molitvu Anđelova pozdravljenja u nedjelju 17. lipnja 2001.

1. Još mi je živo sjećanje na pobožno euharistijsko slavlje kojemu sam predsjedao prošloga četvrtka, na svetkovinu Tijelova u Svetom Ivanu Lateranskom, nakon kojega je slijedio svečani ophod koji je završio u Svetoj Mariji Velikoj. Iz pastoralnih razloga taj ljepi i tradicionalni blagdan u Italiji i u mnogim krajevima slavi se danas, u nedjelju. Crkvena se zajednica okuplja u klanjanju oko najdragocjenijeg blaga koje joj je Krist Gospodin ostavio u baštinu: sakramenta Euharistije, trajnoga spomen-čina njegove otkupiteljske žrtve.
Tijelovo je blagdan dojmljivih odjeka u narodu, povezanih osobito s prilično rječitom tradicijom praćenja Presvetog sakramenta u procesiji gradskim i seoskim ulicama. To je blagdan radosti zbog čudesnog dara Kruha s kojim je Krist povezao svoje obećanje života vječnoga: Kruh koji je zaista njegovo Tijelo, to jest njegova čovječnost, po kojemu Bog posvećuje srca, osobe, zajednice, narode i cijeli svemir.
Euharistija postaje tako načelo novoga čovječanstva i obnovljenog svijeta, koji će se potpuno očitovati na kraju povijesti. Već sada ipak raste kao sjeme i kvasac kraljevstva Božjega.
2. Prepoznatljiva oznaka novoga čovječanstva koje je Krist otkupio jest punina bratske ljubavi. Doista, Euharistija je u pravom smislu riječi sakrament ljubavi, shvaćene kao sebedarje.
Bez duhovne hrane koja proizlazi iz Tijela i Krvi Kristove, ljudska ljubav ostaje uvijek ukaljana sebičnošću. Zajedništvo s Kruhom nebeskim, stoga, obraća srca i ulijeva u njih sposobnost ljubiti kao što je nas ljubio Isus.
“Pričest – zajedništvo”: ta riječ kojom često nazivamo Euharistiju, u tom je smislu znakovita. Tko s vjerom prima Tijelo Kristovo, tijesno se povezuje s Njim i, u Njemu, s Ocem nebeskim, u ljubavi Duha Svetoga. Bog u čovjeku, čovjek u Bogu. I to postaje pravi temelj zajedništva u Crkvi. Kao što piše apostol Pavao Korinćanima: “Budući da je jedan kruh, jedno smo tijelo mi mnogi” (1 Kor 10,17).
3. Isus, Kruh vječnoga života, sišao je s neba zahvaljujući vjeri Presvete Marije. Nakon što ga je u sebi nosila s neiskazanom ljubavlju, vjerno je slijedila utjelovljenu Riječ sve do križa i uskrsnuća. Zamolimo Mariju da nam pomogne otkriti središnji položaj Euharistije, osobito u dan Gospodnji, da bismo u punini živjeli bratsko zajedništvo. Zamolimo je da nas vodi prema pravom zajedništvu. Mariji bih htio povjeriti na osobit način svoje iduće hodočašće u Ukrajinu počevši od sljedeće subote. Neka to apostolsko putovanje označi daljnju postaju u hodu prema željenom jedinstvu svih kršćana.
Sljedeće srijede slavi se Svjetski dan izbjeglica. On ističe dužnu solidarnost s milijunima osoba koje žive u teškim uvjetima izbjeglica i prognanika. To se zlo, na žalost proširuje posljednjih godina: povećava se stoga nužnost međunarodne zaštite, ali sve je više zemalja koje to žele ograničiti. Dok želim da se posvuda uklone uzroci prisilnih seoba, pozivam obnoviti napore kako ne bi izbjeglima nikada uzmanjkalo pravedno razumijevanje i nužna pomoć.
Poseban pozdrav protežem na hodočasnike iz Malezije i Singapura i molim da Svemogući Bog nastavi blagoslivljati vas i vaše obitelji snažnom vjerom i velikodušnošću u djelima ljubavi. Na sve hodočasnike engleskoga jezika i posjetitelje zazivam obilje blagoslova Svemogućega Boga.
Srdačno pozdravljam talijanske hodočasnike, osobito skupine iz rimskih župa i Civita#! Castelana, želeći da postaja uz grob svetoga Petra hrani vjeru i evanđeosko svjedočanstvo.