Budi dio naše mreže
Izbornik

Skup europskih teologa

Luzern (IKA )

Na zasjedanju je sudjelovao predstojnik Hrvatske sekcije dr. Nediljko A. Ančić

Luzern, (IKA) – U slikovitome alpskom mjestu Flueli-Ranft nedaleko Luzerna, poznatom po neobičnome švicarskom svecu Bruder Klausu (+1487), održan je od 20. do 22. veljače radni susret Kuratorija Europskog društva za katoličku teologiju (ET). Predsjednik Društva profesor pastoralne teologije iz Fribourga dr. Leo Karrer, pozdravljajući kolege, istaknuo je kao dobar znak činjenicu da se radno tijelo ET-a u petnaestoj godini svoga postojanja okupilo u punom sastavu. Nazočni su bili predstavnici svih 16 nacionalnih sekcija iz europskih zemalja od Irske do Hrvatske, od Italije do Litve. ET trenutno okuplja više od tisuću članova i smatra se forumom za teološki dijalog u Europi, promiče teološke znanosti i istraživanja, otvoren je različitim smjerovima, gaji razmjenu misli i iskustava među svojim članovima te promiče interdisciplinarni rad i suradnju među nacionalnim sekcijama kao i ekumenski i međureligijski dijalog. Hrvatska sekcija ima 27 članova, a na skupu ju je zastupao predstojnik dr. Nediljko A. Ančić.

Organizator je opširni radni dio zasjedanja dopunio zanimljivim pastoralnim i duhovnim sadržajima. Upriličen je susret s regionalnim dekanom Maxom Hoferom radi upoznavanja pastoralnog stanja mjesne Crkve u Kantonu Zuerich. Dojmljiv je bio posjet još dobro sačuvanoj obiteljskoj kući Brudera Klausa i razgovor s književnikom Manfredom Züfleom. Misna su slavlja održana u staroj oslikanoj crkvici pokraj nekadašnje svečeve kartuzije.

Raspravljajući o aktivnostima ET-a, najviše je vremena posvećeno izvještajima sekcija, pripremi kongresa i raspravi oko tzv. Bolognskog procesa. Glede rada i organiziranosti pojedinih sekcija stanje je vrlo raznoliko. Tako se primjerice teolozi iz Španjolske i Portugala još nisu uključili u rad Društva. U nekim od tranzicijskih zemlja poput Hrvatske i Slovenije već postoje ustrojene sekcije i oblici suradnje s ET-om, dok se u drugima tek odnedavno na tome radi.

Druga važna točka bile su još preostale pripreme za 5. međunarodni kongres ET-a: “Sablasti straha u Europi – provokacija za teologiju” koji će se održati od 29. kolovoza do 2. rujna 2004. u Fribourgu i Ženevi (Švicarska). Kongres bi trebao dijagnosticirati sadašnje raznolike strahove u suvremenom društvu i u Crkvi te pokazati ulogu i doprinos teologije u njihovu prevladavanju. Kuratorij je prihvatio konačni program i raspored izlaganja, rasprava i rada u skupinama. Jedan dan je predviđen za posjet sjedišta Ekumenskog vijeća Crkava, upoznavanje s radom, aktualnim problemima i ulogom te važne ekumenske ustanove.

Znatnu pozornost među sudionicima privukla je sadašnja reforma i ujednačivanje studija u Europskoj uniji poznatiji pod imenom Bolognski proces. Teolozi se žele aktivno uključiti u raspravu oko budućeg ujednačenog ustroja studija teologije koji zahtijeva sagledavanje kako teologije kao specifične znanosti tako i trajni dijalog s vatikanskom kongregacijom za katolička učilišta te uvažavanje različitih iskustva u pojedinim zemljama. ET će na kongresu izići s vlastitim predodžbama o tom pitanju.
Nisu zaobiđena ni pitanja vezana uz uređivanje, izdavanje i financiranja vlastitoga teološkog časopisa Društva Bulletin ET što već petnaestu godinu uspješno izlazi i dostavlja se svim članovima.

Možda je smisao postojanja društva europskih teologa, njegovih trogodišnjih kongresa, godišnjih susreta kuratorija i rada u sekcijama zapravo u sve jasnijoj spoznaji da se u današnjemu svijetu snažne globalizacije i sve čvršće europske integracije teologiju ne može više definirati niti od njezina pojedinog predmeta niti samo od pojedine zemlje, nego je za to potreban širi i sveobuhvatniji, europski i interkontinentalni kontekst.