Budi dio naše mreže
Izbornik

U Splitu predstavljeni zbornici „Čakavština: čakavski idiomi i hrvatski jezični identitet“ i „Pomorski Split od Antike do 20. stoljeća“

Split (IKA)

Zbornici su 25. rujna predstavljeni u zavodu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u organizaciji Književnog kruga Split, Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, pod visokim pokroviteljstvom HAZU, u sklopu 32. knjige Mediterana.

Zbornik „Čakavština: čakavski  idiomi i hrvatski jezični identitet“ uredila je Sanja Vulić, a objavljen je u nakladi Književnog kruga Split. Predstavili su ga, uz autoricu, akademik Nenad Cambi i Ljerka Šimunović. Sadrži sedam radova, koji su nastali na temelju izlaganja na istoimenom znanstvenom skupu održanog u Splitu 21. rujna 2015. u sklopu 27. knjige Mediterana, a nastalih na temelju istraživanja čakavskih organskih idioma te pisanih spomenika u književnosti na čakavštini u prošlosti i sadašnjosti: jezična baština, migracije.

Zbornik je podijeljen u dvije cjeline: „Čakavština u prošlosti i sadašnjosti“ i „Suvremeni čakavski mjesni govor i suvremena popularna čakavska pisan riječ“ a u njemu su zastupljeni autori: Amir Kapitanović „Čakavnost najstarija hrvatska jezična potvrda“; Sanja Vulić „Što nam danas znači čakavština“;  Ljerka Šimunović „Hibridne složenice i lingvistički kalkovi u čakavskim govorima (kao posljedica hrvatsko-talijanskih jezičnih dodira); Marijana Alujević-Jukić „Iskoristivost romanskoga leksičkog fonda splitskog govora u glotodidaktičke svrhe“; Irena Miloš „ Metodološka načela u istraživanju čakavskih govora“; Marijana Tomelić–Ćurlin „Jezične posebnosti govora Kućišta na zapadnom dijelu poluotoka Pelješca“ i Martina Bašić „Morfološke jezične značajke neobjavljene pjesničke zbirke griškoga pjesnika i šansonjera Nevena Barca“.

Potom je predstavljen zbornik radova „Pomorski Split do početka 20. stoljeća“ koji su uredili akademik Nenad Cambi i Arsen Duplančić. Akademik Cambi istaknuo je: „Zbornik obuhvaća trideset studija o pomorstvu Splita od Antike pa do 20. stoljeća, sa znanstvenog skupa „Pomorski Split do početka 20. st.“ održanog u Splitu u sklopu znanstveno-kulturne smotre „Knjige Mediterana“ 2016. godine. Takav skup bio je zamišljen planom 2009., naime, program znanstvenih okupljanja obuhvaćao je cijelo sljedeće desetljeće koje bi trebalo završiti znanstvenim skupom o sv. Jeronimu u povodu tisućušestote obljetnice njegove smrti. 

Valja istaknuti da je cijeli program ostvaren, o čemu svjedoči niz objavljenih zbornika, a budućoj upravi udruge Književnog kruga Split ostaje da osmisli novi plan za razdoblje od 2012. do 2030. godine, poručio je akademik Cambi, ujedno predsjednik Književnog kruga Split, koji je ujedno najavio kako će u subotu 26. rujna u 18 sati biti predstavljan zbornik „Trideset pogleda na Sredozemlje: Uvodni eseji Knjige Mediteran“ koji je upravo on uredio, kao cjelokupni obol „Knjige Mediterana“ i njegova najnovija knjiga „Vernakularna umjetnost ranokršćanskog razdoblja u zaleđu rimske rimske Dalmacije“, a predstavit će ih uz autora, Josip Vrandečić, Mirja Jarak i Jasna Jeličić-Radonić.