Budi dio naše mreže
Izbornik

Svijet ima pravo da mu kršćani navijeste mir

Split

Ekumenski susret u katedrali Sv. Dujma

Split, (IKA) – U povodu Molitvene osmine za jedinstvo kršćana u svim župama Splitsko-makarske nadbiskupije priređene su molitve za jedinstvo i mir. Središnji molitveni susret održan je u katedrali Sv. Dujma 22. siječnja. Koncelebrirano euharistijsko slavlje i molitvu za mir predvodio je nadbiskup Marin Barišić. Uz vjernike koji su ispunili prvostolnicu, uz desetak svećenika i bogoslove Centralnoga bogoslovnog sjemeništa, na susretu su bili i parosi Srpske pravoslavne crkve Nikola Škorić i Milovan Stanojević, kao i predstavnici Makedonske pravoslavne općine “Sv. Naum Ohridski” na čelu s Ankicom Plazonić. Na samom početku slavlja, predstojnik Nadbiskupijskog vijeća za ekumenizam i dijalog dr. Nedjeljko Ante Ančić pozdravio je sve nazočne i pojasnio im smisao i značenje molitve za jedinstvo kršćana, koja bi trebala pomoći kršćanima da ostvare međusobno zajedništvo. U pozdravnoj riječ na početku slavlja, nadbiskup je također pozdravio braću po krštenju i svetom redu, kao i sve pravoslavne vjernike, podsjećajući koliko je važno, osim što molimo, da molimo zajedno, napose kad se radi o tako važnoj nakani kao što je jedinstvo kršćana. Pogotovo jer su svi kršćani primili poziv da budu sakrament jedinstva.
Tumačeći u homiliji ovogodišnje geslo upućeno kršćanskim Crkvama “Mir vam svoj dajem”, nadbiskup se osvrnuo na to kako nam je Krist ostavio u baštinu nešto što još uvijek tražimo, a to je mir. Čovjek sam od sebe kao da je nemoćan postići taj mir, jer je dug i težak put do mira, trajne teme i dileme današnjeg svijeta. Pokušava ga se ostvariti na različitim razinama, napose na društvenoj/državnoj i političkoj, što je hvalevrijedno i treba podržati. Međutim samo ta razina ne može dovesti do mira, nego eventualno tek do primirja. Stoga je potrebno čuti Isusa i otvoriti se daru njegove milosti. Isus daje mir drugačiji od svijeta. On ne zapovijeda učenicima da budu u miru, nego im daje mir i osposobljava ih da ga prime. A ovaj svijet ima pravo na to da kršćani budu svjedoci mira, da oni dadnu svijetu ono što je Gospodin dao njima. Tko to ne bi radio, ne bi bio Kristova Crkva, jer Kristova Crkva je ona koja u svojim molitvama i nastojanjima svjedoči i traži mir. Kad se kršćani nađu na zajedničkoj molitvi i u dijalogu s drugim religijama, to djeluje na svijet.

Kršćanima je Krist dao mir, koji je često bio instrumentaliziran, te je bio povod nemira. Ipak svi kršćani bi morali biti svjesni baštine koja im je dana, baštine radi koje ne bi bilo dobro da se stvaraju još veći sukobi. A sve nesuglasice, nesporazumi i sukobi izazvani su nedostatkom ljubavi, premda se na teoretskoj razini razuma i vjere moglo isto misliti i govoriti. Samo ukoliko u kršćanskim zajednicama živi ljubav Duha Svetoga, onda možemo dublje shvatiti istinu, što će nam omogućiti da dublje shvatimo sadržaje i bogatstvo iskustva koje drugi imaju. Tek nadahnuti istinskom ljubavlju možemo dublje shvatiti Isusa Krista i jedni druge. Stoga je i smisao Molitvene osmine za jedinstvo, ne samo proslaviti Boga, nego i biti kvasac u svijetu koji traži i donosi mir. To je izazov nama kršćanima, ali na taj način mi kršćani postajemo izazov svijetu. Gospodin ima plan za svijet, ali ga nema bez nas. Stoga je prvotni cilj da se svaki od nas obrati, da stekne milosrdno srce, da želi jedinstvo među kršćanima koje je već u njemu samome ostvareno. Istinskog jedinstva i mira nema dok ne prihvatimo i upoznamo jedni druge. Nadbiskup je podsjetio da se ove godine Uskrs u svim kršćanskim Crkvama slavi isti dan, te je stoga 2004. godina velika prigoda za daljnje ekumenske korake, budući da je Krist u svom tijelu pobijedio sve podjele, suprotnosti i razdore. A On, Uskrsli Gospodin, može učiniti u svojim Crkvama da se postigne jedinstvo i mir, zaključio je nadbiskup Barišić.