Budi dio naše mreže
Izbornik

U ITALIJI SE OSNIVA CRKVENO VIJEĆE ZA OPROST MEĐUNARODNOG DUGA

Rim (IKA )

Rim, 12. 3. 1998. (IKA) - 41 zemlja u razvoju živi u uvjetima siromaštva čemu je jedan od najvažnijih razloga njihova zaduženost zapadnim zemljama. G. 1997. međunarodna zaduženost tih zemalja dostigla je svotu od 2.066 milijardi američkih dolara. Do sad

Rim, 12. 3. 1998. (IKA) – 41 zemlja u razvoju živi u uvjetima siromaštva čemu je jedan od najvažnijih razloga njihova zaduženost zapadnim zemljama. G. 1997. međunarodna zaduženost tih zemalja dostigla je svotu od 2.066 milijardi američkih dolara. Do sada se dug počeo opraštati samo 6 zemalja. To su: Uganda, Bolivija, Obala Slonovače, Burkina Faso, Gvajana i Mozambik – i to jer su djelomično uspjele ozdraviti svoja gospodarstva. Drugih 14 zemalja je na listi čekanja dok su ostale zemlje potpuno isključene iz oprosta. Svjesna težine i opasnosti tog problema u Italiji se sve češće govori o ustanovljenju “Crkvenoga vijeća za oprost međunarodnog duga”. Na zahtjev vijeća i ureda za misionarsku suradnju među Crkvama FOCSIV – Federacija kršćanskih udruga za međunarodni dragovoljni rad – oblikovala je prijedlog ujedinjenoga crkvenog pothvata “koji će omogućiti da se dadne jasni znak svjedočanstva, bilo pothvatom usmjerenom odgoju bilo pružanjem potpore pregovorima što ih Sveta Stolica vodi s vladama i međunarodnim organizacijama”. U pothvatu, o kojem još uvijek nisu poznate pojedinosti, će se nastojati ujediniti različite snage u Crkvi čija su područja vezana uz to pitanje.
Na utemeljujuću sjednicu Vijeća pozvani su predstavnici desetak talijanskih katoličkih udruga kao i Vijeća Talijanske biskupske konferencije za društvena pitanja i pitanja rada, obrazovanje i školu, pastoral mladeži te pastoral slobodnog vremena, turizma i sporta.