Budi dio naše mreže
Izbornik

Tijelovo u zagrebačkoj katedrali

Zagreb

Potrebna je nova hrana za nove odnose među ljudima, istaknuo je nadbiskup Bozanić

Zagreb, (IKA) – Zagrebački nadbiskup Josip Bozanić na svetkovinu Tijelova, 30. svibnja, predvodio je svečanom misno slavlje te tradicionalni tijelovski ophod oko zagrebačke prvostolnice zajedno s apostolskim nuncijem u Hrvatskoj nadbiskupom Giuliom Einaudijem, vojnim biskupom Jurjem Jezerincem i dvadesetak svećenika.

Danas, više nego ikada, potrebna je neka nova “mana” koja bi nahranila razum i srce ljudi, kako bi došlo do novoga načina ponašanja, nove odgovornosti, novog poleta, kako bi život postao manje gorak, a za vjernike više povezan s Evanđeljem, rekao je u propovijedi zagrebački nadbiskup, upozorivši pri tome kako se danas susrećemo s pustinjom života, pustinjom međuljudskih odnosa, pustinjom prijateljstva, pustinjom solidarnosti s onima koji su u bijedi. Pustinja u kojoj živimo stavlja u opasnost svačiji život: ponekad se odnosi na sam život, ponekad na njegovu kvalitetu, koja je često puta zaista bijedna. Potrebna je nova hrana za nove odnose među ljudima, poručio je nadbiskup.
Govoreći o tijelovskoj procesiji, podsjetio je kako je to drevna tradicija kojoj je cilj javno častiti Isusa u Euharistiji. Ako dobro promislimo, rekao je nadbiskup, posvećena hostija koja se izlaže i časti predstavlja istinski protest protiv današnjeg načina života. Nudi nam se kao novi prijedlog i alternativa za život kršćana u svijetu. U posvećenom “kruhu”, Isus nije prisutan na bilo koji način. Taj je kruh “razlomljen”, jer je tijelo “razlomljeno”. Sveto “Tijelo” koje mi častimo i koje prolazi našim ulicama je “Tijelo” koje se nije čuvalo za sebe, istaknuo je zagrebački nadbiskup.

“Mogli bismo o tome dugo razmišljati i ova bi tema mogla otvoriti najširu raspravu: s jedne strane tu je, primjerice, nebriga za slabe, siromašne i bolesne, a s druge strane, prava pravcata opsesija njegom vlastitog tijela. Ne možemo, naravno, reći da se ne treba brinuti za vlastito tijelo! Štoviše, bilo bi pogrešno ne činiti to iako postoji način i mjera. S druge strane, euharistijski kruh nam se predstavlja kao tijelo koje se više brinulo za druge nego za sebe. Nije ono slučajno razlomljeno. Ono je razlomljeno zato da mi ne bismo ostali gladni. U tome je najdublja tajna Euharistije i blagdana Tijela i Krvi Kristove”, poručio je nadbiskup Bozanić.