Budi dio naše mreže
Izbornik

ZAPOČEO SVJETSKI KONGRES KATOLIČKIH NOVINARA "Novinari trebaju pisanjem biti okrenuti budućnosti, ali moraju pisati i o prošlosti, kako se užasi iz prošlosti ne bi ponovili i u budućnosti"

Pariz (IKA )

Pariz, 17. 9. 1998. (IKA) - Svjetski kongres katoličkih novinara koji priređuje Međunarodna katolička udruga tiska - UCIP započeo je 15. rujna u Parizu. Središnja tema kongresa, koji traje do 20. rujna, je "Tisak: sredstvo društvenoga priopćavanja za bu

Pariz, 17. 9. 1998. (IKA) – Svjetski kongres katoličkih novinara koji priređuje Međunarodna katolička udruga tiska – UCIP započeo je 15. rujna u Parizu. Središnja tema kongresa, koji traje do 20. rujna, je “Tisak: sredstvo društvenoga priopćavanja za budućnost – kršćansko viđenje i profesionalna iskustva”.
“UNESCO je ugostio katoličke novinare jer imaju zajednički cilj: boriti se snagom riječi protiv snage oružja i nasilja”, istaknuo je glavni ravnatelj UNESCO-a Federico Mayor otvarajući Kongres. Mayor je pozvao novinare da stvaraju budućnost posredovanjem informacija te poticanjem kulture mira i solidarnosti među svim ljudima svijeta a ne samo moćnima i bogatima. “Novinari trebaju pisanjem biti okrenuti budućnosti, ali moraju pisati i o prošlosti, kako se užasi iz prošlosti ne bi ponovili i u budućnosti”, zaključio je ravnatelj UNESCO-a. Novinarima je, uime Svetog Oca, pozdravni brzojav pročitao i državni tajnik Svete Stolice kardinal Angelo Sodano. U brzojavu se ističe da Papa molitvom podupire sve one koji svojim novinarskim radom evangeliziraju i promiču kulturu mira i dijaloga. O izazovima koje je tehnološka revolucija nametnula tisku, posebno o pojmu Interneta, koji je bio i tema skupštine mladih novinara, govorili su francuska ministrica kulture i predsjednik Francuske udruge katoličkih novinara. Predsjednik Papinskog vijeća za sredstva javnog priopćavanja nadbiskup John Foley povezao je u svome predavanju naviještanje evanđelja i novinarski rad. O toj temi govori i najnoviji dokument UCIP-a “Vjera u javnim glasilima”, koji je također predstavljen sudionicima kongresa.
Prvim danom zasjedanja, koji je završen zajedničkim misnim slavljem, predsjedao je predsjednik UCIP-a Guenther Mess, kojemu na ovom kongresu istječe drugi mandat.
Središnji događaj drugoga dana bila je dodjela nagrada te svjetske organizacije. Svake 3 godine Međunarodna udruga katoličkih novinara dodjeljuje nagrade za najbolje novinarske radove na nacionalnoj, kontinentalnoj i međunarodnoj razini, te nagrade pojedincima posebno zaslužnima za razvoj slobode tiska.
Protekli kongres, održan 1995. u Grazu, bio je u znaku Hrvata – sve su važne nagrade dobili su članovi Hrvatskoga društva katoličkih novinara iz republika Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a ovaj je kongres u znaku Latinske Amerike.
Glavna nagrada UCIP – Zlatna medalja dodijeljena je kubanskome katoličkom mjesečniku “Palabra Nuevam” jedinome nezavisnom, odnosno oporbenom glasilu na Kubi, koji se održao unatoč svim problemima s vladajućim ateizmom. Nagradu je uime mjesečnika preuzeo havanski kardinal Jaime Ortega, koji je u zahvalnom govoru istaknuo važnost otvaranja Kube svijetu, kako bi se okončala dugogodišnja izoliranost te zemlje.
Nagrada Titus Brandsma dodijeljena je Ignatiusu Gonzalesu, glavnome uredniku katoličkoga dnevnog lista “Malayama Manorama”, koji izlazi u višemilijunskoj nakladi u indijskoj državi Kerali. Kako je protumačio ocjenjivački sud, nagrada je dana za posebno zalaganje toga lista za prava siromašnih i obespravljenih u toj južnoj indijskoj državi. Sam Gonzales bio je više puta fizički napadnut te mu se prijetilo zatvorom i smrtnom kaznom zbog njegovih tekstova i tekstova u njegovim dnevnim novinama koji su upozoravali na zloporabe, korupciju i različite prijevare u Indijskome društvu.
Međunarodnu nagradu za foto-novinarstvo dobio je Sergio Pedreira iz Brazila za niz fotografija o djeci radnicima u Brazilu, a počasnu nagradu dobio je Nigerijac Luke Hjeru Nyanga, koji se bavio sličnom temom.
Nagrade za najbolja novinarska djela od proteklog kongresa dobili su Tony Agbugba iz Nigerije za reportažu o stradanjima djece u toj zemlji, zatim katolička televizija iz kanadskoga Quebecka za emisiju o izvornoj duhovnosti, te Vinzent Azumah iz Gane koji je pisao o djevojčicama-ropkinjama u Gani. Osim tih međunarodnih nagrada, podijeljene su nagrade mladim novinarima za najbolje novinarske radove na zadanu temu na nacionalnoj razini.
U popodnevnim satima drugoga dana zasjedanja, održavaju se sjednice UCIP-ovih federacija katoličkih novinara, dnevnika, periodike, profesora novinarstva, novinskih agencija, crkvenog tiska, izdavača i foto-reportera. Nakon toga zasjedaju regije od kojih je sastavljena Međunarodna udruga katoličkog tiska, tj. Europa, Južna Amerika, Sjeverna Amerika, Jugo-istočna Azija, Južna Azija, Istočna Azija, te Srednji Istok. Drugi dan svjetskoga kongresa završava prijamom sudionika kod pariškoga gradonačelnika.
Međunarodna udruga katoličkog tiska (UCIP) sa sjedištem u Ženevi okuplja katoličke novinare, urednike, foto-reportere, profesore novinarstva i izdavače, koji rade u vjerskim i sekularnim javnim glasilima. Aktualni predsjednik, kojemu mandat istječe u petak, posljednjega radnog dana UCIP-a, jest Nijemac Guenther Mees, dugogodišnji urednik visokotiražnoga katoličkog tjednika “Kirche und Leben”. Glavni tajnik je Indijac Joseph Chittilappilly, koji je i utemeljio sekciju UCIP-a Međunarodnu mrežu katoličkih novinara mladih od 35 godina. Ta se mreža posebno bavi stručnim usavršavanjem katoličkih novinara, ponajviše onih koji dolaze iz siromašnijih zemalja i javnih glasila, te nemaju novčanih mogućnosti sami ulagati u svoje školovanje. U petak, 18. rujna, članovi Upravnoga vijeća UCIP-a izabrat će novog predsjednika te udruge, birajući između troje kandidata, među kojima su, prvi put u povijesti te udruge, i dvije žene – jedna iz SAD-a i jedna iz Malezije.
Na 18. Svjetskom kongresu Međunarodne udruge katoličkog tiska sudjeluju i članovi Hrvatskoga društva katoličkih novinara. Iz Republike Hrvatske su nazočni glavni urednik Kvarnerskoga veza Anton Šuljić, glavni urednik mjesečnika Veritas Marko Puškarić, novinar Glasa Koncila Josip Štilinović, te tajnica HDKN-a i zamjenica gl. urednika IKE Suzana Vrhovski. Iz Bosne i Hercegovine nazočni su Iko Skoko i Milivoj Bebek.