Budi dio naše mreže
Izbornik

VATIKANSKA DELEGACIJA OSTAJE NA KAIRSKOJ KONFERENCIJI

Kairo (IKA )

Vatikanska delegacija ostat će do završetka, 13. rujna, na Kairskoj konferenciji bez obzira na njezine rezultate, objavio je danas novinarima glasnogovornik Sv. Stolice Joaquin Navarro Valls.

Kairo, 6. 9. 1994. (IKA) – Vatikanska delegacija ostat će do završetka, 13. rujna, na Kairskoj konferenciji bez obzira na njezine rezultate, objavio je danas novinarima glasnogovornik Sv. Stolice Joaquin Navarro Valls. Sv. Stolica priželjkuje konzensus, ali neće odstupiti od svojih stajališta, rekao je glasnogovornik. Voditelj vatikanske delegacije nadbiskup Raffaele Renato Martino govorit će u srijedu pred svim sudionicima konferencije. Među sudionicima konferencije još uvijek nije odlučeno hoće li Vatikan glasovati o planu UN.
U dnevnom biltenu Konferencije “Earth Times” objavljeno je kako će nevladine organizacije zastupljene na Konferenciji uputiti otvoreno pismo Ivanu Pavlu II. u kojem pozivaju Katoličku Crkvu da odobri upotrebu umjetnih sredstava za kontracepciju. Norveška premijerka Gro Harlem Brundtland kritizirala je stajalište Vatikana, rekavši kako je nesvatljivo da se izraz “briga o zaštiti reproduktivnog zdravlja” tumači “kao poticanje na pobačaj ili definiranje pobačaja kao sredstvo za kontrolu rađanja”. Ona također tvrdi kako je pitanje smanjenja rasta stanovništva također moralno pitanje jer “moral ne može biti samo pitanje kontrole seksualnosti i zaštita nerođenih. Moral bi bio parodija, kad bi dozvoljavao da žene umiru od posljedica ilegalnih pobačaja”.
Potpredsjednik je Sjedinjenih Američkih Država Al Gore u svojemu govoru istaknuo kako je teško prevladati kontraverze oko pobačaja. SAD žele da pravo na pobačaj postane dio međunarodnog prava, no ne smatraju pobačaj metodom planiranja obitelji, a u samoj državi svaka žena ima pravo odlučiti hoće li prekinuti trudnoću.
Generalni tajnik UN Boutros Boutros Ghali rekao je kako je Kairska konferencija prekretnica u razmišljanju jesu li demografski problemi povezani s razvojnim problemima neke zemlje. Dnevno se rađa 377.000 ljudi i to ponajviše u zemljama u razvoju i u velikom siromaštvu, istaknuo je Boutros Ghali. Prema njemu, trebalo bi usporiti porast stanovništva, te poticati i ubrzati razvoj neke zemlje i zaštitu prirode na cijelome planetu. Boutros Ghali se zalaže za toleranciju i šire sagledavanje problema. “Ne smijemo dopustiti da neko određeno filozofsko, moralno ili duhovno uvjerenje onemogući razvoj čovječanstva”, rekao je generalni tajnik UN-a.
Generalna tajnica Konferencije Nafis Sadik objasnila je da kad se općenito zalaže za ograničenje rasta stanovništva, ne utječe se na zakone i politiku pojedinih zemalja o natalitetu.
U radu Kairske konferencije sudjeluje oko 15.000 predstavnika iz 182 zemlje, a islamske zemlje Saudijska Arabija, Sudan, Irak i Libanon bojkotiraju konferenciju.