Istina je prava novost.

Svečana proslava Majčina dana u Velikoj Erpenji

Velika Erpenja, (IKA) – Više od tisuću vjernika iz župe Sveta tri kralja Velika Erpenja te okolnih sela kao i susjednih župa Tuheljsko-pregradskoga dekanata uz hodočasnike iz Zagreba i šire sudjelovalo je po sunčanom prijepodnevu 11. svibnja u svečanoj proslavi Majčina dana u Velikoj Erpenji, sedamnaestoj po redu na nacionalnoj razini, održanoj na Spomen području Hrvatskoj majci. Svečano euharistijsko slavlje u baroknoj crkvi na vrhu brda ponad sela predslavio je vojni biskup Juraj Jezerinac. Suslavili su braća Režek, erpenjski župnik vlč. Ivan i don Mirko, salezijanac iz Rijeke te zagrebački kanonik dr. Juraj Kolarić, “Zmaj Hrašćanski od sv. Jurja u Trnju”, pokretač obnove i veliki promicatelj svibanjske proslave Majčina dana. Liturgijske tekstove čitale su župljanke i dvojica bogoslova, evanđelje je navijestio don Mirko Režek, a liturgijsko pjevanje predvodio je ženski pjevački zbor “Hrvatica” Društva “Hrvatska žena” pod ravnanjem Alana Kljaića. U misnom su slavlju po tradiciji sudjelovali i članovi Družbe “Braća hrvatskoga zmaja” koji su zajedno s “Hrvatskom ženom” 1998. g. obnovili za komunizma prekinutu tradiciju slavljenja Majčina dana u drugu nedjelju svibnja te predstavnici županijskih i općinskih vlasti, kulturno-umjetnička društva, predstavnici školskih vlasti, brojna školska djeca i mladež.
U homiliji biskup je čestitao Majčin dan svim majkama, sadašnjima i onima koje će to uskoro postati, te istaknuo značenje Majčina dana kojim izražavamo ljubav i zahvalnost našim majkama. A govoreći o majci, kazao je da je ona dar na kojem bi svi koji imaju majke trebali biti neizrecivo zahvalni. Istaknuo je i vrijednosti majčinstva u obitelji i u životu naroda te podsjetio da je na tom groblju pokopana Justina Mihanović Petropoljska, rođena Kušević, majka velikoga hrvatskog pjesnika Antuna Mihanovića, autora “Lijepe naše”, pa je njezin grob, na koji su “Braća hrvatskog zmaja” postavila ploču, i razlog što je uz erpenjsku župnu crkvu uređeno Spomen područje Hrvatskoj majci na nacionalnoj razini.
Na kraju misnog slavlja župnik Režek zahvalio je svima na velikom odazivu svečanoj proslavi Majčina dana u ovoj župi, u ime “Braće hrvatskog zmaja” sve je pozdravio i zahvalio zagrebački kanonik dr. Kolarić, a proslava je nastavljena na otvorenoj pozornici, gdje su se redali pozdravi predstavnika županijskih, općinskih i školskih vlasti, predstavnice “Braće hrvatskoga zmaja” i dr. Na početku vanjske proslave zbor “Hrvatice” pozdravio je Domovinu himnom “Lijepa naša”, koja je nastala u tom pitomom zagorskom kraju, u nedalekom Zelenjaku kod Klanjca te otpjevao nekoliko domoljubnih pjesama i pjesama o majci.
Učenici područne škole iz Dubrovčana sa svojim su učiteljicama izveli prigodni program posvećen majkama, nastupio je i KUD “Sloga” iz Velikog Trgovišća, a potom su pročitani najbolji literarni radovi na temu majke, pristigli iz cijele Hrvatske na raspisani natječaj te su dodijeljene nagrade najboljima. Proslava je završila velikim proštenjem ispred crkve te domjenkom koji je priredio župnik Režek za više od tri stotine uzvanika i ostalih hodočasnika.

.