Budi dio naše mreže
Izbornik

Sveta Stolica o opasnostima od ostataka ratnih eksplozivnih sredstava

Ženeva

Stalni promatrač Svete Stolice pri UN-u u Ženevi izjavio kako prisutnost u ratu zaostalih eksplozivnih sredstava “koče normalan društveni i gospodarski život”

Ženeva, (IKA) – “Normalni društveni i gospodarski život koči prisutnost u ratu zaostalih eksplozivnih sredstava. Sigurno da nema nikakve koristi, vojne ili neke druge, od toga da se brzo ne uklone ostaci ratnih eksplozivnih sredstava, jer ako se to ne učini javljaju se velike humanitarne i ljudske opasnosti. Ostaci ratnih eksplozivnih sredstava siju ranjavanja i smrt među najsiromašnijima na svijetu, upravo u trenutku u kojem vide veću nadu i napredniju budućnost za sebe”, izjavio je stalni promatrač Svete Stolice pri UN-u u Ženevi mons. Diarmuid Martin na drugom sastanku skupine vladinih stručnjaka posvećenog mogućim odgovorima međunarodnog prava na tu pojavu koje se održava u Ženevi od 15. do 26. srpnja.

U svom govoru, koji je mons. Martin održao 23. srpnja, a 25. srpnja ga je objavio Tiskovni ured Svete Stolice, vatikanski predstavnik podsjetio je na sadržaje Milenijske deklaracije Organizacije ujedinjenih naroda, koja preporučuje da se “ne štede napori kako bi se zajamčilo da se djeci i svom civilnom pučanstvu koje u prevelikoj mjeri trpe posljedice oružanih sukoba pruži svaka pomoć i zaštita”. Na osobit način, podsjetio je mons. Martin, ta UN-ova deklaracija obvezuje na “širenje i jačanje zaštite civila u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom”. Mons. Martin u svom je govoru istaknuo kako “vlade, međunarodne financijske ustanove, humanitarne organizacije i civilno društvo danas priznaju kako je sukob uzročnik koji najviše pridonosi siromaštvu”. “Oni prepoznaju da je, u mnogim zemljama, poslijeratna izgradnja prvi preduvjet za borbu protiv siromaštva. Humanitarno pravo mora se neprestano posuvremenjivati kako bi odgovorilo na zahtjeve novoga ljudskog razvoja i napretku u promišljanju ljudskih prava”, rekao je mons. Martin.

“Izaslanstvo Svete Stolice prepoznaje složenu narav definiranja preciznih primjena međunarodnoga humanitarnog prava na ostatke ratnih eksplozivnih sredstava. Iskustvo je ipak pokazalo da je u situacijama gdje su se morala odvagnuti pitanja proporcionalnosti bilo vjerojatnije da će doći do pravedne i postojane primjene temeljnih načela humanitarnog prava kada je postignut dogovor oko određenih temeljnih i opće prihvaćenih minimalnih normi”, rekao je mons. Martin. Predstavnik Svete Stolice na kraju je izrazio želju da će skupina vladinih stručnjaka moći izvršiti napredak u tome pogledu, posebno na području razminiravanja i upozoravanja pučanstva kao i, tamo gdje je to moguće, donošenju preventivnih mjera.